İçeriğe atla

Malzeme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
metal
seramik
polimer
Üç farklı malzeme türünden imal edilen gazlı içecek kapları. Gazlı içecekler alüminyum (metal) kutularda (üstte), cam (seramik) (sol altta) ve plastik (polimer) şişelerde (sağ altta) satışa sunulmaktadır.[1]

Malzeme, kullanılabilir cisimler yapmak amacı ile doğal veya yapay olarak kullanılan her türlü maddelere "malzeme" denir.

Malzemeler bir nesneyi oluşturan bir madde veya maddelerin karışımıdır. Malzemeler saf veya saf olmayan, canlı veya cansız madde olabilir. Malzemeler fiziksel ve kimyasal özelliklerine veya jeolojik kökenlerine veya biyolojik işlevlerine göre sınıflandırılabilir. Malzeme bilimi, malzemelerin yapı ve özelliklerini inceleyen bilim dalıdır.

Doğada, petrol, doğal gaz vb. birikimleri olan farklı kaya, toprak veya mineral yataklarını oluşturabilen sonsuz miktarda malzeme vardır. Malzemeler, doğadan elde edilen ve insanın bunları istediği şekilde kullanabildiği doğal ve yapay olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Malzemelerin sınıflandırılması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel olarak malzemeler metaller, seramikler ve polimerler olmak üzere üç ana kategoriye ayrılırlar.[1] Bunun dışında bu üç ana malzemeden en az iki malzemenin birlikte kullanıldığı kompozit (karma) malzemeler de vardır. Diğer bir grup ise ileri malzemeler olup yarı-iletkenler, biyomalzemeler, akıllı malzemeler ve nanomalzemeler ileri teknoloji uygulamalarında kullanılan malzeme grubudur.[1]

  1. ^ a b c Jr, William D. Callister; Rethwisch, David G. (5 Şubat 2020). Callister's Materials Science and Engineering (İngilizce). John Wiley & Sons. ISBN 978-1-119-45391-8. 3 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2023.