Coimbra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Coimbra
Coimbra bayrağı
Bayrak
Coimbra arması
Arma
Coimbra konumu
Ülke Portekiz
Yüzölçümü
 • Toplam 319,40 km² (12.330 mil²)
Nüfus
 • Toplam 143,396
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYZD)
Resmî site
cm-coimbra.pt

Coimbra belediyesi, Portekiz'in Centro bölgesine bağlı Baixo Mondego altbölgesinin belediyelerinden biridir.

Coimbra: Üniversite şehri Coimbra (latince Conimbricae) Coimbra vilayetinin başkentidir ve başkent Lizbon’un 200 km kuzeyinde, Porto’nunda 100 km güneyinde bulunmaktadır. Kentten geçen Rio Mondego nehri 40 km batısında Atlantik okyanusuna dökülür. 2001 sayımına göre Coimbra şehrinin nüfusu 106800’dür, şehirde ayriyeten 20000’e yakın öğrenci bulunur. 2003'te Portekiz’in kültür başkenti unvanına layık görülmüştür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sehrin kökeni muhtemelen Keltlere kadar dayanır. Romalılar şehrin bulunduğu yerde Aeminium adında bir kasaba kurdular. O zamanlar bu kasaba Olisipo (Lizbon) ve Bracara Augusta (Braga) arasında önemli bir istasyon görevi yapıyordu. Bu zamanın tanıkları temelleri 18. yüzyılda yeniden inşa edilen aquvaduk ve öncelikle eski piskopos palası (bugün Museu Machado de Castro) Kryptoportikus yapılarıdır.

468'de şehir merkezine yakın Conimbriga Sueviler tarafından yerle bir edildi ve Aeminium bundan itibaren fonksiyonluğuyla (piskopos merkezi) birlikte ismini de üstlendi.

711'de şehir müslümanlar tarafından feth edildi, 878’de müslümanlardan geri alındı. Şehir 987’de Müslüman komutan Almancor’un istilasıyla tamamen tahrip edildi. Coimbra 1064 yılında Kral Fernando de Castilla y Leon (pt:Fernando I de Leão) tarafından tamamen geri alindi.

Coimbra 1139’dan 1260’a kadar Portekiz’in baskentiydi.

1290’da Kral Dom Diniz (Dionysius) tarafından kurulan Coimbra Üniversitesi Portekizce: Universidade de Coimbra) Portekiz’in ve tüm Avrupa'nın en eski Üniversitesidir ve hâlen Avrupa’nin en önemli bilgi ve araştıma merkezlerinden biridir.

Bucaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede 31 bucak (Portekizce: freguesia) yer almaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Downtown
Portagem
Praça da Republica civarında bir park
Saat Kulesi
Coimbra Şehri
Mondego Nehri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]