Newcastle upon Tyne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 54°58′0″K 1°36′0″B / 54.966667°K 1.6°B / 54.966667; -1.6

Newcastle upon Tyne
—  Şehir ve Metropoliten Yerel Bölge  —
City of Newcastle upon Tyne
Newcastle upon Tyne montage.PNG
Newcastle upon Tyne
Arma
Slogan: "Fortiter Defendit Triumphans" "Cesur Savunma ile Galibiyet"
Newcastle upon Tyne, İngiltere
Newcastle upon Tyne, İngiltere
Koordinatlar: 54°58′K 1°36′B / 54.96667°K 1.6°B / 54.96667; -1.6
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Doğu
Törensel Kontluk Tyne ve Wear
Tek-seviyeli yerel idare Newcastle Şehri
Yönetim
 - Yerel İdare Meclisi
 - Lord Mayor
Yüzölçümü
 - Toplam 113 km2 (44 sq mi)
Zaman dilimi BAZD (UTC±00.00)
 - Yaz (YSU) BAYZD (UTC+01.00)
Alan kodu 0191
İnternet sitesi: newcastle.gov.uk

Newcastle upon Tyne, genelde "Newcastle" olarak tanınır. Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Kuzey Doğu Bölgesinde törensel Tyne ve Wear Metropoliten Kontluğu"na bağlı iken şimdi bağımsız bir tek-seviyeli yerel idare şeklinde bir "Metropoliten Bölge" ve yüzyıllardır katedrali bulunduğu için bir şehir statülü yerleşim ve yerel idare birimidir.

Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır. Şehir, Romalılar döneminde "Pons Aelius (Aeli Köprüsü)" adıyla kurulmuştur. Fakat Newcastle ismini İngiltere'yi Normanlar adına fetheden I. William'ın en büyük oğlu olan Normandiya Dükü "Robert Carthose"'nin 1080'de bu mevkiye inşa ettirdiği "Yeni Kale (New Castle)"den almıştır. Konuşmada "Niwcasıl" olarak okunur. Ortaçağın sonuna doğru şehir, çok önemli bir yün ticareti merkezi olarak büyümeye başladı ve sonra önemli bir kömür madenciliği merkezi ve İngiltere içine ve dışına nakliyatta liman merkezi oldu. Liman 16. yüzyılda hızla gelişmeye başladı. Aynı zamanda Tyne Nehrinin denizden daha aşağılarında da gemi tezgâhları kuruldu ve bunlar gemi yapımı ve tamiratı konusunda gelişmiş tesisler haline geldiler. 1. dünya savaşında kuvvetli İngiliz donanmasının ana omurgasını oluşturan birçok devasa gemi bu şehirde inşa edilmiştir. Fakat 20. yüzyılda Newcastle'in ekonomik büyümesini sağlayan her sektörde (yün, kömür madenciliği, kömür nakliyesi, limancılık, gemi tezgâhları) krizler, gerilemeler ve kapanmalar görüldü.

Tyne ve Wear metropolüne dahildir. Nüfusu 259.536 kişidir. İngiltere'nin 20. en kalabalık şehridir. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir. Şehirdeki evler Victorian stili (Kırmızı tuğlalarla inşa edilen 2-3 katlı müstakil evler) mimariyle inşa edilmiştir. Şehri boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı bulunmaktadır. Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Paris, Amsterdam, Prag gibi şehirlere direkt uçuşların bulunduğu uluslararası bir havalimanı vardır. Newcastle University ve Northumbria University gibi iki önemli üniversiteye sahiptir. Yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemlidir. Bu özelliğiyle Eskişehir'e benzer. Şehir kültür ve eğlence merkezi olma özelliği kazanmıştır. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Şehrin yerlilerine ve konuştukları zor anlaşılan İngilizce aksanına "Geordie" denir. Gerçek "Geordie" olmak şehrin futbol takımı Newcastle United'a yürekten bağlı olmak, Sunderland'i sevmemek, "Newcastle Brown Ale" birası içmek, dost canlısı olmak, Geordie aksanı konuşmak ve Geordie olunduğu için övünmekle ilişkilendirilir. Şehrin yerlileri şehir merkezine "Toon" demektedir. "St. James Stadyumu", ve "Quayside(Nehir rıhtımı) köprüleri" şehrin başlıca sembolleridir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Newcastle'dan HDR şeklinde hazırlanmış bir görüntü
Köprüler panoraması

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]