Olten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olten kasabası ve Aar nehri üzerindeki üstü kapalı köprü.

Olten, İsviçre'nin Solothurn kantonunda kasaba. Denizden 396 m yüksekliktedir. Aralık 2012 sayımına göre nüfusu 17,212'dir .

Olten istasyonu Zürih, Bern, Basel ve Luzern'e 30 dk uzaklıktadır ve ülkenin başlıca demiryolu kavşaklarından biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha eski insan yerleşimlerine dair çok sayıda kanıt olsa da Olten'e dair ilk tarihi belgeler 1201'den kalmadır. 13. yüzyılda Aar Nehri üzerindeki köprüsü nedeniyle önem kazanır. Bu konumu, kentin tarihini etkileyecektir. Bruno Bernard Heim, Olten'de doğmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl 1 Ağustos'ta Aar Nehri üzerindeki kayıklardan havai fişek gösterisi yapılır. Nehir üzerindeki ahşap köprü dikkate değerdir. Olten istasyonundaki lokantada, Gruppe Olten (Olten grubu) adlı Max Frisch ve Friedrich Dürrenmatt'ın da bulunduğu bir edebiyat topluluğu ve 1863'te İsviçre Dağcılık Kulübü kurulmuştur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Olten şehrinde Kuzeybatı İsviçre Yüksek Okulu (Fachhochschule Nordwestschweiz) bulunmaktadır. Bu yüksel okulun bünyesinde; başlıca ekonomi, pratik psikoloji, sosyal hayata yönelik iş eğitimi ve teknik bölümler olmak üzere bir cok alanda üniversite seviyesinde eğitim verilmektedir.

Bunu yanında mesleki eğitimi amaçlayan bir öğrenim merkezi (Berufsbildungszentrum Olten), lise çağındaki öğrencilere yönelik kantonal bir lise (Kantonschule Olten), bedensel özre sahip çocukların eğitimi amacıyla faaliyet gösteren bir okul (Heilpädagogische Schulzentrum (hpsz)) bulunmaktadır. Olten Bölgesi Halk Yüksek Okulu (Volkshochschule Region Olten) ve çok fazla sayıda özel okul da mevcudiyetini sürdürmektedir.

Şehrin yönetim ve belediyesi tarafından finanse edilip işlettirilen Olten Şehir Kütüphanesi de her zaman halkın hizmetine açık bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

1816 senesinden beridir her iki yılda bir Olten`de okul bayramı (Oltner Schulfest) düzenlenmekte, bu kutlamalar yaz tatilinin başlamasından evvelki haftasonlarında organize edilmektedir. Günümüzdeyse aynı kutlamalar farklı yıllarda, özellikle yaz tatilinden önceki son pazar günlerinde gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]