Gürbulak, Doğubayazıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gürbulak
—  Köy  —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Doğubayazıt
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.507
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu
Posta kodu 04400
İnternet sitesi: [2]

Gürbulak, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesine bağlı bir köydür. Gürbulak sınır kapısı, Türkiye'yi İran'a bağlayan bir sınır kapısıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının eski savaşlardan gürcilerden o zamanda gürçistanın rusyaya bağlı olduğundan rusya ile yapılan savaşta kazanıldığı için ismininde gürcilerden geldiği kimisine göre ise eski bi ermeni köyü olduğu söylenilmektedir. Köyün Iran'a doğru olan yukarı kısmında bulunan mağaraların alt kısmında bulunan bazı Hac işaretlerı ve hıristiyanlara ait birçok mezarın ile köyde çok eskıden yaşayan hıristiyanların olduğunu kanıtlamaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgler aslen seleqeli ve keledoş yemeğinin yöresel yemek olarak olduğu söylenilmektedir Ve ayrıca köy hudut köyü olması nedeniyle kaçakçılık ile anılmaktadır yörede aşiret ağalığına empati duyan ve ilk karşı gelen köylerdendir gençlik eskide daha çok ileri görüşlü iken şimdilerde beli kesimler gençleri kendi çıkarları doğrultusunda aşiretçiliğe yönlendiriyorlar, bunu tetikleyen başlıca sebep ise birbirine olan güvensizlikten kaynaklanmaktadır. Köyün Başlıca geliri yolcu taşımacılığı ve gümrükte evrak takipçiliğidir bunun yanında eskiye nazaran cılızda olsa hayvancılık ve çiftçilikte yapmaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 129 km, Doğubayazıt ilçesine 34 km uzaklıktadır.

Köyün doğu ve güneyınde Iran kuzeyinde Nahçivan ve Ermenistan batısında Doğubeyazıt vardır. Köy Hızla Ağaçlandırılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Kışın oldukça sert yazın ise oldukça sıcak geçmektedir

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2934 2014
2000 2580
1997 2059

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi Gürbulak sınır kapısından sağlanmaktadır.İthalat İhracat bunlara bağlı olarak iş takibi gümrük komisyonculuğu tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. Halk gümrük kapısını bir geçim kaynağı olarak gördüğü için çiftçilik , bahçecilik gibi faaliyetler yürütülmemektedir. Bu tür faaliyetler yukarıda anlatılan nedenlerden ötürü oldukça sınırlıdır.hepsi sınır ticareti yapmakta vede hayli zengindirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy olarak devamlı etkinlikler düzenmektedir.

Köyde, 1 ilköğretim, 1 ortaokul ve 1 anaokulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi olup bütün imkânlar cok kısıtlı ulaşım problemi bulunmaktır.

Köye ulaşımı sağlayan transit yol iyi durumda olup köyde elektrik vardır ama durmadan kesildiği için varla yok arasıdır. sabit telefon ve internet vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]