Angers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 47°28′25″N, 0°33′15″E

Angers
Angers Şatosu
Angers Şatosu
Angers
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Angers'ın Fransa'daki konumu
Koordinatlar: 47°28′25″K 0°33′15″D / 47.47361°K 0.55417°D / 47.47361; 0.55417
Bölge Pays de la Loire
Département Maine-et-Loire
Yönetim
 - Belediye Başkanı Christophe Béchu (UMP)
Yüzölçümü
 - Kent 42,70 km2 (16,5 mi2)
Rakım 20 m (66 ft)
En yüksek Rakım 64 m (210 ft)
En düşük rakım 12 m (39 ft)
Nüfus
 - Kent 156.793
 - Yoğunluk 8.503/km² (22.022,7/sq mi)
 - Metropol 532.746
İnternet sitesi: http://www.angers.fr/


Angers kuzey-batı Fransa'da Pays de la Loire bölgesinde Maine-et-Loire departmanında bir şehirdir. Fransa başkenti Paris'in 300km güney-batısına düşer. Angers'ın bağlı bulunduğu Pays de la Loire bölgesinin merkezi olan Nantes şehri 90km uzaklıktadır. Angers şehri sonradan Loire Irmağı ile (Angers'e pek yakin La Pointe adli bir mevkide) birleşen Maine Nehrinin her iki yakasında kurulmuştur ve nehrin üzerinden şehrin iki yakasını bağlayan altı köprü bulunmaktadır.

Belediye sınırları içinde Angers şehri nüfusu 2007de 151,108 ve şehrin metropol bölgesinde nüfus 345,305 dir.

Angers şehri kuruluşu antik Roma döneminden öncelere erişir. Antik Romalılar tarafından "Julıomağus" ismi ile anılmaktaydı. Fransız Devrimineo kadar Angers'ın bulunduğu Fransa bölgesi Anjou ismiyle bilinmekteydi ve bu bölgede yaşıyanlara "Angevin" adı verilirdi. 10. yüzyılda Angers Anju Kontlarının merkezi oldu. 12. yüzyılda İngiltere'de hüküm süren Angevin Plantaganet hanedanı Anjou bölgesini ellerine geçirmişlerdi ve şehirde hala bulunan Hopital Saint-Jean binası 1175de İngiltere Kralı II. Henry tarafından yaptırılmıştır. Ama sonradan Angers sehri Ingilizlerden geri alınmıştır. Şehrin meşhur şatosu 1232-1242 tarihlerinde (katıldığı Haçlı Seferleriyle ün yapmış ve evliyalık kazanmış olan) Kral İX. Louis ve karısı Kastıl'li Blanche tarafından yaptırılmıştır.

Şehir birçok eski bina ile süslüdür. Maine Nehri kıyısında masıf duvarları içinde eski Angers Şatosu çok ve 12. yüzyılda yapılmış ve iki yüksek kulesi bulunan Saint-Maurice Katedrali çok ilgi çekicidir.

Angers şehri eskiden çatı kaplamak için kullanılan "arduvaz" üretimi ile ünlüydü ve şehrin eski binalarainin çatılarının bu siyah taş olan arduvazlarla kaplı olduğu için "siyah şehir" olarak bilinmekteydi.

Angers dokunmuş duvar halısı ("tapestrie") yapımı için tarihsel bir merkezdir. 14. yüzyılda Anjou Kontu I. Louis için yapılmış olan "Apocalypse Duvar Halisi" çok ünlü olup Angers Şatosu'nda halka gösterilmektedir. Dokunmuş duvar halısı yapımı Angers'de hala önemli bir sanayi durumundadır.

Angers şehri 20. yüzyılda birçok eski önemli sanayilerini kaybetmiştir, ama hala bir sanayi şehridir. Ünlü portakal likörü olan "Cointreau" hala sadece Angers'de damıtılarak üretilmektedir. Şehirde Scania kamyonlarırı üreten bir büyük fabrika bulunmaktadır. Yeni endüstrilerden olan elektronik ve aeronotik sanayiler de şehirde bulunmaktadır. Şehirde tarımsal sanayi de çok gelişmiştir ve tarıma dayanan besin fabrikaları, meyve, sebze ve çiçekçilik yetiştiricilik ve dağıtımı alanında Fransa'daki önemli merkezlerden biri Angers'dir.

Angers şehri kendini "Avrupa'nın en çok çiçekli şehri" olarak ilan etmektedir. Gerçekten de şehirde gösterilen dikili çiçekler ve kesilip gösterilen çiçekler çok göz alıcıdır.Şehirde tarihsel iki ünlü botanık bahçe bulunmaktadır: "Jardin des Plantes d'Angers (Angers Bitkiler Bahçesi)" ve "Jardin botanıque de la Faculté de Pharmacie d'Angers (Angers Eczacılık Fakültesi Botanık Bahçesi)" ve şehrin ağaç bahçesi "Arboretum Gaston Allard" 20.000 ağaç göstermekte ve bu kurumda ("herbarıum" adı verilen) 19. yüzyıldan beri toplanıp kurutulup saklanan 100.000 kadar değişik ot tipi bitki stoku bulunmaktadır.

Angers şehri, 2001de yapılan Saint-Laud Tren Garı'ndan Fransa'nın hızlı demiryolu TGV şebekesine bağlı olduğu için hızlı demiryolu ile Paris 1 saat 300 dakika, Brüksel 3 saat 40 dakika, Lyons 4 saat ve Akdeniz sahillerinde olan Marseilles 5 saat 45 dakika almaktadır.

Kardeş şehir[değiştir | kaynağı değiştir]

Angers şehrinin şu resmî kardeş şehir anlaşmaları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Angers Şatosu'ndan Maine Nehri manzarası

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]