Sundsvall

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sundsvall
Sundsvall arması
Arma
İl Västernorrland ili
Bölge Medelpad
Yüzölçümü
 • Toplam 27,39 km² (1.057 mil²)
Nüfus
 (2005)
 • Toplam 49,339
 • Yoğunluk 1.801/km² (4.660/mil²)
Zaman dilimi UTC+01.00

Sundsvall, [sɵnd'sval] İsveç'in doğu kuşağında bulunan bir kenttir. Şehir, Botni Körfezi kıyısında kuruludur. Kent, 50,000'lik nüfusuyla İsveç'in en büyük kentlerinden biridir.

Şehir hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Sundsvall in Sweden Storgatan.jpg

Sundsvall, 1621 yılında kent konumuna alınan bir yerleşmedir. Botni Körfezi'ne olan kıyısı, bir liman kenti oluşu ve başkent Stokholm'ün 395 km kuzeyinde yer alması, şehri uzun süre bir ticaret merkezi haline getirdi. Kent resmi kayıtlara göre dört kez büyük yangın geçirdi ve her defasında tekrar inşa edildi. Bunlardan ilkine 1721 yılında Rus orduları sebep oldu. Sonuncu yangın ise İsveç tarihinin en büyüğü olarak kabul edilen 1888 yılındaki yangındır. Bu yangının ardından şehir yeniden kuruldu ve evler sadece taştan yapıldı. Bu nedenle kent günümüzde Stenstaden (taş kent) olarak bilinmektedir.

Kimi tarihçilere göre kente sanayi 1849 yılında geldi. 20. yüzyıl başlarında kent, günümüzde olduğundan daha çok orman üretimi yapılan bir kente dönüştü. Günümüzde Sundsvall, kâğıt hamuru, kâğıt ve alüminyum üretiminin yapıldığı bir şehirdir. Kentte ayrıca bankalar, sigorta şirketleri, iletişim şirketleri ve atölyeler bulunmaktadır. Mittuniversitetet adı verilen yeni bir üniversitenin ana kampüsü bu kenttedir.

Sundsvall doğumlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]