Montpellier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 43°36′43″N, 03°52′38″E

Montpellier
{Montpellier
[[{{{resmi ad}}} damgası|Damga]]
Montpellier'in Fransa'daki konumu
Koordinatlar: 43°36′43″K 03°52′38″D / 43.61194°K 3.87722°D / 43.61194; 3.87722
Bölge Languedoc-Roussillon
Departman Hérault
Yönetim
 - Belediye Başkanı Philippe Saurel (Bağımsız Sol)
Yüzölçümü
 - Kent 56,88 km2 (22 mi2)
En yüksek Rakım 110 m (361 ft)
En düşük rakım 7 m (23 ft)
Nüfus (2009)
 - Kent 257 092
 - Yoğunluk 4.448/km² (11.520,3/sq mi)
 - Şehir 412 070
Alan kodu 34000, 34060, 34070, 34080, 34090, 34172
İnternet sitesi: =www.montpellier.fr

Montpellier [mɔ̃pəˈlje, mɔ̃pɛˈlje] (Oksitanca: Montpelhièr), Fransa'nın güney-batısında, Languedoc-Roussillon Bölgesi ve Hérault Departmanı'nın merkezi olan komündür. Nîmes ve Béziers kentleri arasında Akdeniz kıyısında, denizden 10 km içeride konumlanmıştır.

1000 yıldan daha fazla geçmişe sahiptir. Şehrin merkezindeki "Place de la Comédie" (Komedi Meydanı) günlük nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerdir. Kafe, restoran ve mağazalar çoğunlukla bu meydanda yer alır. Kutlama, festival ve açık fuar gibi etkinlikler bu meydandan "Corum" a uzanan hatta gerçekleştirilir.

Komün sınırları içindeki yerleşik nüfus 2011 itibari ile 264 538[1], toplamda 561 326[2] olup, Fransa'nın 8. büyük kentidir. 1990 yılından beri ekonomi ve nüfus alanlarında Fransa'nın en çok gelişen kenti olma özelliğini sürdürmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığı 14,2 °C (Fransa Geneli 12,2 °C) 'dir.[3]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezi, Palavas-les-Flots sahil şeridinden 10 km içeride konumlandırılmıştır.

Bugün Fransa'nın 8. büyük şehri olup, Akdeniz kıyı şeridinde Nice ve Marsilya'dan sonra 3. büyük şehridir. Nüfus ve ekonomik anlamda Fransa genelinde en çok gelişen şehirdir. 70 000 'den fazla öğrencinin bu şehri tercih etmesi sebebiyle "Öğrenci Şehri" olarak anılmaktadır.

Şehir iç kesim (merkez) ve kıyı kesimi olarak ikiye ayrılır. Merkezde nüfus yıl içinde değişkenlik göstermezken, kıyı kesiminde yaz sezonu ile nüfus üç katına çıkmaktadır.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin merkez klasik ve modern Fransız mimarisinden örnekler çoğunluktadır. 80'li yıllarda şehir planlaması gerçekleştirilmiş olup bugün hala ilk plana sadık kalınarak şehir büyütülmektedir. Yeni yerleşkelerde rezidans (site) şeklinde modern mimari ve ikonik örnekler bulmak mümkündür.

Semtler[değiştir | kaynağı değiştir]

2001 yılı itibariyle şehir resmi olarak 7 parçaya ayrılmıştır. Bu 7 semtinde kendisine bağlı küçük birimleri bulunmaktadır.

 • Montpellier (Merkez): Écusson, Comédie, Gares, Faubourg Boutonnet, Saint-Charles, Faubourg Saint-Jaume, Peyrou, Les Arceaux, Figuerolles, Faubourg du Courreau, Gambetta, Clemenceau, Méditerranée, boulevard de Strasbourg, Le Triangle, Polygone, Antigone, Nouveau-Monde, Parc à Ballons, Les Aubes, Les Beaux-Arts, Saint-Lazare.

