İçeriğe atla

Trelleborg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Trelleborg
Trelleborg arması
Arma
İlSkåne ili
BölgeSkåne
Yüzölçümü
 • Toplam11.22 km²
Nüfus
 (2005)
 • Toplam25,643
 • Yoğunluk2286/km²
Zaman dilimiUTC+01.00

Trelleborg, İsveç'in güney kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, İsveç'in en güney ucunda, Baltık Denizi kıyısında yer almaktadır.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kentteki Viking kalesi.
Eski bir su kulesi.

Kentin adı kayıtlara ilk defa Threlæburgh adıyla 1291 yılında geçti. Bu isim İskandinavya'nın kimi kesimlerinde bazı şehirlerde yer almaktadır. Träl adı İsveççe esir, borg adı da kale anlamına gelmektedir.

Trelleborg kenti hakkında rastlanan en eski veriler 1257 yılına kadar uzanmaktadır. Kent, Danimarka kraliyet ailesinin İsveç kralı Lundstedt'e evlilik hediyesi olarak bu kenti verdiği bilinmektedir. Orta Çağ'da kent ringa balıkçılığında önemli bir yere sahipti. O dönemdeki kayıtlarda kentteki balıkçılığın o çağın tekniklerinden daha üstün yapıldığını ortaya koymaktadır. Bu gelişmişlik nedeniyle Alman tüccarlar kente gelerek balık ticareti yapmaya başladı. 1619'da büyük bir yangına sahne olan kent ticari önemini resmi olarak yitirdi. Bunun nedeni, Danimarka kralının tek bir ticari kentin yeterli olacağı düşüncesi ve Malmö'ye destek verme amacıydı. 1840'a kadar kent ticari olarak resmi bir konuma getirilmediği gibi, 1867 yılına kadar da kent konumunu geri alamadı.

19. yüzyılın sonralarından itibaren kent, bir sanayi merkezi oldu ve büyük şirketlerin merkezlerine ev sahipliği yaptı. Bunların başında plastik üretimi yapan Trelleborg AB ve birçok deniz taşıtı şirketidir. Bu şirketlerin önemli kısmı iş insanı Johan Kock'un eseridir. Bunun dışındaki diğer önemli sanayi şirketleri, mürekkep üreticisi Akzo Nobel Inks ve yatak üreticisi DUX gibi şirketlerdir.

Şehir, feribot taşımacılığında çok ileridir. Almanya'dan İsveç'e deniz yolu aracılığıyla gelen tüm yolcular buradan geçmek zorundadır. Kent limanı İsveç'te Göteborg'dan sonra en büyük limandır. Her yıl 10 milyon ton kargo bu limana ulaşmaktadır. Bunun yanında Nisan 1917'de Lenin, Sovyet Devrimi öncesinde buradan geçerek Rusya'ya dönüp devrimi gerçekleştirmiştir.