İçeriğe atla

Aosta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aosta
Città di Aosta
Aosta arması
Arma
İtalya üzerinde Aosta
Aosta
Aosta
Ülkeİtalya İtalya
BölgeAosta Vadisi
İdare
 • Belediye BaşkanıGianni Nuti
Yüzölçümü
 • Toplam21,37 km²
Rakım583 m
Nüfus
 (2013)[1]
 • Toplam34,800
 • Yoğunluk1,600/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
11100
Alan kodu0165
Resmî site
comune.aosta.it

Aosta (Fransızca: Aoste), Torino'nun 110 km kuzeybatısında İtalya Alp'lerindeki iki dilli Aosta Vadisi'ndeki önemli bir şehirdir. Mont Blanc Tüneli'nin İtalya yakınında Buthier Nehri ve Dora Baltea Nehrinin birleşme, kavşak noktasında konumlanır.

İtalya'nın 1948 Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir.

Aosta'ya yerleşim tarih öncesi zamanlarda başlamaktadır. Daha sonra Salassi Kelt şehri haline gelir. Terentius Varro şehri MÖ 25 tarihinde ele geçirir ve Augusta Praetoria'nın Antik Roma kolonisini kurar. MÖ 11 yılından sonra Aosta Roma İmparatorluğu'nun bölgesi olan Alpes Graies ("Grey Alps":Yeşil Alpler)'in başşehri olur.

Batı Roma İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra şehir Burgundlar, Ostrogotlar ve Bizans'lılar tarafından ele geçirilir. Lombardlar şehri kendilerinin İtalyan Krallığına eklerler. Daha sonra da III. Pepin'in Frank Krallığı tarafından kovulurlar.

10. yüzyılda Aosta Burgonya Krallığı'nın parçası haline gelir. Daha sonra 1032 yılında çöküşü ile Savoya Hanedanı'nın I. Umberto Biancamano topraklarına katılır.

Savoya Hanedanı altında Aosta'ya özel bir statü garanti edilir. Bu durum yeni İtalyan Cumhuriyeti 1948 yılında ilan edildiğinde de muhafaza edilir.