İçeriğe atla

Mérida, Extremadura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mérida, Ekstremadura sayfasından yönlendirildi)
Emerita Augusta Antik Kenti
UNESCO Dünya Mirası
Konum İspanya
KriterKültürel: iii, iv
Referans664
Tescil1993 (17. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Mérida İspanya'nın Ekstremadura Özerk Bölgesinin başkenti. Badajoz ili sınırları içindeki şehrin nüfusu 58,164 kişidir. Şehirdeki Ekstremadura Antik Kenti, 1993 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir MÖ 25 yılında Romalılar tarafından İmparator Augustus'un emriyle Emerita Augusta adıyla kurulmuştur.

Burada Azize Eulalia'ya adanmış bir kült merkezi bulunmaktaydı. 90lı yılarda P. Mateos Cruz ve L Caballero Zoreda tarafından yürütülen arkeolojik kazılar sayesinde yapının altında çok sayıda mezar olduğunu tespit edilmiştir. Arkeolojik kazılar ayrıca Eulalia'ya adanan kilisenin, günümüzde hala ayakta olan bir diğer kilisenin apsisinin tam altında bulunduğu ve yeni inşa edilen kiliselerin daima eski kült merkezini referans alarak inşa edildikleri görülmüştür. Farklı inşa aşamaları keşfedilen Eulalia kilisesinin, ikinci bir aşamada piskopos Fidel tarafından 560 yılında yenilendiği ve kiliseye kulelerin eklendiği kaynaklarda aktarılmaktadır.

Eulalia Kilisesi'nin yaklaşık 400 metre doğusunda iki katlı farklı bir yapı bulunmaktadır. Xenodochium adı verilen bu yapının piskopos Fidel'in takipçisi Masona (571-606) tarafından yaptırılan antik bir konaklama merkezi ve hastane olarak işlev gördüğü tahmin edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]