İşhani Manastırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İşhani Manastırı
იშხნის მონასტერი
İşhani Manastırı
İşhani Manastırı
Konum Artvin
Ülke Türkiye
Mezhep Gürcü Ortodoks
Açılış 7. yüzyıl
İşlev Kilise, manastır

İşhani Manastırı (Gürcüce: იშხნის მონასტერი “işh’nis monast'eri"; İşhan Manastırı ya da İşhan Kilisesi olarak da bilinir), tarihsel Gürcistan’ın güneybatı kesiminde orta çağ manastırı. Bugün Türkiye’nin sınırları içinde, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı İşhan köyündedir. 7. yüzyılın ilk yarısında piskopos III. Nerses tarafından yaptırılmıştır.

İşhani Manastırı’nın adı ilk ilk olarak, 951 tarihli Grigol Handzteli’nin Yaşamı adlı elyazmasında geçer. Bu elyazmasında manastırın III. Nerses’in piskoposluğu döneminde (641-661) inşa edildiği, ancak kısa süre sonra Arap akınları sırasında kilisenin tahrip edildiği belirtilir. Terk edilmiş olan manastır 9. yüzyılın başında Kral Adarnese’nin desteği ve maddi katkısıyla, Rahip Saba manastırı yeniden inşa edilmiştir.[1]

İşhani Manastırı, Çoruh Havzası’ndaki beş piskoposluk merkezinden biriydi ve 17. yüzyıla kadar kullanıldı. Kilisenin bir bölümü 19. yüzyılın sonundan 1983 yılına kadar cami olarak kullanıldı. Manastırdan geriye kalan kilise ve şapel, 1987 yılında manastır Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilerek korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları arasına alınmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]