İçeriğe atla

Södertälje

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Södertälje
Södertälje arması
Arma
İlStokholm ili
BölgeSödermanland
Yüzölçümü
 • Toplam25.29 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam72,704
 • Yoğunluk2583/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Södertälje, İsveç'in doğu kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, başkent Stokholm'ün de bulunduğu Stokholm ilinin güneybatısında kurulu bir kenttir. Kent nüfusu 60,000'den fazla olup nüfusun %35 kadarı Suriyeli göçmenlerden ibarettir. Kent bu bağlamda Avrupa'da en çok Suriyeli barındıran kenttir.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Södertälje, adını İsveççe güney anlamına gelen söder ve birkaç kilometre kuzeyde yer alan Norrtälje kentindeki gibi dilim anlamına gelen tälje sözcüklerinden türemiştir. 18. yüzyılda kent konumuna alınan Södertälje, buna rağmen Büyük Kuzey Savaşı, hastalık salgınları gibi nedenlerden dolayı nüfus kaybına uğradı. Bu dönemde nüfusu 200 civarına kadar düşen kent, sonrasında tekrar eski nüfusuna kavuştu. 1960'lardan itibaren başlayan ve genellikle doğu ülkelerinden gelen göçler sonucunda Suriyeli göçmenlerin bir merkezi olan Södertälje, 22,000 Suriyeli ile Avrupa'daki en büyük Suriyeli göçmen kentidir.

Kent gelişmiş bir İsveç kenti olup, sporda da önde bir kenttir. Kentin göçmenler tarafından kurulan Assyriska FF ve Syrianska FC adında kendine özgü iki futbol takımı bulunmaktadır. Kente ayrıca Irak Savaşı sonrasında birçok Iraklı göçmen gelmiştir. Günümüzde Iraklı göçmen sayısı 6,000 kadar olup, her geçen yıl bu sayı artmaktadır. İsveç'in önemli kamyon markalarından olan Scania'nın da merkezi bu kenttedir. Ayrıca eczacılık markası AstraZeneca'nın da bu kentte bir şubesi mevcuttur.

Södertälje doğumlular[değiştir | kaynağı değiştir]