Tarihin ve ekonominin kalbinde konumlanmıştır.

 • Croix-d'Argent: avenue de Toulouse, Croix d'Argent, Mas Drevon, Tastavin, Lemasson, Garosud, Mas de Bagnères, Mas Nouguier, les Sabines, Lepic, Pas du Loup, Estanove, Val-de-Crozes, Bagatelle.

Bu semt güney-batıda yer alır. Rezidans tarzı yerleşim birimleri çoğunluktadır. Rugby stadı da burada yer alır.

 • Les Cévennes: Les Cévennes, Alco, Le Petit Bard, Pergola, Saint-Clément, Clémentville, Las Rebès, La Chamberte, La Martelle, Montpellier-Village, Les Grisettes, Les Grèzes.

Bu semt ortalarda yer alır. Yoksul bir yerleşim birimlerinden oluşur.

 • Mosson: La Mosson, Celleneuve, La Paillade, les Hauts-de-Massane, Le Grand-Mail, Les Tritons.

Bu semt kuzey-doğuda yer alır. Yoksul bir yerleşim birimlerinden oluşur. Günümüzde, Hauts-de-Massane ve la Paillade birimlerinde kentsel dönüşüm projeleri uygulanmaktadır.

 • Hôpitaux-Facultés: Malbosc, Saint-Priest, Euromédecine, Zolad, Plan des 4 Seigneurs, Hôpitaux, IUT, Père Soulas, Universités, Vert-Bois, Hauts de Boutonnet, Aiguelongue, Justice, Parc zoologique de Lunaret, Agropolis.

Bu semtte çoğunlukla üniversite birimleri mevcuttur. Bunun dışında hayvanat bahçesi ve spor merkezleri yer alır.

 • Port-Marianne: La Pompignane, Richter, Millénaire, Jacques Cœur, Consuls de Mer, Grammont, Odysseum, Montaubérou, La Méjanelle, La Mogère.

Bu semt yeni olara şehre dahil edilenler arasında yer alır. Günümüzde gelişmekte, birçok ticaret merkezi ve yeni yapılanmalar gözlenmektedir. Ayrıca birinin yapımı devam eden üç tramvay yolunun da kesişim noktasında yer alır.

 • Prés d'Arènes: Les Prés d'Arènes, Avenue de Palavas, La Rauze, Tournezy, Saint-Martin, Les Aiguerelles, Pont-Trinquat, Cité Mion

Bu semt güney-doğuda yer alır. 19 otoyoluna yakındır. Ayrıca Montpellier' ye "giriş kapısı" sıfatını da taşır.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier, metropol niteliklerine henüz sahip olmayan fakat hızlı gelişimi sayesinde uluslararası standartlarıyla örnek bir şehirdir. Öğrencilere, özürlülere ve yaşlılara sosyal anlamda (ulaşım, sağlık, eğlence, vb.) büyük kolaylıklar sağlanır.

Ulaşım kolaydır. Trafik yoğun değildir. Şehiriçi ulaşımda belediye tramvay, otobüs ve bisiklet seçenekleri sunar. Ayrıca birçok noktada yeraltı otoparkları mevcuttur.

Üniversitelerin fazla olması, genç nüfusun çok fazla olmasına, bu da yüksek bütçeli organizasyon; Fise ve Estival gibi tanınmış etkinliklerin yapılmasına olanak sağlar.

Neredeyse tüm dünya mutfaklarına ait restoranlar bulunur veya büyük marketlerden de ilgili çeşitli lokal ürünler temin edilebilir.

Çok sayıda kütüphane, gösteri merkezi, tiyatro ve opera binası bulunur.

