İçeriğe atla

Villach

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Drava nehir kenarı
Ana meydan
Şehir merkezine yakın Drava köprü

Villach (Almanca telaffuz: /ˈfɪlax/; SlovenceBeljak, İtalyancaVillaco, FurlancaVilac) Avusturya'nın yedinci büyük şehri ve Karintiya federal devletinin ikinci en büyüğüdür. Güney Avusturya ve bütün Alpe-Adria bölgesinin önemli bir kavşağını temsil eder. Aralık 2006 itibarıyla, nüfusu 58.480'dır. 1997 yılında, Villach, Yılın Alp Şehri ile ödüllendirilen ilk şehir olmuştur.

1759 yılında, Habsburg İmparatoriçesi Maria Theresa, resmen bir milyon gulden bir fiyata Karintiya Bamberg topraklarını satın aldı. Villach, Habsburg Monarşisi topraklarına dahil olarak bir Karintiya ilçe idarisi oldu. 1813 yılında Avusturya İmparatorluğu'nun güçleri tarafından yeniden fethedilene kadar Napolyon Savaşları sırasında şehir, 1809'da Fransız İlirya illinin parçası oldu.

Nazi Almanyası'nın (1938-1945) Anschluss döneminde, Villach'ın belediye başkanı Oskar Kraus coşkulu bir Nazi idi. II. Dünya Savaşı sırasında, müttefik kuvvetler Villach'ı 37 kez bombaladı. Yaklaşık 42,500 bomba 300 kişinin ölümüne ve binaların % 85 zarar vermesine neden oldu. Bununla birlikte şehir hızla iyileşti.[1]

Günümüzde Villach, ticaret ve eğlence ile hareketli bir şehir olup, halen tarihsel arka planını korumaktadır.

Kardeş Şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Luftkrieg (aerial warfare) "Ostmark"". www.airpower.at (Almanca). Martin Rosenkranz. 13 Ağustos 2003. 19 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2007.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]