Coimbra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Flag of Portugal.svg Coimbra
Coimbra bayrağı Coimbra arması
Coimbra bayrağı Coimbra arması
Coimbra belediyesini gösteren Portekiz haritası
Yüzölçümü
316,83 km2
Nüfusu
148.474
(2001)
Bölge
(Por.:região)
Centro
Altbölge
(Por.:subregião)
Baixo Mondego
İl
(Por.:distrito)
Coimbra
Bucak sayısı
(Por.:freguesia)
31
Posta kodu
3000
Tatil günü
4 Temmuz
Kurulduğu yıl
1111

Coimbra belediyesi, Portekiz'in Centro bölgesine bağlı Baixo Mondego altbölgesinin belediyelerinden biridir.

Coimbra: Üniversite sehri Coimbra (latince Conimbricae) Coimbra vilayetinin baskentidir ve baskent Lizbon’un 200 km kuzeyinde, Porto’nunda 100 km güneyinde bulunmaktadir. Kentden gecen Rio Mondego nehri 40 km batisinda Atlantik okyanusuna dökülür. 2001 sayimlarina göre Coimbra sehrinin nüfusu 106800’dür, sehirde ayriyeten 20000’e yakin ögrenci bulunur. 2003’de Portekiz’in kültür baskenti ünvanina layik görülmüstür.

Tarihi: Sehrin kökeni muhtemelen keltlere kadar dayanir. Romalilar sehrin bulundugu yerde Aeminium adinda bir kasaba kurdular.O zamanlar bu kasaba Olisipo (Lizbon) ve Bracara Augusta (Braga) arasinda önemli bir istasyon görevi yapiyordu.Bu zamanin taniklari temelleri 18. yüzyilda yeniden insaa edilen Aquvaduk ve öncelikle eski piskopas palasi (bugün Museu Machado de Castro) Kryptoportikus yapilaridir. 468’de sehir merkezine yakin Conimbriga Suev’ler tarafindan yerle bir edildi ve Aeminium bundan itibaren fonksiyonluguyla (piskopos merkezi) birlikte isminide üstlendi.

711’de sehir müslümanlar tarafindan feth edildi, 878’de müslümanlardan geri alindi.Sehir 987’de müslüman komutan Almancor’un istilasiyla tamamen tahrip edildi. Coimbra 1064 yilinda Kral Fernando de Castilla y Leon tarafindan tamamen geri alindi.

Coimbra 1139’dan 1260’a kadar Portekiz’in baskentiydi.

1290’da Kral Dom Diniz (Dionysius) tarafindan kurulan Coimbra Üniversitesi (portekiz’ce: Universidade de Coimbra) Portekiz’in ve tüm Avrupanin en eski Üniversitesidir ve halen Avrupa’nin en önemli bilgi ve arastima merkezlerinden biridir.

Bucaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede 31 bucak (Por.: freguesia) yer almaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Downtown
Portagem
Praça da Republica civarında bir park
Saat Kulesi
Coimbra Şehri
Mondego Nehri


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]