Mostar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mostar
Mostar - Мостар
Şehir
Mostar şehri
Mostar bayrağı
Bayrak
Mostar arması
Arma
Mostar konumu
Ülke Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna-Hersek
Entite Hersek
Kanton Hersek-Neretva
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+03.00 (DAZD)
Alan kodu (+387) 36
Stari Most from the air.JPG
Resmî adı Tarihi Mostar Şehri ve Mostar Köprüsü
Ülke  Bosna-Hersek
Tür Kültürel
Kriter vi
Referans 946
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 2005 (29. Oturum)
Mostar, 1890

Mostar (BoşnakçaMostar, Мостар), Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan şehir.

Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek'in başkentidir. 105.000 nüfuslu şehir, Bosna-Hersek'teki iç savaş sırasında büyük zarar gördü. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkıldı. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişti. Müslümanlar Mostar'ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başladı. Sırpların çoğu ise şehirden ayrıldı.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edildi. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan'ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel, beden duvarları ve zemini güçlendirilen köprü,ER-BU adlı diğer bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. 2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Kayseri ile, Mimar Sinan'ın Kayseri doğumlu olduğu için, kardeş şehir ilan edilmiştir.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İzmir'in kardeş kentleri". 4 Ağustos 2012 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi İzmir Büyükşehir Belediyesi. 28 Haziran 2012 tarihinde erişildi.
  2. ^ "Kardeş Şehirler - Mostar" (PDF). Antalya Büyükşehir Belediyesinin Resmi Sitesi. 16 Ocak 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]