Öğrenci yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusunun 70 000'i öğrencidir. Dolayısıyla "öğrenci şehri" sıfatını kazanmıştır. 3 temel üniversitesi olup Montpellier 1, 2 ve 3 olarak sıralanmıştır. Tıp ve edebiyat fakülteleri ile ünlüdür. Birçok ülkeden öğrencinin eğitim hayatını sürdürdüğü bu şehirde, Türk öğrencilerin başlıca başvurdukları fakülteler ekonomi, psikoloji, işletme ve iletişimdir.[4]

Oturum bursu[değiştir | kaynağı değiştir]

Her öğrenci, CAF[5] adlı kurumdan kira yardımı alabilir. [not 1]

Eğitim bursu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm öğrenciler burs için gerek kendi ülkelerine, gerek Fransız Hükümeti'nin ilgili kurumlarına başvurabilirler.[6]

Bütçe, çalışma ve staj koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir üniversite öğrencisinin hayatına orta düzeyde idare edebilmesi için minimum 1 000 €/ay 'lık bir gelire sahip olması beklenir. Bu erasmus öğrencilerinde yurt avantajından dolayı minimum 850 €/ay olarak belirlenir.

Tüm öğrencilerin %60 olarak sınırlandırılmış, çalışma izinleri mevcuttur. Bu şekilde Fransız hükümeti tüm öğrencilere part-time çalışma imkanı sunar.[not 2] Öğrenciler direkt olarak bağlı bulundukları üniversitelerden, staj ve çalışma ile ilgili insan kaynakları listelerine ulaşabilirler. [not 3]

Yurtlar ve daireler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde farklı fakültelere sahip 3 üniversite bulunmaktadır. Farklı yerlerde konumlandırılmış bu üniversitelerin yurtlarında kalma önceliği Erasmus öğrencilerine aittir. Bunu Fransız vatandaşı öğrenciler izler. Bundan dolayı yabancı statüsündeki öğrencilerin yurt bulma şansı çok azdır. Buna karşın üniversite yakınlarında stüdyo ve 1+1 daireler sıklıkla bulunur ve öğrenciler için bir alternatif oluşturur. [not 4]

Özürlü ve yaşlı yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin tüm yolları, kaldırımları, binaları, toplu ulaşım araçları özürlülere uygun şekilde yapılmıştır. Merdivenlere, kaldırım bitiş ve başlangıçlarına, yaya geçitlerine istisnasız olarak yatay geçişler veya asansörler eklenmiştir. Tüm yollarda yer sinyalizasyonları mevcuttur. Tüm toplu taşıma araçlarında sesli ve görüntülü bildirim mevcuttur.[7]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız kültürünün etkisi altında olsa da, eskiden sömürgesi olan arap toplumların da gözle görülür derecede bir kültür yaşayışı vardır. Bunun dışında dünyanın farklı noktalarından gelen öğrenciler sayesinde çok kültürlülüğün hüküm sürdüğü söylenebilir. Şehirde Akdeniz insan tipi mevcuttur. İnsanları sıcak kanlıdır. Evsizler ve deliler hemen hemen her yerde görülebilir. Bunun yanında şehirde yaşayan özürlü kişilere de büyük saygı gösterilir.

Kütüphaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim, şehrin ikinci adıdır. Nüfusun 5'de birini oluşturan öğrenciler de dahil olmak üzere halk kütüphanelerde çokça zaman geçirir. Şehirdeki kütüphaneler ve bulundukları semtler aşağıdaki gibidir:

 • Émile Zola Merkez Kütüphanesi - Antigone
 • Federico Fellini Merkez Kütüphanesi - Antigone
 • Jean-Jacques Rousseau Kütüphanesi (eski adıyla: Joseph Delteil) - Mosson
 • Victor Hugo Kütüphanesi - la Croix d'argent
 • Federico Garcia Lorca Kütüphanesi - Prés d'arène
 • William Shakespeare Kütüphanesi - Petit Bard
 • La Gare Kütüphanesi - Pignan
 • Paul Langevin Kütüphanesi - Hopitaux-Facultés
 • Jean-Paul Sartre Kütüphanesi - Merkez
 • Jean Giono Kütüphanesi - Pérols
 • Jean de la Fontaine Kütüphanesi - Lavérune
 • Albert Camus Kütüphanesi - Clapiers

Müzeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir gelenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Buraya has olarak selamlamalarda üç kez yanaktan öpüşülür. Yemekten önce hafif aparatif bir alkollü içecek, yemekten sonrasında ise mutlaka bir kahve söylenir. Randevular öncesinden kesinlikle teyit edilir. Trafikte her durumda yayalara üstünlük tanınır. Herkes bir diğerinden, çekinmeden sigara ister.

Alışveriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Odysseum Alışveriş Merkezi

Şehirde birçok uluslarası ve yerli markalara ait giyim mağazaları vardır. Bunlar Komedi Meydanı ve çevresinde yoğunluk gösterir. Küçük Marketler ve bakkallar sokakların nüfus yoğunluğuna göre varlık gösterirler. Şehir içinde orta ölçekli, dışında ise büyük ölçekli market ve mağazalar mevcuttur.

Montpellier, Türkiye geneline göre daha pahalıdır.[not 5]

Şehrin yeni yerleşim merkezlerinden olan Odysseum' da büyük bir alışveriş merkezi vardır.[not 6] Yine aynı merkezde eğlence alanları ve büyük bir amfi-tiyatro da yer alır.

Restoranlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok ülkenin milli yemeklerinin sunulduğu restoranlar mevcuttur. Çoğunlukla Fransız, Çin, Japon, İngiliz, Türk, Arap mutfaklarında örnekler sunan restoranlar revaçtadır.

Bunun dışında, domuz, sümüklü böcek ve benzeri; kültürümüzde olmayan yemekler de tüketirler. Zengin bir yelpaze sunan Fransız mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri en sade halleri ile (deyimi yerindeyse sudan çıktığı gibi) servis edilir.

En ünlü restoranlarından biri olan "Entrecôte", fix bir menüye sahip olup özel bir sos içinde leziz biftek parçaları ile ince patates kızartmasını zevkinize sunar.

Kafeler ve barlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Genellikle iki sıfatı da kullanarak servis verirler. Buralarda günlük kahve tüketimi revaçtadır. En ünlüleri Komedi Meydanı' nda konumlandırılmıştır. Yine bazı kafelerde kitap okuma köşeleri de mevcuttur. Bunun dışında amerikan, irlanda vb. yabancı ülkelere ait barlarda hizmet vermektedir. [not 7]

Gece hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta dereceli disko-barlar şehir merkezinde yer alır. Deniz kıyısına doğru ilerledikçe, daha büyük ve daha iyi işletmelere rastlanır.

Kumarhaneler[değiştir | kaynağı değiştir]

Deniz kıyısında otellerle bütünleşik olarak konumlandırılmış kumarhaneler mevcuttur. [not 8]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier Tram

Avrupa standartlarındadır. Özürlü ve yaşlılar için gerekli tüm çözümler alınmıştır.

Şehiriçi Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin merkez içi ulaşımını "TAM" [8], merkez dışı ulaşımını "Hérault Transport" [9] idare etmektedir.

Şehir, iki adet tramvay ağı ile örülüdür. [not 9] Bunun dışında otobüs hatları ve bisiklet parkları da mevcuttur.

TAM'a bağlı olan taşıtların tümüne abone olunmak üzere verilen kartlarla binilebilir veya günlük ve haftalık olmak üzere temel olarak ikiye ayrılan biletlerle de kullanılabilir.[not 10]

Şehirdışı Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier Saint-Roch Garı

Fransa genelinde demiryoluna ağırlık verilmiştir. Dolayısıyla Türkiye'dekine benzeyen şehirlerarası bir otobüs ulaşımı bulunmamaktadır. Buna göre, şehre toplu ulaşım şekilleri iki yönde ağırlık kazanır:

 • Demiryolu
 • Havayolu

Şehrin tren istasyonu "La Gare Saint-Roch" [10] tur. Burada, tüm Avrupa'ya bağlantıları olan 3 farklı tipte TGV (Train à Grande Vitesse) yani hızlı tren mevcuttur.

