Olbia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°55′N, 9°30′E

Olbia
Comune di Olbia
Olbia - Piazza Regina Margherita Meydani
Olbia - Piazza Regina Margherita Meydani
Map Region of Sardegna.svg
Koordinatlar: 40°55′K 9°30′D / 40.917°K 9.5°D / 40.917; 9.5
Ülke İtalya İtalya
Bölge Sardinya Özerk Bölgesi
İl Olbia-Tempio ili
Yönetim
 - Belediye Baskani Giovanni Enrico Giovannelli (PdL)
Yüzölçümü
 - Toplam 376,10 km2 (145,2 mi2)
Rakım 10 m (33 ft)
Nüfus (3.5.2011)
 - Toplam 56.513
 - Yoğunluk 3.550,52/km² (9.195,8/sq mi)
Zaman dilimi OAZD (+1)
Alan kodu 0789
İnternet sitesi: http://www.comune.olbia.ot.it


Olbia, (Sarduca:Terranoa, Gallurese diliyle:Terranoa) İtalya'da Sardinya Özerk Bölgesi'nin kuzeydogusunda, 2005'den itibaren Tempio Pausina kenti ile birlikte Olbia-Tempio ili'nin ortaklasa merkezi olan bir kent ve bir komün.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Olbia'nın Kuzey Sardınya ve İtalya'da konumu.
Olbia Komününün Olbia-Tempio ili içinde konumu

Olbia Sardınya adasının kuzeydoğusunda bulunan ticaret merkezleri ve besin endüstrisi sanayilerinin bulunduğu bir şehirdir. Şehir Sardınya'nın başlıca yazlık deniz tatili merkezlerinden biri olan Costa Esmeralda turistik bölgesindedır. 2005den itibaren Tempio Pauisına şehri ile ortaklaşa olarak Olbia-Tempio ili merkezidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Olbia çok eski antik bir şehirdir. Arkeolojik kalıntılara göre Fenikeliler tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Ama şehrin ismi antik Grek asıllı olup Grek kolonicilerin de bu eski şehirde yerleştiklerine işaret etmektedir. Sonra Kartacalılar eline geçmiştir. M.O 236de tüm Sardınya ile birlikte antik Romalılar eline geçmiştir. Olbia antik Roma döneminde önemli bir deniz limanı olmuştur. Batı Roma İmparatorluğu 4. yyda çöktükten sonra Olbia uzun süreli bir çökme göstermiştir. Vandallar denizden hücum ederek şehri limanını ve limandaki bütün gemileri ellerine geçirip talan edip yakmışlardır. 6. yy sonlarına doğr u şehrin ismi Phausina olarak geçmektedir ve şehrin nüvesinin deniz kenarında limandan daha cck korunaklı olan San Simplicio tepesine nakil edildiği kabul edilmektedir. Fakat son yıllarda yapılan kazılar liman şehrini de ticareti ve işlevleri çok azalmakla beraber bu dönemde de ayakta olduğuna işaret etmektedir.

8.-12. yüzyıllarda Sariınya Araplarin devamlı hücumlarina ve istilasına hedef olmuştur. Araplar özellikle Olbia yakınlarında bulunan gümüş madenlerine hedef almışlardır. Belli dönemlerde Olbia ve Sardınya adası Arapların işgalinde ve idaresinde kalmıştır. Bu sıralarda Sardınya adasınin Bizans Imparatorluğu'dan tamamen ayrıldığı bilinmektedir. Bu dönem sonunda adada Hristiyan idare Cağliarı, Torres , Arborea ve Gallura olarak "Giudicale" adı verilen dört küçük devlete bölünmüştür. Olbia Gallura idaresinin merkezi olmuştur. Bu dönemden kalan bir kale, Paülazza Sa Castle, günümüzdeki şehir merkezinden 5 km uzaktadır.

