Hoek van Holland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hoek van Holland
Kasaba
Hoek van Holland kasaba merkezi.
Hollanda üzerinde Hoek van Holland
Hoek van Holland
Hoek van Holland
ÜlkeHollanda Hollanda
İlGüney Hollanda
BelediyeRotterdam
Yüzölçümü
 • Toplam16.7 km²
 • Su
2,78 km² (107 mil²)
Nüfus
 (1 Temmuz 2008[1])
 • Toplam9,382

Hoek van Holland (ya da Hook van Holland) güneybatı Hollanda’da bir kasaba. Kuzey Denizi kıyısında Nieuwe Waterweg gemi kanalının kuzey yakasında bulunmaktadır.

Kasaba Rotterdam Belediyesine bağlı olup 13.92 km²'si kara parçası olmak üzere toplam 16,7 km² yüzölçümüne sahiptir. 1 Ocak 1999’da nüfusu 9.400 olarak tahmin edilmiştir. Komşu kasabaları olarak kuzeydoğusunda Monster, Gravenzande, Naaldwijk ve Delft; Güneydoğusunda Maassluis bulunur. Kanalın diğer tarafında Europoort ve Maasvlakte vardır. Geniş kum sahilinin bir kısmı çevrecilerin kullanımı için belirlenmiş, yaklaşık 18 km sonra Scheveningen’e ulaşmakta olup büyük bir kısmı yaya ve bisiklet kullanıcıları için düzenlenmiştir.

Nieuwe Waterweg’in kuzey yakasında kasabanın batı ucuna doğru yaya ve bisikletliler tarafından ulaşılabilen bir dalgakıran kısmı bulunmaktadır.

Nieuwe Waterweg üzerinde Rotterdam ve Europoort yakınında Berghaven isimli daha küçük bir gemi barınağı bulunmaktadır. Bu küçük barınak sadece devlet gemileri ve Hoek van Holland cankurtarma botları için hizmet vermektedir. Burası II. Dünya Savaşı boyunca Almanların elinde tuttukları en önemli yerlerden oldu.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Tren[değiştir | kaynağı değiştir]

Hattın son istasyonu olan ve sahile en yakın olan Hoek van Holland Strand Tren İstasyonu ve kasaba merkezine ve feribot terminali ile Berghaven küçük gemi barınağına yakın olan Hoek van Haven olmak üzere iki tren istasyonu bulunmaktadır. Tren hattı kasabayı Maassluis, Vlaardingen ve Schiedam üzerinden Rotterdam’a bağlamaktadır. Gün boyunca her yarım saate bir tren bulunmaktadır.

Feribot[değiştir | kaynağı değiştir]

Feribot Terminali yolcu terminali ile birlikte Stena Line tarafından işletilmekte ve yolcu araçlarını Hoek van Holland Tren İstasyonu ve kasabanın doğu navlun girişine ulaştırmaktadır.

1893’ten beri Hoek van Holland’dan doğu İngiltere'ye işletilen ve sadece II. Dünya Savaşı yıllarında kesintiye uğrayan, biri Harwich Essex'e bir gündüz, bir gece; diğeri Killingholme Lincolnshire’a sadece gece olmak üzere feribot tarifesi bulunmaktadır. 1 Mart 2009’dan beri Harwich 14:30 ve 22:45’te, Killingholme ise 21:15’te hareket etmektedir.

Bir yerel feribot RET (Rotterdamse Elektrische Tram) tarafından işletilmekte ve Hoek van Holland ile Maasvlakte arasında çalışmaktadır.

Nieuwe Waterweg kıyısında bulunan bir yolcu feribot terminali.

Otobanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

En yakın A 20 Otobanı (10 km) Rotterdam ve güneyi bağlamaktadır. A 4 Otobanı (17 km) ise Lahey ve Amsterdam’a ulaştırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]