Almatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 43°16′39″N, 76°53′45″E

Alma Ata
Kazakça: Алматы
Rusça: Alma-Ata
Almati
Almati
Alma Ata
Bayrak
Alma Ata
Damga
Almatı'nın Kazakistan'daki konumu
Almatı'nın Kazakistan'daki konumu
Koordinatlar: 43°16′39″K 76°53′45″D / 43.2775°K 76.89583°D / 43.2775; 76.89583
Ülke Kazakistan Kazakistan
Eyalet Almatı Eyaleti
Yönetim
 - Belediye başkanı (Akim) Ahmetjan Yesimov
Zaman dilimi BZD (+6)
İnternet sitesi: http://www.almaty.kz

Almatı, Kazakistan'ın 2.000.900 nüfuslu ve en büyük şehridir. Almatı (eski adıyla Almaata) Kazakistan Cumhuriyetinin eski başkentidir.

Kazakistan'ın güney doğusunda yer alan Almatı Şehri, 1854 yılında Rusların doğuda Sınır Kalesi olarak kurduğu bir şehirdir ve ve bugün ise 2.000.900 nüfusu ile Orta Asya'nın en gelişmiş Kozmopolitan şehridir. Birçok alışveriş merkezi, restoranları, otelleri ve kazinoları ile zengin bir yaşam sunar. Eski adı Alma ata olan şehir Alatau Dağları platosunda kalmaktadır. Kazakistan genelinde olduğu gibi, Almatı'da da ana dil Kazakça ve Rusçadır. Kazakistan Cumhuriyeti'inin 1991 yılında Sovyetler Birliğinden bağımsızlığını kazanmasından bu yana, Almatı Şehri Batı pazarlarına açılıp, çok hızlı bir değişime uğradı. Almatı eski başkent olmasına rağmen (Şu andaki Başkent Astana Şehridir.) halen Ülkenin Kültürel, Ekonomik ve Ticari merkezi durumundadır.

Doğal güzellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alma-Ata

Almatı Şehri kayak yapmak için ideal bir yerdir. Çimbulak kayak telesiyejleri deniz seviyesinden 3163 metreye kadar çıkmaktadır. Çimbulak kayak merkezinin yanında yer alan Büyük Almatı Gölü, görülmeye değer doğal güzelliğe sahiptir. Ayrıca Almatı yerleşim alanında 16 milyondan fazla ağaç olduğu tahmin edilmektedir.

Müze ve anıtlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Müzesinde Kazakistan tarihine ilişkin öğeler bulabilirsiniz. Türkiye'de tarih kitaplarında olan Altın Elbiseli Adam'ın kostümünün bir kopyası da burada bulunmaktadır. Panfilov Parkında, II. Dünya Savaşında yaşamını yitirenler anısına yanan ateş ve anıt görmeye değer, kudretli bir anıttır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Almatı merkezinde çok düzgün yol planlaması vardır. Bütün caddeler dikey ve yatay olarak hizalanmıştır. Caddenin bir tarafında binalar tek numaralı, karşı tarafında da çift numaralıdır. Bir adresi söylemenin de kolay yolu, gidilecek yerin dikey ve yatay kesişim caddelerini söylemektir. Almatı Kazakistan'ın en büyük şehridir.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kardeş Şehirler - Almati". Antalya Büyükşehir Belediyesinin Resmi Sitesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/almati_t.pdf. Erişim tarihi: 29 Haziran 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]