İçeriğe atla

Benevento

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benevento
Comune di Benevento
Benevento Panoraması - "Via del Pomerio" Sokağından
Benevento bayrağı
Bayrak
Benevento arması
Arma
İtalya üzerinde Benevento
Benevento
Benevento
Ülkeİtalya İtalya
BölgeCampania
İlBenevento ili
İdare
 • Belediye BaşkanıClemente Mastella
Yüzölçümü
 • Toplam129 km²
Rakım135 m
Nüfus
 (31 Ağustos 2020)
 • Toplam58,418
 • Yoğunluk450/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
82100
Alan kodu0824

Benevento (Benevetano lehçesi: Ben-viént, Latince: Beneventum), güney İtalya'da Campania Bölgesi'nde, Benevento ili'nin merkezi bir kent ve bir komün.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento antik Romalılar eline geçmeden önce Samnitler'in başkenti idi ve ismi "Malöwent" veya "Maloento" idi. Samnitler antik Romalılar tarafından MÖ 310'da yenildikten sonra bu şehir kalesine sığınmışlardı. Antik Romalılar Epir Kralı Pirus'u yendikten sonra MÖ 262'de bu şehri ellerine geçirip bu çok korunaklı kalesi dolayısıyla bu çok stratejik mevkide bir Roma kolonisi kurdular.

Antik Romalılar idaresi altına geçtikten sonra şehrin adı "Maleventum" ve sonra "Beneventum" oldu. Bu isimde "-vent" kısmı "pazar" sözcüğüne eşit olup antik Roma çağlarında şehrin önemli ticaret merkezi olmasına işaret etmektedir. Antik Romalıların şehir isminin "Mal(um)" kısmını "fena olaylar" olarak tafsir ettikleri ve batıl ittikatla şehrin adını "Bene-evento" (iyi haberler-olaylar) olarak değiştirdikleri iddia edilmiştir. Roma imparatorluk dönemlerinde ve Bizans'in İtalya'da olduğu dönemlerde önem kazanan bu şehrin Troya Savaşı'ndan dönen Diomedes tarafından kurulduğu inancı yaygındı.

Batı Roma İmparatorluğu çöktükten sonra bu şehir ve kalesi MS 542'de Totila idaresindeki Ostrogotlar eline geçmiş ve bunlar tarafından kalesi yıkılmıştır. MS 570 yakınlarında ise Dük Zotton idaresi altında Lombardlar'ın güney kolu bu şehri ele geçirmiş ve Lombard asıllı "Benevento Dükalığı" başkenti yapmışlardır. Bu dukalık Milano ve Pavia'da bulunan "Lombard Krallığı"'ndan bağımsız idare edilmeye başlanmıştır. 662'de Benevento Dükü Grimmoald "Lombardlar Kralı" olunca Benevento bu krallığın başkentiğini yapmıştır.

1047'de Benevento Prensliği Apulia'lı Kont Drogo idaresindeki Normanlar eline geçmiştir. 1063'te ise Normanlar bu şehri Papalığa satmışlar ve Benevento Papalık Devleti içinde önemli bir şehir olmuştur ve 1806'ya kadar bu devletin bir parçası olarak kalmıştır.

1806'da İtalya Napolyon Bonapart idaresine geçtikten sonra Napolyon kendine destek veren önemli soylu politikacı ve dışişleri bakanı olan Talleyrand'a "Benevento Prensi" unvanı vermiştir. 1814 Viyana Kongresi ile Benevento tekrar "Papalık Devleti" idaresi altına verilmiştir.

Papalık Devleti 1890 yılına kadar varlığını sürdürmüş ve o tarihte Savoya Hanedanı'nın idaresindeki Sardinya Krallığı İtalya'yı tek bir bayrak altında toplaması sonucu işlevini kaybetmiş ve Benevento yeni kurulan İtalya Krallığı'nin parçası olmuştur.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento Komününün Benevento ili içinde konumu

Benevento şehri Campania Bölgesinde kendi adını taşıyan Benevento ili merkezi olup bu bölge merkezi olan Napoli'nin 50 km. kuzeydoğusundadır.

Benevento şehri İtalya'nın doğusundaki Adriyatik Denizi ve batısındaki Tiren Denizi ile aynı mesafede yarımadanın ortasında Campania Apenin Dağları arasında konumlanmıştır. Şehrin mevkii çok tepeliktir. Ortalama rakımı 135 m. olmakla beraber Benevento komünü içinde en düşük rakım 80 m. ve en yüksek rakım 485 m. yi bulmaktadır. Şehir "Calore İrpino" Çayı, "Volturno" Çayı ve "Sabato" Çayın'nin birleşme mevkiinde kuruludur. Şehrin merkezi ve kalesi bu akarsu vadileri arasında bulunan bir tepe üzerinde bulunur; şehrin diğer semtleri ise vadi içlerinde ve yeni varoşlar ise vadi etrafındaki tepeler üzerinde bulunurlar.

Benevento şehri ve civarının en önemli ekonomik iş alanı tarımdır. Üretilen tarım maddeleri arasında üzüm, şarap, zeytin ve tütün başta gelir. Şehirde tarıma dayalı besi maddeleri sanayii, özellikle şekerleme ve makarna fabrikaları yanında, tekstil üretimi, hafif makine üretimi ve inşaat firmaları da bulunur.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento'nun belediye sınırları içinde nüfusu (31.8.2010 itibarıyla) 62.977 kişidir. Fakat Benevento komunu dışında bulunan ve şehrin varoşlarından olan metropoliten Benevento sehirlesmiş alanı nüfusunun yaklaşık 100.000 olduğu tahmin edilmektedir. 19. yy ve 20. yüzyılda Benevento'nun nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Apollosa, Castelpoto, Foglianise, Fragneto Monforte, Paduli, Pago Veiano, Pesco Sannita, Pietrelcina, Ponte, San Giorgio del Sannio, San Leucio del Sannio, San Nicola Manfredi, Sant'Angelo a Cupolo, Torrecuso

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Benevento'nun şu kentle kardeş şehir bağlantısı bulunmaktadır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kaynak: Italyanca Wikipedia "Benevento" maddesi 5 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]