Ukrayna'nın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Belirli ülkelerin vatandaşlarına vizesiz Ukrayna'ya girmesi için izin verir.[1] Kırım, fiilen Rus kontrolü altında olduğu için Rusya'nın vize politikasını uygulamaktadır.[2]

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ukrayna vize politikası

Vizesiz sınırsız süre kalabilen[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 5 ülke vatandaşları belirsiz bir konaklama için vizesiz Ukrayna girebilir:[3]

1 - ülkeye varışta yeterli parasını olduğunu kanıtlamalıdır.

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 65 ülkenin pasaport sahipleri, aksi belirtilmediği sürece, herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar kalmak için vizesiz Ukrayna'ya girebilirler.

[3]

1 - 365 gün içerisinde 90 güne kadar.
2 - Herhangi bir 60 günlük süre içinde 30 güne kadar.
3 - 14 güne kadar.
ID - Ulusal kimlik kartıyla kart biçiminde girebilir
A - ülkeye varışta yeterli parası bulunduğunu kanıtlamalıdır.
B - vize için gerekli olmayan vize, turist ve özel gezilerde gezinin amacını belgeleyen belgeler verilir.

Elektronik vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Ukrayna, 4 Nisan 2018'de elektronik vize uygulamasına başladı.[5] Vizeler, turizm ve iş amaçlı 30 gün geçerlidir ve 85 USD tutarındadır.[6] 1 Ocak 2019’dan itibaren elektronik vizeler aşağıdaki amaçlar için geçerli olacaktır: tedavi, kültür, bilim, eğitim, spor alanındaki faaliyetler, yabancı bir muhabirin veya yabancı medya temsilcisinin resmî görevlerini yerine getirmek amacıyla.

E-Vizelere uygun olan milletlerden bazıları şunlardır:[7]

Davet mektubu muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşlarının Ukrayna için vize almak için bir davet mektubu göndermesi gerekmez:[9]

16 Nisan 2017'den itibaren tüm ülkelerin vatandaşlarının Ukrayna için vize almak için bir davet mektubu göndermesi gerekmez.[10]

Sıradan olmayan pasaport[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutluk, Kamboçya, Çin, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Mısır, İran, Kuveyt, Laos, Fas, Peru, Katar, Singapur, Tayland, Türkmenistan, Uruguay, Venezuela ve Vietnam diplomatik veya resmî / hizmet pasaportu sahipleri vizden muaftırlar. Hindistan ve Meksika diplomatik pasaport sahipleri de Ukrayna için vize almaları gerekmez.

Diplomatik ve hizmet pasaport sahipleri için vizesiz anlaşma Endonezya ile imzalandı ancak henüz onaylanmamıştır.[12]

Kırım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırım Özerk Cumhuriyeti, fiilen Rus kontrolü altında olduğu için Rusya'nın vize politikası geçerlidir.[2]

Gelecek planları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bazı Ukrayna hükûmet yetkilileri sık sık Rusya ile vize rejimi uygulamasının gerekli olduğu konusundaki güvenini ifade ediyor.[13][14][15]
 • Ukrayna hükûmeti, İngiltere ile vize rejimi getirme olasılığını düşünüyor.[16][17] Bu, 2017-2018 yıllarında Ukrayna vatandaşlarına yönelik çok yüksek düzeyde vize reddine bir tepki oldu. 2005 yılında Ukrayna, birliğin her ülkesini belirtmeksizin bir bütün olarak Avrupa Birliği için vizesiz rejimi uygulamaya koymuş, böylece İngiltere vatandaşları, Birleşik Krallık'ın AB'yi terk ettiği anda Ukrayna'ya vizesiz giriş kaybedeceklerdir. Brexit sonra Ukrayna hükûmeti en azından vize almanın daha kolay bir prosedür Ukrayna vatandaşları için İngiltere'ye vizesiz seyahatler karşılığında İngiliz hükûmetiyle İngiliz vatandaşlarına Ukrayna'ya vizesiz seyahatler yeniden başlamasını müzakere edecek, ya da.
 • Ukrayna dışişleri bakanlığı, ukrayna vatandaşlarının İsrail'e sık sık giriş reddetme durumlarıyla karşılaşmalarına bir tepki olarak İsrail vatandaşları için vizesiz rejimi iptal edebileceğini açıkladı. insanların hiçbir açıklama olmadan girişini reddededen İsrail’de Ukrayna vatandaşlarının haklarının sistematik ihlalleri olduğunu belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Visa Information - Ukraine". Timatic. IATA. 14 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2013. 
 2. ^ a b Foreigners Now Need Russian Visa to Visit Crimea
 3. ^ a b Visa requirements for foreigners entering Ukraine 28 Ocak 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Ministry of Foreign Affairs of Ukraine.
 4. ^ 15 Mart 2020 tarihine kadar
 5. ^ Граждане 46 стран со среды смогут оформлять е-визы для поездок в Украину
 6. ^ "The Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs starts issuing electronic visas (E-Visa) for entry into Ukraine". mfa.gov.ua (İngilizce). Ministry of Foreign Affairs of Ukraine. 29 Mart 2018. 11 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 7. ^ eVisa Ukraine
 8. ^ "Citizens of 52 countries to be able to apply for Ukraine's e-visa from January 1" (İngilizce). UNIAN. 23 Aralık 2018. Erişim tarihi: 2 Ocak 2019. 
 9. ^ Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine No. 567 dated June 1, 2011 "On adoption of Regulation for processing of visas for entry to and transit through Ukraine" (as amended)
 10. ^ http://www.kmu.gov.ua/control/ru/cardnpd?docid=249794301
 11. ^ a b c Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; UA gov resolution 2016 no145 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ http://interfax.com.ua/news/political/362124.html
 13. ^ "На порозі візового режиму з РФ: чому в Україні зважилися на радикальні кроки" [On the verge of visa regime with Russia: why Ukraine have ventured for radical steps] (Ukraynaca). Obozrevatel. 5 Eylül 2018. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 14. ^ "Ukraine MFA to be "technologically" ready to introduce visa regime with Russia" (İngilizce). UNIAN. 23 Aralık 2016. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 15. ^ "Візовий режим з Росією: боротьба з агресором чи символічний крок?" [Visa regime with Russia: fight with aggressor or a symbolic step?] (Ukraynaca). Channel 24. 23 Mayıs 2017. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 16. ^ "Україна думає ввести візи для громадян Британії" [Ukraine considers introduction of visas for British citizens] (Ukraynaca). Korrespondent. 8 Şubat 2018. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018. 
 17. ^ "Безвіз без взаємності. Чому Київ має відновити візи для громадян Великої Британії" [Visa-free regime without reciprocity: why Kyiv should renew visas for British citizens] (Ukraynaca). Yevropeyska Pravda (daughter newspaper of Ukrayinska Pravda). 6 Haziran 2018. Erişim tarihi: 11 Aralık 2018.