Şehrin havalimanı ise "Aéroport de Montpellier Méditerranée" [11] dir. Türkiye'deki herhangi bir noktaya direkt uçuş mevcut değildir. [not 11]

Paris'e 1 saat 15 dakika/uçak, 3 saat 15 dakika/tgv mesafededir. Barselona'ya 2 saat/araba, 4 saat/otobüs mesafededir. Cenevre'ye 4saat/araba mesafededir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier, bir öğrenci şehridir. Avrupa Kredi Puanlama Sistemi (ECTS) ile uyumludur. Burada lisans ve lisansüstü okumak için "BAC" adı verilen, Fransa'daki lise diplomasına ihtiyaç vardır. Türkiye'de, Fransız lise diplomaları BAC' a eşdeğer sayılır. Fransız lisesi mezunu olmayanlar ise Türkiye'deki Fransız konsolosluklarında bulunan "Campus France" kurumundan bu belgeyi Fransızca öğrenerek temin edebilirler. Lisans başvuruları da direkt olarak yapılmamakla birlikte, yine Campus France kurumundan yapılmaktadır.

Türkiye'de birçok üniversite ile "ERASMUS" bağlantısı bulunmaktadır.

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier' de toplam üç üniversite bulunmaktadır.

Ortan çağdan beri çalışmaların sürdürüldüğü tıp ve eczacılık fakülteleri dünyaca ünlüdür.

Montpellier 1 Üniversitesi Tıp Fakültesi, dünyanın bilinen en eski tıp fakültesidir. 1340 yılında kurulmuştur. Aşağıdaki ünlü hekimler burada eğitim görmüştür:

BIU adı verilen kütüphanler mevcuttur. Tıp fakültesi kütüphanesi, dünyanın sayılı kütüphanelerindendir.

Üniversite Adı Bilgi
Université Montpellier 1 Montpellier 1 Üniversitesi Hukuk, eczacılık, tıp, ekonomi, işletme, odontoloji fakülteleri bulunmaktadır.
Université Montpellier 2 Teknik Bilimler Üniversitesi Polytech'Montpellier, l'IAE de Montpellier (Şirket Yöneticiliği Enstitüsü), 3 IUT (Teknoloji üniversitesi: Béziers, Nimes, Montpellier) ve l'IUFM fakültelerini kapsar.
Université Montpellier 3 Paul-Valéry Üniversitesi Edebiyat, iletişim, sanat ve dil fakülteleri bulunmaktadır.

Grandes Écoles (Yüksek Okullar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üniversite Adı
E-Artsup École Supérieure de la passion créative (Groupe IONIS)
ESC Montpellier École Supérieure de Commerce de Montpellier (Groupe Sup de Co Montpellier)
Montpellier SupAgro Centre international d’études supérieures en sciences agronomiques
Polytech' Montpellier École polytechnique universitaire de Montpellier
ENSAM École Nationale Supérieure d'Architecture de Montpellier
ESBAMA École Supérieure des Beaux Arts de Montpellier Agglomération
ENAC École nationale de l'aviation civile
ENGREF École nationale du génie rural des eaux et des forêts (établissement secondaire)
ENSC Montpellier École Nationale Supérieure de Chimie
EPITECH École pour l'informatique et les nouvelles technologies (Groupe IONIS)
EI.CESI École d'ingénieurs du cesi (établissement secondaire)
IRC (ex-CNEARC) Institut des régions chaudes
COFAT Commandement de la formation de l’armée de terre (établissement secondaire)

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Başta futbol, rugby, buz hokeyi ve yüzme sporlarının yanında geniş bir spor yelpazesine ve altyapısına sahiptir. "Montpellier Hérault Sport Club" ve "Montpellier Hérault Rugby Club" şehrin başı çeken iki büyük spor kulübüdür.

