Haparanda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Haparanda
Haparanda arması
Arma
İlNorrbotten ili
BölgeNorrbotten
Yüzölçümü
 • Toplam3.97 km²
Nüfus
 (2005)
 • Toplam4,778
 • Yoğunluk1203/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Haparanda, İsveç'in kuzeydoğusunda yer alan bir şehirdir. Şehir, İsveç'in karlı ve soğuk kuzey kesiminde, Baltık Denizi'nin kuzey ucunda, Finlandiya sınırında kurulmuştur.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Haparanda, 4.000'lik bir nüfusla, İsveç'in küçük kentlerinden biridir. İsveç'in kuzey kuşağında, oldukça soğuk bir iklime sahip olan kentin doğusunda Finlandiya sınırları bulunmaktadır. 1809'da Finlandiya'nın savaş sonrası İsveç'ten ayrılması sonrasında İsveç'te kalan kent, buna rağmen yoğun olarak bir Fin kenti özellikleri göstermektedir. Savaş sonrası, Finlandiya, 1917'ye kadar Rus İmparatorluğu'na bağlı olarak kalmıştır. Kent, demir yolu hattının inşasına kadar sıradan bir köy olsa da, 1821'de market kenti (köping) olarak ilan edildi. Kent, 1842'de de şehir konumuna getirildi. Kent hızla gelişerek günümüzde bir Fin-İsveç sınır kenti haline geldi.

Baltık Denizi kıyılarında balıkçılık yapılan şehirde ekonomik etkinlikler sınırlıdır. İklimin soğuk olduğu yörede, yıl boyunca hava 20 °C'nin altındadır. Şehirde yaşayan halkın bir kısmı Fince konuşurken, diğer bir kısmı da İsveççe konuşmaktadır. 2006'da açılan IKEA mağazası ile Haparanda, dünyanın en kuzeyindeki IKEA'ya sahip kent unvanını aldı.