Gürbulak, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gürbulak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 2.507
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04400

Gürbulak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür. Gürbulak sınır kapısı, Türkiye'yi İran'a bağlayan bir sınır kapısıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının, eski savaşlardan Gürcilerden, o zamanda Gürcistan'ın Rusya'ya bağlı olduğundan Rusya ile yapılan savaşta kazanıldığı için ismininde Gürcilerden geldiği, kimine göre ise, eski bir Eermeni köyü olduğu söylenilmektedir. Köyün İran'a doğru olan yukarı kısmında bulunan mağaraların alt kısmında bulunan bazı Haç işaretlerı ve Hıristiyanlara ait birçok mezarın olması, köyde çok eskiden yaşayan Hıristiyanların olduğunu kanıtlamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgler aslen seleqeli ve keledoş yemeğinin yöresel yemek olarak olduğu söylenilmektedir. Ayrıca köy hudut köyü olması nedeniyle kaçakçılık ile de anılmaktadır. Yörede aşiret ağalığına empati duyan ve ilk karşı gelen köylerdendir. Gençlik eskiden daha çok ileri görüşlü iken şimdilerde belli kesimler, gençleri kendi çıkarları doğrultusunda aşiretçiliğe yönlendiriyorlar, bunu tetikleyen başlıca sebep ise birbirine olan güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Köyün başlıca geliri yolcu taşımacılığı ve gümrükte evrak takipçiliğidir. Bunun yanında eskiye nazaran az da olsa hayvancılık ve çiftçilikte yapmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 129 km, Doğubayazıt ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Köyün doğu ve güneyınde Iran kuzeyinde Nahçivan ve Ermenistan batısında Doğubeyazıt vardır. Köy hızla ağaçlandırılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, kışın oldukça sert, yazın ise oldukça sıcak geçmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2934 2014
2000 2580
1997 2059

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi, Gürbulak sınır kapısından sağlanmaktadır. İthalat, ihracat ve bunlara bağlı olarak iş takibi gümrük komisyonculuğu, tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. Halk gümrük kapısını bir geçim kaynağı olarak gördüğü için çiftçilik, bahçecilik gibi faaliyetler yürütülmemektedir. Bu tür faaliyetler yukarıda anlatılan nedenlerden ötürü oldukça sınırlıdır. Hepsi sınır ticareti yapmakta ve hayli de zengindirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy olarak devamlı etkinlikler düzenlemektedir.

Köyde, 1 ilköğretim, 1 ortaokul ve 1 anaokulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi olup bütün imkânlar çok kısıtlı ulaşım problemi bulunmaktır.

Köye ulaşımı sağlayan transit yol iyi durumda olup, köyde elektrik vardır. Fakat durmadan kesildiği için varla yok arasıdır. Ayrıca sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]