Brescia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 45°31′59″K 10°13′59″D / 45.53306°K 10.23306°D / 45.53306; 10.23306

Brescia
Citta di Brescia
Brescia şehri panaroması
Brescia şehri panaroması
Brescia
Bayrak
Koordinatlar: 45°31′59″K 10°13′59″D / 45.53306°K 10.23306°D / 45.53306; 10.23306
Ülke İtalya İtalya
Bölge Lombardiya
İl Brescia ili
Yönetim
 - Belediye Başkanı
Yüzölçümü
 - Toplam 9.068 km2 (3.501 sq mi)
Rakım 150 m (492 ft)
Nüfus (12.2010)
 - Toplam 190.809
 - Yoğunluk 2.138/km² (5.537,4/sq mi)
Zaman dilimi OAZD (UTC+01.00)
 - Yaz (YSU) OAYZD (UTC+02.00)
Alan kodu 030
İnternet sitesi: http://www.comune.brescia.it

Brescia, kuzey İtalya'da Lombardiya bolgesinde, merkezi oldugu Brescia ili'de bulunan bir sanayi şehri ve bir komün'dur. . Şehir Alp Dağları eteklerinde kuruludur. Lombardiya Bölge merkezi olan Milano'dan sonra, Lombardiya bölgesinde ikinci büyüklükte olan yerleşim merkezidir. Şehir sınırları içindeki nüfusu (10.2010 ityibariyle) 190.809 kişidir. Brescia Ili İtalya'da bulunan en büyük il olup nüfusu 1,2 milyondur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Brascia'nın uzun bir tarihi bulunmaktadır. Romalıların İtalya'yı fethinden daha önce, eski adı Brixia olarak anılmakta ve o zamanlara göre büyük bir bölgesel merkez olarak sayılmakta idi. Klasik Roma çağlarında ve Orta Çağlar'da da bu bölgesel merkez olma niteliğini korumuştu. Şu anda şehirde bu çağlardan kalma birçok eski eser ve anıt bulunmaktadır ve bunlar arasında en önemlisi şehrin muhteşem kalesidir. Brescıa şehrinin birbirleriyle dikey olarak kesişen düz sokaklardan oluşması şehrin Roma tarihından kalma bir özelliğidir. Roma çağlarının Brescıa şehri şimdiki şehrin ancak doğu taraflarını kapsamaktaydı. Brescıa Orat Çağlarda büyüdü ve o zamanlar yapılan şehir duvarları Romalı şehirden birkaç kat büyük bir alan almaktadır. Şehirn kuzeyinde bulunan Piazza del Foro klasik Roma çağlarının Şehir Forumu olduğu ve şu anda Müze'ye bağlı bir yıkıntı olan Korint sütunlu tapınak da Roma imparatoru Vespesian tarafından yaptırılan şehrin Kapitol Tapınağı olduğu bilinmektedir. Brescıa Müzesi'nde çok önemli bir arkeolojik kalıntı olan ve şehirde 1823de yapılan bir kazıda ele geçirilen dökme bronzdan bir Viktory heykeli bulunmaktadır. Bu meydanının güney tarafı da, çok daha yıkık olmakla beraber, eski bir Basılıka, bir tapınak ve klasik tiyatro kalıntılarını ihtiva etmektedir.

19. yüzyıl başında Napolyon Bonapart'ın yenilmesinden sonra yapılan siyasi düzenlemelerden sonra Kuzey İtalya bölgesi Lombardia-Venetia Krallığı adı ile Avusturya-Macar İmparatorluğu'na bağlanmıştı. Avustruya'nın İtalya'da bulunan Demir Üçgen adı ile anılan büyük askeri savunma üstlerinden biri de Brescıa kalesi olmuştu. İtalya'nın birleştirilmesi süreci içinde Brescıa'da 1948de ve 1849 ilkbaharında Avusturya'ya karşı halk isyanları ve direnişi çıkmış ve bu şehre İtalyan Dişi Arslanı lakabı kazandırmıştır. Brescıa şehri İtalya'yı birleştiren Piyemont Hanedanından Kral Charles Albert'e bağlılığını bildiren ilk İtalyan şehirlerinden olmuştur. Brescıa 1852de İtalyan Krallığı'na dahil olmuştur.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Brescia'nin belediye sınırları içindeki nüfusu (12.2010 itibarıyla) 190.809 kişidir. 19. yy ve 20. yüzyılda Brescia'nin belediye sınırları içindeki nüfusunun gelişmesi şu gösterimde görülebilir:

