Pirinç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeltik
Oryza sativa MHNT.BOT.2015.2.52.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Liliopsida
(Bir çenekliler)
Takım: Poales (Buğdaylar)
Familya: Poaceae
(Buğdaygiller)
Alt familya: Ehrhartoideae
Oymak: Oryzeae
(Pirinçgiller)
Cins: Oryza
L.

Oryza barthii
Oryza glaberrima
Oryza latifolia
Oryza longistaminata
Oryza punctata
Oryza rufipagon
Oryza sativa

Kahverengi, beyaz ve kırmızı indica pirinci karışımı, ayrıca yabani pirinç, Zizania türleri

Pirinç, Buğdaygiller familyasından Oryza sativa (Asya pirinci) veya daha az yaygın olarak Oryza glaberrima (Afrika pirinci) türüne ait bitki ve bu bitkinin tohumlarıdır. Yabani pirinç adı genellikle terim her ne kadar yabani ve evcilleştirilmiş olsa da Zizania ve Porteresia cinslerinin türleri için kullanılır ayrıca ilkel veya ekilmemiş Oryza çeşitleri için de kullanılabilir.

Bir tahıl olarak ıslah edilmiş pirinç, dünyadaki insan nüfusunun yarısından fazlası için, özellikle Asya ve Afrika'da en yaygın tüketilen temel gıdadır.[Liu 1] Şeker kamışı ve mısırdan sonra dünya çapında en yüksek üçüncü üretime sahip tarım ürünüdür.[1] Şeker kamışı ve mısır mahsullerinin büyük bölümleri insan tüketimi dışındaki amaçlar için kullanıldığından, pirinç dünya çapında insanlar tarafından tüketilen kalorinin beşte birinden fazlasını sağlayan, insan beslenmesi ve kalori alımı açısından en önemli gıda ürünüdür.[2] Birçok pirinç çeşidi vardır ve mutfak tercihleri ​​bölgesel olarak değişir.

Küçük rüzgarla tozlaşan çiçeklerle Oryza sativa

Pirinç yetiştirmek için geleneksel yöntem, genç fideleri yerleştirirken veya sonrasında tarlaları sular altında bırakmaktır. Bu basit yöntem iyi bir sulama planlaması gerektirir ancak su altında büyüme durumu olmayan daha az dayanıklı yabani ot ve haşere bitkilerinin büyümesini azaltır ve haşereyi caydırır. Pirinç ekimi için su basması zorunlu olmasa da, diğer tüm sulama yöntemleri büyüme dönemlerinde yabani ot ve zararlı kontrol için daha fazla çaba ve toprağı gübrelemek için farklı yaklaşım gerektirir.

Bhutan]'dan pişmiş kahverengi pirinç
Jumli Marshi, kahverengi pirinç Nepal
Pirinç birçok şekil, renk ve boyutta olabilir.
El yapımı mikroskop altında tek pirinç tanesi

Tek çenekli olan pirinç normalde yıllık bitki olarak yetiştirilir, ancak tropikal alanlarda çok yıllık olarak da yaşayabilir ve 30 yıla kadar budanmış bitki kökünden süren filizler vasıtasıyla mahsul üretebilir.[3] Pirinç ekimi, düşük işgücü maliyetleri ve yüksek yağmur düşüşü olan ülke ve bölgeler için çok uygundur. Ancak pirinç, su kontrollü teras sistemlerinin kullanılmasıyla dik bir tepede veya dağ alanda bile neredeyse her yerde yetiştirilebilir. Ana türü Asya'ya ve Afrika'nın belirli bölgelerine özgü olsa da, yüzyıllarca süren ticaret ve ihracat, onu dünya çapında birçok kültürde yaygınlaştırdı. Pirinç üretimi ve tüketiminin 2010 yılında küresel sera gazı emisyonlarının %4'ünden sorumlu olduğu tahmin edilir.

Oryza sativa, yaygın olarak Asya pirinci olarak bilinir

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pirinç bitkisi 1-18 m (3-59 ft) uzunluğa kadar büyüyebilir, bu bazen çeşitliliğe ve toprak verimliliğine bağlı olarak daha çok olabilir. Uzun, ince yaprakları 50-100 cm (20-40 in) uzunluğunda ve 2-25 cm (34-9 78 in) genişliğindedir. Küçük rüzgarla tozlaşan çiçekler sarkık çiçeklenme 30-50 cm (12-20 in) uzunluğa kadar dallı bir yay şeklinde üretilir. Yenilebilir tohum tanesi (caryopsis) 5-12 mm (316-1532 in) uzunluğunda ve 2-3 mm (332-18 in) kalınlığındadır.