Futbol[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç nüfusunda fazla bulunduğu şehirde futbol en popüler sporlar arasında olup, altyapıda Fransa için büyük bir öneme sahiptir. Şehirin Takımı Montpellier Hérault SC olup, fransa birinci ligi olan Ligue 1' de Mücadele etmektedir.

Montpellier Hérault SC[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier Hérault SC (Montpellier Hérault Sport Club) Takımı, Fransa'nın 2. Liginde oynamaktaydı. MHSC'de ayrıca Sivasspor'dan tanıdığımız Fatih Atık oynamıştır. Kendisi bugün yine Ligue 2 takımlarından FC Tours'ta oynamaktadır.

Montpellier HSC Takımı 2008-2009 sezonunda Fransa Ligue 1'de oynamaya hak kazanmıştır. Bu başarıdan sonra takım çıkışını sürdürerek, şampiyonluk yarışına ortak olmuştur.

2010 yazında Hasan Kabze'yi transfer etmişlerdir.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Montpellier şehrinin, aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir bağları vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Bu 2010-2011 dönemi için kişi başına ortalama 170 € (avro) olarak belirlenmiştir. Bu yardım miktarı, bulunulan şehre ve yaşanılan hanedeki kişi sayısına ve herhangi bir işte çalışılıp çalışılmadığına göre değişiklik gösterir.
 2. ^ Ortalama olarak 400 € (avro) 'nun üzerinde bir gelir olarak hesaplanır.
 3. ^ Interim adı verilen ajanslar da aynı iş bulma hizmetini ücretli olarak verirler.
 4. ^ Yurt fiyatları 250 € (avro) 'dan, ev fiyatları ise 400 €' dan başlamaktadır.
 5. ^ Genel tüketim ürünleri (yeme, içme, temizlik, vb.) ülkemize göre yaklaşık 2.5 katı olarak fiyatlandırılmıştır. Bunun dışında kozmetik ürünlerde, gözlüklerde ve elektronik ürünlerde %30 ila %50' ye varan düşük fiyatlar gözlemlenir. Tütün vb. mamüller ülkemize göre 2 katı olarak fiyatlandırılmıştır.
 6. ^ Görsel olarak İstanbul' da bulunan Kanyon AVM ile benzerlikleri vardır. Aynı zamanda DECATHLON, IKEA, vb. büyük mağazalarda burada yer alır.
 7. ^ Birkaç yer dışında saat 21.00 itibariyle sıcak içecek servisi biter.
 8. ^ Fransa kanunlarına göre bu yerlere girmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve bunu kimliğiniz veya pasaportunuzla ibraz edibiliyor olmanız gerekir. Ayrıca birçok kumarhane kimliğinizi alma sırada sizi kendi kontrol mekanizmaları ile kayıt altına alabilir.
 9. ^ Bu tramvaylara kısaca "tram" adı verilir. Ayrıca 2012 Haziran ayında biteceği planlanmış bir üçüncü hattın çalışmaları da devam etmektedir. Bu hattın tamamlanması ile deniz kenarına da tramvay aracılığı ile gidilebilecektir.
 10. ^ TAM ulaşım ücreti 2011 yılı itibari ile 26 yaş altına 230 €/yıl, 26 yaş üzerine 390 €/yıl , özürlü ve 65 yaş üzerindekilere ücretsiz olup; aynı zamanda da limitsizdir.
 11. ^ İstanbul Atatürk Havalimanı'nı kullananlar genellikle Lyon ve Nice üzerinden TGV aktarmalı olarak gelirler. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nı kullananlar için de Marseille (Marsilya) üzerinden gelme seçeneği mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]