Maastricht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maastricht
Mestreech
Maastricht bayrağı
Bayrak
Maastricht arması
Arma
ÜlkeHollanda
İdare
 • BaşkanAnnemarie Penn-te Strake (Bağımsız)
Yüzölçümü
 • Toplam6003 km²
Nüfus
 (2017)
 • Toplam121.501
Resmî site
maastricht.nl

Maastricht (Limburgca: Mestreech), Hollanda'nın Limburg ilinin merkezi olan bir kenttir. Maas Nehri üzerinde yer alan kent Belçika'ya komşudur. Maastricht, Maas Nehri'nin Jeker Nehri ile birleştiği noktada bulunur. Sint-Pietersberg Dağı büyük ölçüde şehrin belediye sınırları içerisinde yer alır. Maastricht, Belçika sınırına bitişiktir ve Meuse-Rhine Euroregion'un bir parçasıdır. Bu uluslararası metropol, yaklaşık 3,9 milyonluk bir nüfusa sahiptir ve Aachen, Liège ve Hasselt gibi yakındaki Alman ve Belçika şehirlerini içerir.

Maastricht, bir Romalılar tarafından Trajectum ad Mosam adıyla kurulmuş olup Orta Çağ'da bir ticarî ve dinî merkez haline gelmiştir. 16. yüzyılda bir garnizon kasabası hâlini alan şehir ve 19. yüzyılda bir endüstri merkezi haline gelmiştir.[1] Maastricht, 1677 ulusal miras binasına (rijksmonumenten) sahip olup bu alanda Hollanda'da Amsterdam'dan sonra ikinci sıradadır. Şehir, alışveriş ve eğlence için turistler tarafından ziyaret edilmekte ve yüksek bir yabancı öğrenci nüfusu bulunmaktadır.

9-10 Aralık 1991 tarihlerinde bu kentte imzalanarak 1 Ocak 1993'te yürürlüğe giren Maastricht Antlaşması, AET'nin AB olması yolundaki son adım olan ekonomik ve parasal birliği de gerçekleştirme yoluna girdiği anlaşmadır. Bu antlaşmayla belirlenen Maastricht kriterleri AB'ye üye ülkelerin Ekonomik ve Parasal Birliğe katılabilmeleri için gerekli şartları öngörmektedir. Bütün üyeliğe aday ülkelerin bu koşullara uyması beklenmektedir.[2]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Zicht op Maastricht". zichtopmaastricht.nl. 27 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2012. 
  2. ^ "The Economist Charlemagne: Return to Maastricht Oct 8th 2011". Economist.com. 8 Ekim 2011. 22 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2012.