Vareniki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Et dolgulu Ukraynalı vareniki ve Smetana
Tatlı olarak vişne ile doldurulmuş Ukraynalı vareniki

Vareniki (Ukraynaca/Rusça вареники; Tekil Varenik вареник), eski Sovyetler Birliği topraklarında yaygın olan Slav mutfağının bir yemeğidir. Geleneksel olarak Ukrayna mutfağı ile ilişkilendirilir[1][2] ve Ukrayna'da ulusal bir yemek olarak kabul edilir.[2][3] Tuzlu suda veya (bazı bölgelerde) buharda pişirilen dolgulu, hilal şeklindeki köftelerden oluşur.

Vareniki, bazı Polonyalı pierogi türleriyle neredeyse aynıdır. Bazı batı Ukrayna bölgelerinde, iki isim, vareniki ve pirohi aynı yemek için kullanılır. Polonya'daki en yaygın pierogi türlerinden biri olan Pierogi ruskie[4] (Rusça: Piroggen), adında eski Doğu Polonya ve günümüzün Batı Ukrayna bölgelerine atıfta bulunmaktadır. Ukrayna'nın geri kalanında, Rusya'ya benzer şekilde, pirohi ve pirişki terimleri kekler ve pişmiş köfte için kullanılır, ancak makarna yemekleri için kullanılmaz.

Doğu Avrupa'da da yaygın olan pelmeni ile karşılaştırıldığında, vareniki genellikle daha büyüktür ve çok daha geniş geleneksel dolgu seçeneklerine sahiptir. Pelmeninin aksine, et dolgusu için genellikle sadece önceden pişirilmiş et kullanılır, bu da varenikinin boyutu ve bu tür köftelerin genellikle kısa pişirme süresinden dolayıdır.

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vareniki'nin hamuru buğday unu, su, tuz ve yumurtadan oluşur.[1][2][3] Bazen süt, peynir altı suyu veya kefir de kullanılır. Çin köftelerine (Jiaozi) benzer şekilde, hamur yuvarlak bir şekle yuvarlanır ve genellikle kareler halinde kesilir. İçine dolgu yerleştirilir ve ardından katlanırlar.

Vareniki için patates püresi, pişmiş beyaz lahana veya lahana turşusu, krem ​​peynir (kuark), mantarlar, et gibi birçok farklı dolgu vardır. Tatlı dolgu olarak meyve veya çilek kullanılır.[1][2][3][5]

Vareniki geleneksel olarak tereyağı ve ekşi krema (Smetana) ile ama aynı zamanda bal veya reçel (Varenye) ile yenir. Soğanlı kızarmış domuz eti (Schkwarki) doyurucu bir varyanttır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Вареники. In: Українські страви. Державне видавництво технiчної лiтератури УРСР, Київ, 1960 (Wareniki. In: Ukrainische Gerichte. SSCB Teknik Edebiyatı Devlet Yayınevi, Kiev, 1960; Ukraynaca)
  2. ^ a b c d Вареники. In: Л. М. Безусенко (ред.): Українська нацiональна кухня. Сталкер, 2002, ISBN 966-596-462-3 (Vareniki. Kaynak: L. M. Besussenko (Hrsg.): Ukrayna ulusal mutfağı. Stalker-Verlag, 2002; Ukraynaca)
  3. ^ a b c Вареники 25 Şubat 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. In В. В. Похлёбкин, Кулинарный словарь от А до Я. Центрполиграф, 2000, ISBN 5-227-00460-9 (Vareniki. Kaynak: W. W. Pokhlyobkin, Mutfak sözlüğü. Zentrpoligraf, 2000; Rusça)
  4. ^ urbandictionary.com 22 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. de.pons.com
  5. ^ "Hürriyet Gazetesi - Ukrayna mutfağından vişneli vareniki - 2 Şubat 2021 - 14 Mayıs 2021'de erişildi". 13 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]