Amiens

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Amiens
Amiens Notre-Dame Katedrali
Amiens arması
Arma
Bölge Picardie
Département Somme
İdare
 • Belediye Başkanı Brigitte Fouré (UMP)
Yüzölçümü
 • Toplam 49 km² (18 mil²)
Nüfus
 (2007)
 • Kent
134 737
Zaman dilimi CET (GMT +1)
Alan kodu 80021
Resmî site
amiens.fr

Amiens, Fransa'nın kuzeyinde bir şehir. Picardie bölgesinin ve Somme ilinin merkezidir. 2007 rakamlarına göre, nüfusu 134 737'dir. Fransa'nın nüfus bakımından 29. büyük kentidir. Paris'in 120 km. kuzeyinde bulunmaktadır.

Amiens şehri Somme nehrinin kıyısına kurulmuştur. Şehrin içinden nehre bağlı birçok küçük kanal geçmektedir.

Kentin tarihi çok eskilere gitmektedir. Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetinden önce bölgede Kelt kökenli Ambiani halkı yaşamaktaydı. Bu dönemde şehir Samarobriva olarak isimlendirilmekteydi. Daha sonra Ambiani ismininin değişime uğramasıyla Amiens adını almıştır.

Ortaçağ boyunca şehir bölgenin önemli yerleşim birimlerinden birisi olmuştur. Bu dönemden kalan Katedral kentin en önemli tarihi yapısıdır. 1288 yılında tamamlanan Amiens Katedrali, 7700 metrekarelik yerleşim alanı ve 68 metreye ulaşan kuleleriyle Avrupa'da Ortaçağ'dan kalan en büyük katedrallerden birisidir.

Amiens 1.Dünya Savaş'ında çatışma alanlarından birisi olmuştur. Bu çatışmaların en önemlisi 8-12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Amiens Muharebesidir. Bu muharebe Almanları 1. Dünya Savaşında yenilgiye götüren sürecin ilk önemli adımıdır. Amiens 2. Dünya Savaşı'nda da savaş alanı olmuş ve şehrin yaklaşık % 60'ı yıkılmıştır.

Amiens'in ekonomisi daha çok hizmet sektörüne ve sanayiye dayanmaktadır. Özellikle otomotiv yan sanayi kuruluşları bulunmaktadır. Otomotiv lastiği üreticisi GoodYear'ın üretim merkezi vardır. Son yıllarda Batı Avrupa ülkelerini etkileyen fabrikaların istihdam azaltma ve kapanma sorunu Amiens'de ciddi bir biçimde hissedilmektedir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]