Kişi

Görülecek turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Piazza della Loggia: İtalya'da tipik olarak piazza adı ile anılan Rönesans çağı şehir meydanı (şimdi Şehir Konağı olarak kullanılan) 1492de mimar Filippino de' Grassi tarafından yapılan Loggia ile birlikte tasarlanıp inşa edilmiştir.
 • Duomo Vecchio (Eski Katedral) veya La Rotanda Romenesk tipi bir kilisedir ve yuvarlak dairesel bir bina olarak inşa edilmesi çok ilgi çekicidir. Ana binanın 11 yüzyıldan kaldığı bildirilmektedir. Birkaç tane özel mermerden yapılmış Hristiyan evliya mezarı bulunmaktadır. Kilisesini duvarları Rönensans zamanından kalmış dini resimlerle süslüdür.
 • Duomo Nuovo (Yeni Katedral) Bu yeni katedralin inşa edilmesine 1604de başlanmış; önce önce ünlü Venedikli mimar olan Palladio tarafından başlatılmış; ama para anlaşmazlıkları nedeni ile yine Palladio stiline uygun olraka diğer mimarlar tarafındna tamamlanmıştır. Katedral'ın ön cephesi ve kubbesi çok ünlüdür. Katedralin içerisi de Bonvicino adlı tanınmış bir Barok çağı ressamın freskoları ile süslenmiştir. Kilisenin içinde bulunan bir 4. yüzyıl Hristiyan evliyasına adanmış 1501de yapılmış olan kemer de çok ilgi çekmektedir.[1].
 • Broletto Eski İl konağı: BU 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş çok büyük bir kuleyi de ihtiva eden bir tarihi yapıdır.
 • Piazza del Foro: Lombardiya bolgesi içinde halen elde bulunan Romalı dönemi kalıntılarının başında gelen bir sıra eski eser bulunmaktadır. Bunlar arasına MÖ 73'de İmparator Vespasian tarafında yaptırılan Kapitol Tapınağı başta gelemktedir.
 • San Salvatore Manastırı: Bunun Lombardların Kuzey İtalya'yı ellerinde bulnduğu sırada kurulup yapıldığı bilinmektedir ama sonradan birçok değişikliğe uğramıştır. Yine de kuzey İtalya'da bulunan Orta Çağ'ın ihtişamlı dinsel eserlerinden en önemli örneği olduğu kabul edilmektedir.
 • Santa Maria dei Miracoli Kilisesi: (1488-1523) arasında yapılmıştır; çok sayıda baş-reloyeflerle süslü, mimar Giovanni Antonio Amadeo tarafından yapılmış bir ön cephesi bulunur.
 • St Francis Kilisesi: Romanesk-Gotik tipi mimarını güzel örneğidir.
 • Kale: Şehrin kuzey doğusunda bir tepede bulunup güzel şehir manzaraları sağlamaktadır.
 • San Nazario e Celso Kilisesinde meşhur ressam Titian tarafından yapılmış Averoldi adlı bir politiptik bulunmaktadır.
 • San Clemente Kilisesi ve San Giovanni Kilisesi de (Moretto lakaplı) ressam Alessandro Bonvicino resimleri ile bezelidir.
 • Pinacoteca Tosıo Martinengo: Yöresel sanat galerisi klasik Brescıa ekolü Rönesans ressamları olan Romanino, Bonvicino ve öğrencisi Giovanni Battista Moroni eserlerini sergilemektedir.
 • Biblioteca Queriniana kütüphanesi: Nadir eski yazma eserleri barındırmaktadır. Bunlar arasında Dante'nin eserlerinin 14. yüzyl nadir yazmaları ünlüdür.

Ekonomik ve kültürel yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Brescıa İtalya'da üçüncü büyük sanayi bölgesi olarak ün yapmıştır. Makina tasarımı ve üretimi, makine mühendisliği ve otomatıv yan sanayileri bu şehrin başlıca istihdam alanlarıdır. Özellikle bu şehirde dünyaca tanınmış küçük silah ve askeri savunma sanayi birimleri arasınd Beretta şirketinin merkezi ce en büyük üretim üniteleri de Brescia'dadır. Brescıa küçük ve orta çaplı işletmelerde, özellikle aile isletmeleri ile, İtalya'da ün salmıştır. Diğer taraftan finansal sektör de Brescıa'da önemli olarak yer almaktadır. Son olarak şehrin Alp Dağlarına ve kuzey İtalyan göllerine (özellikle Garda Gölü ve Iseo Gölü yakınlığı şehirn turist çekmesi ve birçok irili ufaklı turistik işletmelerin Brescıa'da bulunmalarına yer açmaktadır.

Brescıa İtalyan üniversite şehirlerinden biridir. 4 fakülteli devlet üniversitesi Üniversità degli studi di Brescia, 6 fakülteli Katolik üniversitesi Üniversità Çattolica del Sacro Cuore, iki büyük iyi isim yapmış güzel sanatlar akademisi ve bir diğer akademi Brescıa'da bulunan yüksek eğitim kurumlarıdır.

Brescıa'nın futbol takımı Brescia Calcio SpA birçok ünlü İtalyan futbolcular yetiştirmiştir. Şehirde diğer sporlar da şehrin kültürel yaşamında önemli bir tutmaktadadır. Bu spor alanlarında da Bresçıa sporcuları İtalyan millî takımlarında ve Avrupa'da önemli rol oynamışlardır. Bu sporlar arşında rugbi, şu polosu, bisiklet yarışları ve tenis sayılabilir. Brescia Mille Miglia adı verilen Mayıs ayında yapılana otomobil yol yarışlarının güzergahı Brescıa-Roma-Brescıa olup bu yarış Brescıa'da başlayıp bu şehirde bitmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brescıa şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Brescia komünü şu komünlerle sınır komşusudur:Borgosatollo, Botticino, Bovezzo, Castel Mella, Castenedolo, Cellatica, Collebeato, Concesio, Flero, Gussago, Nave, Rezzato, Roncadelle, San Zeno Naviglio

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]