Molde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Molde doğuya doğru görünümü. Molde Katedrali (solda).

Molde Norveç'te, Møre og Romsdal ilçesinde, Romsdal'da bir şehir ve belediyedir. Belediye, Fannefjord ve Moldefjord'u çevreleyen Romsdal Yarımadası'nda yer almaktadır. Şehir Romsdalsfjord'un kuzey kıyısında yer alır.

Molde şehri, Møre og Romsdal ilçesinin idari merkezi ve Romsdal bölgenin ticari merkezidir. Molde, ılıman bir iklime sahiptir.

Molde'nin biçimsel ticaret hakları 1614 yılında tanıtıldı ve şehir 1742 yılında bir kraliyet şartı ile kurulmuştur. Molde 1 Ocak 1838 tarihinde belediye olarak kurulmuştur (formannskapsdistrikt).

Şehir, 18. ve 19. yüzyıllar boyunca büyümeye devam ederek, Norveç tekstil ve hazır giyim sektörü için bir merkez haline gelmesinin yanı sıra bölge için yönetim merkezi ve önemli bir turizm destinasyonu olmuştur.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra Molde, hızlı bir büyüme yaşadı. 1 Ocak 1964 tarihinde Bolşoy Belediyesi ve Veøy Belediyesinin birleştirilmesi ve aynı zamanda akademik kaynakları ve sanayi üretimi ile idari ve kamu hizmetleri için bir merkez haline gelmiştir.

İkiz kasabalar - Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Molde'nin beş kardeş şehiri vardır:[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vennskapsbyer". kommune.no. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Nisan 2014.