Pirincin işlenmesi ve yan ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kırık taneler: Bir tam tanenin dörtte üçünden küçük olan pirinç taneleri. Pirinç unu yapımında ve evcil hayvan mamalarında kullanılır.
 • Pirinç kabuğu: Pirinç tanesini içine alan dış kaplama veya kabuk tabakası. Kabuk yenmez.
 • Pirinç kepeği: Pirincin üst tabakası. Tahıllarda, karışımlarda ve vitamin konsantrelerinde bir bileşendir ve pirinç kepeğinin gıda kalitesinde olmayan cinsleri hayvan yemlerinde kullanılır.
 • Pirinç kepeği yağı: Pirinç kepeğinden çıkartılan yüksek kaliteli bir yemeklik yağdır.
 • Pirinç unu: Öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Alerjenik değildir ve bu da onu, glütene ve buğday unu ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar için bir buğday alternatifi olarak çok değerli hâle getirir. Pirinç hamuru, cips ve başka aperitif yiyecekler ve kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri üretilmek üzere tabaka hâline getirilebilir.
Çeltik Tarlaları

Pirinç tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aromatik pirinç: Kavrulmuş fındık veya patlamış mısıra benzer bir doğal aroması ve tadı vardır. En yaygın yerli aromatik pirinçler basmati, jasmine ve della 'dır.
 • Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlak olan tanelerdir.
 • Orta taneli pirinç: Uzunluğu eninin iki veya üç katı olan, uzun taneli pirinçten daha kısa ve geniş taneler. Pişirilmiş taneler daha nemli ve yumuşak olur ve uzun taneli pirince göre birbirine yapışma eğilimi daha fazladır.
 • Tatlı pirinç: Kısa, tombul, opak taneli pirinç. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeder ve çok yapışkan ve glutenli olur.
 • Uzun taneli pirinç: Uzunluğu eninin dört veya beş katı olan uzun ve ince taneler. Pişirildiğinde tane tane, hafif ve yumuşak olur.

Dünya pirinç üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeltik daha ziyade tropikal ve suptropikal iklim şartlarında, güney ve güneydoğu Asya ile Afrika'da yaygın olarak yetiştirilir. En çok Muson Asyası'nda yetişir.

Dünya Çeltik Üretimi - 2005
(milyon metrik ton)
Flag of the People's Republic of China.svg Çin 185
Flag of India.svg Hindistan 129
Flag of Indonesia.svg Endonezya 54
Flag of Bangladesh.svg Bangladeş 40
Flag of Vietnam.svg Vietnam 36
Flag of Thailand.svg Tayland 27
Flag of Myanmar.svg Myanmar- Burma 25
Flag of Pakistan.svg Pakistan 18
Flag of the Philippines.svg Filipinler 15
Flag of Brazil.svg Brezilya 13
Flag of Japan.svg Japonya 11
Dünya Toplamı 700
Kaynak:
Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)
[1]19 Haziran 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Mineraller ve vitaminler[değiştir | kaynağı değiştir]

100 g pişirilmemiş haşlanmış pirinçte mineral ve vitaminler:[4]

İsim İsim 2 Miktar
mg
B1 vitamini tiyamin 0,07
B2 vitamini biboflavin 0,049
Demir 0,8
E vitamini 0,11
Fosfor 115
Kalsiyum 28
Magnezyum 25
Potasyum 115
Sodyum 5

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Crops/Regions/World list/Production Quantity (pick lists), Rice (paddy), 2018". UN Food and Agriculture Organization, Corporate Statistical Database (FAOSTAT). 2020. 11 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2019. 
 2. ^ Smith, Bruce D. (1998) The Emergence of Agriculture. Scientific American Library, A Division of HPHLP, New York, 0-7167-6030-4.
 3. ^ "The Rice Plant and How it Grows". International Rice Research Institute. 6 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ "USDA (Rice, white, long-grain, regular, raw, unenriched)". 3 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2011. 


Kaynak hatası: <ref> "Liu" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="Liu"/> etiketinin karşılığı bulunamadı (Bkz: Kaynak gösterme)