Perugia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Perugia
Comune di Perugia
Perugia'da "Piazza IV Novembre" meydani
Perugia bayrağı
Bayrak
Perugia arması
Arma
İtalya üzerinde Perugia
Perugia
Perugia
Ülke İtalya İtalya
Bölge Umbria
İl Perugia ili
İdare
 • Belediye başkanı Andrea Romizi
Yüzölçümü
 • Toplam 449,92 km² (173,71 mil²)
Rakım 493 m (1.617 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 168,066
 • Yoğunluk 370/km² (900/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYS)
Posta kodu
06100
Alan kodu 075

Perugia (okunuşu: Peruca), merkezi İtalya'da Umbria bölgesinin merkezi ve aynı ismi taşıyan Perugia ili'in merkezidir.

Perugia, tepede bulunan eski merkez ile düzlükte Tiber Nehri kıyısında kurulan yeni şehirden oluşmuştur. Yaklaşık 450 metre yüksekliğinde tepede kurulu olan eski tarihsel şehrin merkezine (İtalyanca: centro) tepenin eteklerinde gelişen yeni şehirden yürüyen merdivenler aracılığıyla zahmetsizce ulaşmak mümkündür. Eski şehir merkezine günün belli saatleriyle otomobil ile girmek yasak olup, eski şehir atmosferi böylelikle korunmaktadır. Şehir içinde 2006'dan itibaren 7 istasyonu olan bir Minimetro da faaliyete geçirilmiştir.

Perugia'da iki ünlü üniversite bulunmaktadır. 1308 yılında kurulan ve günümüzde yaklaşık 34.000 öğrencisi olan Perugia Üniversitesi ve 1925'te kurulup, 1992'de özerk bir üniversite olan Perugia Yabancılar Üniversitesi. Perugia Yabancılar Üniversitesi, dünyanın her yanından yabancı öğrencileri misafir eder.

Perugia çok dikkati çeken tarihsel bir sanat merkezidir ve günümüzde de bu niteliğini korumaktadır. 15. ve 16. yüzyılda çok ünlü Perugino (1446–1524) adı ile bilinen "Pietro Vannucci", Perugia civarında, Città della Pieve'de doğmuştur. Şehirde bulunan tarihi "Collegio del Cambio (Borsa)" binasının büyük salonunda bir seri fresko duvar resmi bulunmaktadır. Aynı zamanda şehirde bulunan "Galleria Nazionale dell'Umbria'da (Umbria Millî Galerisi) 8 tablosu vardır. Perugino, Raffaello Santi'nin ustası ve resim hocasıdır. Raffaello özel olarak Perugia'da için ama şimdi şehirde olmayan 5 tablo ve 1 fresko hazırlamıştır. Ünlü ressam Pinturicchio da Perugia'da yaşamıştır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Perugia şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:[1]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]