Karlstad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karlstad
Karlstad
Karlstad arması
Arma
Takma ad:
Güneş şehri
İl Värmland ili
Bölge Värmland
Yüzölçümü
 • Toplam 29,92 km² (1.155 mil²)
En yüksek nokta 64 m (209 ft)
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 61.492
 • Yoğunluk 1.956/km² (5.060/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00
Alan kodu (+46) 54

Karlstad, İsveç'in güneyinde bulunan bir kenttir. Kent, Göller Yöresi'nin batı kuşağında, ormanlık bir bölgede kuruludur.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Karlstad, İsveç'in en uzun nehri Klarälven'in yine İsveç'in en büyük gölü olan Vänern Gölü'ne döküldüğü yerde kuruludur. Kent limanı Västerås'tan sonra İsveç'in en büyük ikinci göl limanıdır. Sembolü güneş olan Karstad kentinin nüfusu 2005 sayımlarına göre 60.000 sınırının hemen altındadır. Tarihi çok eskilere dayanan kent, İsveç'in sayılı Viking-Orta Çağ şehirlerinden biridir. Kentin açıklarında, Vänern Gölü'nde yer alan Tingvalla, turistik değer taşımaktadır. Kent, 5 Mart 1584 tarihinde, sonradan Kral Charles IX olarak tahta çıkan Dük Charles tarafından şehir konumuna getirildi. Kral Charles'ın, sonrasında yine bu kentte Kungsgården (Kral'ın evi) adlı bir köşk yaptırdığı bilinmektedir.

Kentin ilk katedrali, 1724 ve 1730 yılları arasında mimar Christian Haller tarafından, Kungsgården'in bulunduğu yere inşa edildi. İsveç'te yaşanan darbe ve isyanların büyük kısmında ismi geçen Karlstad, 2 Temmuz 1865'te baştan sona yandı ve sadece katedralin çevresi yıkılmadan kaldı. Bu süreçten sonra yeniden toparlanan Karlstad, İsveç'in en büyük ve en çağdaş kentlerinden biri haline geldi. Hemen hemen her türlü spor dalında Avrupa'nın en önemli takımlara ve sporculara sahip olan Karlstad, bu bağlamda bir spor şehridir.

Karlstad railway station Karlstad Sweden.JPG