Kostanay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kostanay
Qostanai
Şehir
Kostanay bayrağı
Bayrak
Kostanay arması
Arma
Kazakistan üzerinde Kostanay
Kostanay
Kostanay
ÜlkeKazakistan Kazakistan
İlKostanay
İdare
 • Belediye BaşkanıMarat Zhundubaev
Yüzölçümü
 • Toplam240 km²
Nüfus
 (2009)
 • Toplam214,916
 • Yoğunluk900/km²
Zaman dilimiUTC+05.00
Posta kodu
110000
Alan kodu+7 7142[1]

Kostanay (Kazakça: Қостанай), Kazakistan'ın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Kostanay'ın nüfusu 223.600 kişi. Kostanay şehri, Kostanay Eyaleti'nin başkentidir. (harita) 9 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kamu kuruluşlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kostanay'da 8 tane yüksek eğitim kuruluşları bulunmaktadır. Ayrıca 22 tane kolej de var, bunlarda 12.200 öğrenci okumaktadır. 2002-2003 yılında 723 okul vardı, bunlarda 155.500 öğrenci okumaktaydı. 380 kütüphane, 201 kulüp kuruluşları, 8 müze ve 2 tiyatro var. Birçok spor vasıtaları da bulunmaktadır: iki spor sahası, 26 stadyum, 10 spor kompleksi ve 567 spor salonu.

Turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kostanay'da birçok tarihî ve kültürel mirasa sahip olan maddeler bulunmaktadır. Bölgesel merkezinde bir Sunni camiisi, Bölgesel Yönetim Binası, Kostanay Devlet Üniversitesi, Altınsarin Bölgesel Anıt Müzesi, Kazak Dram Tiyatrosu, Merkez Meydanı ve demiryol istasyonu bulunmaktadır. Birçok tarihî anıtlar bulunmaktadır, örneğin Ibıray Altınsarin anıtı, II. Dünya Savaşı anıtı, v.d..

Ulaşım ve Nakliyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana transit yolları, Kostanay'ı Rusya'nın Çelyabinsk, Magnitogorsk, Troitsk, Yekaterinburg, Kurgan ve Tyumen şehirlerine bağlıyor. Ayrıca Astana ve Almatı'ya da gidiyorlar. Demiryollarının uzunluğu 1048 km. Bu demiryollarıyla Rusya ve Kazakistan'daki petrol rafinerilerinden yağ getiriliyor.

Kostanay Havalimanı'nın uçak pistleri Tu-134, Tu-154, An-22, Il-86 ve Boeing uçak türlerini kabul edebilmektedir. Kostanay Uluslararası Havalimanı'ndan, Kazakistan'da birçok şehir, birçok Eski Sovyet ülkeleri, Almanya (Frankfurt ve Hannover), Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve diğer ülkelere muntazam ve çarter uçuşları uçmaktadır.

Kostanay Eyaleti'ndeki telekomünikasyon tekeli, "Kazaktelekom"'un bir şubesidir. Bölgenin en büyük telekomünikasyon gelişmesi, Kostanay oblastın internete, cep telefon komünikasyonu ve internet telefonlaşmasına erişim mevcut olduğu zamandı.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Kostanay'a ait olan futbol takımı Tobol'dur; bu takım Premyer-Liga'da oynamaktadır. Takımın ev stadyumu Kostanay Merkez Stadyumu'dur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "CODE OF ACCESS". 24 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]