Mont Blanc

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mont Blanc Dağı
MontBlanc2c.jpg
Mont Blanc, İtalya kısmı
En yüksek noktası
Yükseklik 4,810 m
Çıkıntı 4,695 m
Yalıtılma 2.812 kilometre (1.747 mi)
Koordinatlar 45°30′00″K 6°30′55″D / 45.5001°K 6.5154°D / 45.5001; 6.5154
Coğrafya
Konum Fransa ve İtalya
Jeoloji
Dağ türü Ultra. Yedi Zirveler
Tırmanma
İlk tırmanan 8 Ağustos 1786, Jacques Balmat ve Michel-Gabriel Paccard
Mont Blanc 3D

Mont Blanc İtalya'daki kısmı Monte Bianco (her ikisi de "Beyaz Dağ"), 4.792 m yükseklikle Alpler'in ve Avrupa'nın en yüksek dağı. Tüm Montblanc Masifi Savoy Alpleri grubundadır. Zirvesinden 2.440 m yüksekliğe kadar yamaçları, 28 metreye kadar ulaşan kalınlıkta buz takkesi ile örtülüdür.

Mont Blanc, granitden oluşur ve tamamen farklı iki yüzü vardır. Kuzeyde, yuvarlak hatlı ve neredeyse tamamen buzulluyken, güneyden dikkat çekici dik duvarlı kaya kütük olarak görünür. Kuzeybatıya, Dome du Gouter ve Aiguille du Gouter istikametine kambur bir sırt gönderir. Kuzeydoğuya ise, uyduları Mont Maudit ve Mont Blanc du Tacul 'a bağlantı sırtı bulunur. Güneye doğru, 3500 m üzerinden, aşağıda italyan Val veni'ye ulaşan Brouillard Sırtı (batıda) ve Peuterey Sırtı (doğuda) olarak iki sarp sırt gönderir. İkisi arasında küçük Innominata Sırtı ve Freney Desteği bulunur.

Mont Blanc'dan akan buzullar, İtalyan güney kısmındaki vadi zeminine kadar ulaşırlar. Bu buzulların (Miage Buzulu, Brenva Buzulu) boyutları, geçtiğimiz 150 yıl içinde hiç küçülmemişlerdir. Fransız kuzey kısmında, yine neredeyse vadi zeminine kadar ulaşan bir buzul (Bossons Buzulu) akar.

Dağın politik düzenlemesi uzun zamandan beri Fransa ve İtalya arasında tartışma konusudur. Fransa, zirve bölgesi için Haute-Savoie Departmanı adına hak iddia eder ve dağ gözetlemsini ve idaresini üstlenir. Buna karşın İtalya, sınırın tam zirve üzerinden geçtiğini savunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Mont Blanc ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Batı Avrupa'daki en yüksek dağ olan Mont Blanc'ın panoramik görüntüsü
Dôme du Goûter depuis la gare des glaciers.jpg