1323de Sardınya İspanya'dan gelen Aragon Krallığı tarafından fethedilmiştir. Bu idare altında ada feodal olarak idare edilmiş ve malikaneler ve feodal araziler ile Sardınya sömürülmüştür. Şehir ve limanı önemlerini kaybetmiş ve kıyılar çok sağlıksız sıtma yatakları olmuştur. İspanyollar batı Sardinya'ya nispeten önem vermişler doğudaki şehirler ve Olbia gittikçe çökmüştür. Sardinya kıyıları Osmanlı-Mağrıp ve Hristiyan-Malta korsanlarının cirit attıkları kıyılar olmuştur. Bu arada 1553'de Olbia Turgut Reis tarafından ele geçirilmiş ve talan edilmiştir. Sahilde yaşıyanlar adanın içlerine göçmüşler ve sahil yerleşkeleri büyük nüfus çöküşüne sahne olmuşlardır. 1559da Olbia'da ancak 90 ocak bulunduğu (380-400 kişi); 17. yy sonunda ise Olbia nüfusunun sadece 240 kişi olduğu belgelidir.

Bu durum 19.yy ikinci yarısına kadar devam etmiştir. 1962de Olbia şehri Sardınya krallığı beratiyla "Terranova Pausinas" olarak isimlendirilmiş ve yenileme yavaş yavaş başlamıştır. 1881de demiryolu gelmiş ve Aranci Körfezine doğru uzatılmistir. Şehir merkezi yenilenmeye başlamıştır. Bu dönemde Olbia'nın çoğunluğu balıkçı olan nüfusu 3000'e varmıştır. 1870de liman yenileştirilmiştir; ama 1880da Sardınya'dan İtalya ana karasında bulunan Civitavecchia'ya düzenli yolcu ve ticari eşyayı istimli gemilerle taşıma seferleri Olbia limanından Figarı körfezine nakledilmiştir ve Olbia'dan parlamentoya devamlı istekler ve bir halk isyanı sonunda ancak 1920de bu seferler Olbia'dan yeniden yapılmaya başlamıştır. Şehir yenilenmeye başlamış. Yeni parklar, deniz kıyısı yolları, villalar ve apartımanlarla modern bir şehir havasına girmiştir. Şehir Belediye Sarayı 20. yy başında Neo-Klasik ve Art Neuveau mimarı stilinde yapılmıştır. Faşist idaresi sırasında şehrin ismi 1939da tekrar "Olbia" olarak değiştirlmiştir. II. Dünya Savaşı'nda Olbiia limanı ve şehri, (aynı Çağliarı gibi) müttefiklerin bombardımanın maruz kalmış; şehrin yeni Belediye Sarayı yerle bir olmus ve şehirde birçok sivil ölmüştür.

1960li yıllarda şehri civarında ve kıyılarda bulunan sıtma yatakları kurutulmuş ve sıtma ortadan kaldırılmıştır. 1960li yıllarda şehrin yakınlarındaki plajlar, Costa Esmeralda olarak isimlendirilerek, büyük turist çekmeye başlamış ve şehri ekonnomik ve demografik olarak birden büyümeye başlamıştır. 2006da Sardinya Özerk Bölgesi meclisi kararıyla Olbia şehri Tempio Pausania şehri ile birlikte ortaklaşa Olbia-Tempio ili merkezi olduğu kabul edilmiştir.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Olbia'nin belediye sınırları içinde nüfusu (3.5.2011 tahminleri itibarıyla) 56.513 kişidir. 19. yy ve 20.yy da Olbia'nin nüfusunun gelismesi şu gösterimde görülebilir:[1]

Kişi

Görülebilecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Olbia'da görülebilecek turistik yerler şunlardır:

  • San Simplicoa Katedrali: Yapimi 11.-12. yy. Romenesk mimari stilinde
  • Milli Arkeoloji Muzesi

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Olbia komünü şu komünlerle sınır komşusudur: Alà dei Sardi, Arzachena, Golfo Aranci, Loiri Porto San Paolo, Monti, Padru, Sant'Antonio di Gallura, Telti, San Teodoro

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dışsal bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]