Birleşik Arap Emirlikleri'nin vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
BAE giriş mührü
BAE çıkış mührü

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretçileri vize muaf ülkelerden birinin vatandaşları ülkeye vardıklarında vize için uygun olan ülkelerden birinden gelmiş olmadıkça seyahate çıkmadan önce vize almak zorundadırlar.

Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi (2017'den beri artık ikamet etmesine izin verilmeyen Katar vatandaşları hariç), üyesi ülkelerin ve Schengen Bölgesi üyesi ülkelerin vatandaşları vize olmaksızın Birleşik Arap Emirlikleri'ne seyahat edebilirler. Diğer 12 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük bir süre için BAE'ne varışta ücretsiz vize verilir.[1][2] Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Arap Emirlikleri vize politikası

Vizesiz giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 52 ülkenin vatandaşları vizesiz BAE'ne girebilirler. [3]

Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi
180 gün
Herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 gün
90 gün
30 gün

ID — Kimlik kartı ile girilebilir.
1 — "Madde 17, paragraf 2" damgalı pasaportlar için geçerli değildir.
2 — Halkla ilişkiler pasaportu sahipleri dahil.
3 — Sadece biyometrik pasaport sahipleri için.

Ermenistan, Cezayir, Azerbaycan, Belarus, Brunei, Şili, Mısır, Endonezya, İrlanda, Kazakistan, Malezya, Meksika, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tunus, Türkiye, İngiltere (60 gün) ve Vietnam diplomatik veya resmi / hizmet / özel pasaport sahipleri, ülkeye varışta en 90 gün kalmak için ücretsiz bir vize alabirler.

Sadece Ermenistan, Beyaz Rusya, Ürdün (60 gün) ve Kazakistan'ın diplomatik pasaport sahipleri, en fazla 90 gün kalmak için varışta ücretsiz vize alabilirler.

Avustralya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden diplomatik veya resmi pasaport sahipleri, e-Visa makbuzları varsa varışta vize alabilirler.

16 Ocak 2017'de Kosta Rika ile vize muafiyeti protokolü imzalandı.[5]

Resmi ve özel pasaportlar için vize muafiyeti protokolü Kazakistan ile imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmemiştir.[6]

Diplomatik pasaportlar için vize muafiyeti protokolü Kenya ile imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmemiştir.[7]

Mart 2017'de Brezilya ile vize muafiyeti anlaşması imzalandı.[8]

Varışta Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 21 ülkenin vatandaşları varışta BAE vizesi alabilirler.[9][10] Ek bir ücret karşılığında mümkündür.[11]

Kıbrıs, Mısır, Kazakistan, Meksika, Fas, Polonya, Rusya, Seyşeller, Tunus, Türkiye, Birleşik Krallık diplomatik veya resmi pasaport hamilleri ve Vietnam ve Çin ve Ürdün diplomatik pasaport sahiplerinde vize gerekmez.

Diplomatik ya da resmi / hizmet / pasaport sahibi olan Cezayir, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Brunei, Şili, Kıbrıs, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Endonezya (60 gün), İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Karadağ, özel pasaport sahipleri , Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tunus, Türkiye, Birleşik Krallık ve Vietnam vatandaşları, 90 gün maksimum kalış süresi için ülkeye varışta ücretsiz vize alabilirler. Sadece Ermenistan, Yunanistan, Kazakistan, Polonya, Portekiz ve Rusya diplomatik pasaport sahipleri 90 gün maksimum kalış süreli olarak ülkeye varışta ücretsiz vize alabilirler.

Gelecek değişiklikler

Birleşik Arap Emirlikleri, henüz onaylanmamış veya uygulanmamış, aşağıdaki ülkelerle vize muafiyeti anlaşması imzaladı:

Havayolu vizeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkeye gelmek isteyen ziyaretçilere vize almaları için normalde sponsor gerektirir ama vizeler bir havayolu üzerinden online düzenlenebilmektedir. Ziyaretçiler Air Arabia[18] Air Astana,[19], Emirates[20], Etihad[21] (and Air Baltic,[22] Air Serbia[23]) ve Flydubai havayolları[24], Türk Hava Yolları[25] ve Indigo Airlines[26] vasıtası ile vize alabilmektedirler.

Transit vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm uluslararası havayollarındaki yolcular, havaalanında transit vize aldıktan sonra 96 saat boyunca Birleşik Arap Emirlikleri'ne girebilirler. İki uçuş arasındaki zaman farkının 8 saatin üzerinde olması ve yolcunun üçüncü bir hedefe devam etmesi gerekir. Yolcuların da bir otel rezervasyon yaptırması gerekir. Bu, Afganistan, Irak, Nijer, Somali ve Yemen vatandaşları için geçerli değildir.[27]

Vize başvurusu için şartlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşımda vizesiz veya vize verilmeyen tüm diğer vatandaşlar için BAE vizesi kuralları uyruğa, yaşa ve cinsiyete göre değişir. Örneğin, Faslılar, Cezayirliler, Libyalılar, Moritanyalılar ve Tunuslular için vizeden muaf şartında minimum yaş 40'tır. Diğer vatandaşlar için, vize için en az yaş gereksinimi erkekler için 21, kadınlar için 23'tür.[28][29]

Ön onay gerektiren pasaportlar[değiştir | kaynağı değiştir]

BAE'ye giriş, BAE dışişleri bakanlığından önceden izin almaksızın bu ülkelerin vatandaşlarına reddedilir:

 •  İsrail - BAE, İsrail ile resmi diplomatik ilişkide bulunmuyor ve bu nedenle İsrail pasaportlarına üleye girişi reddedilmektedir. Bununla birlikte, bazen spor veya diğer uluslararası etkinlikler için özel vizeler verilir. İsrail pasaportu sahipleri, BAE'de bulunan ve transit alanında kaldıkları havaalanları üzerinden ücretsiz olarak geçebilmektedirler.
 •  Katar - Vize verilmeden önce BAE dışişleri bakanlığından önceden onay alınması gerekiyor. BAE vatandaşlarının / sakinlerinin aile üyesi olan Katar vatandaşlarının BAE'ye girişine izin verilir. BAE'yi ziyaret etmek isteyen Katarlılarin ya Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu web sitesi üzerinden başvuruda bulunmaları ya da belirlenmiş bir yardım hattını aramaları gerekir. Güvenlik endişesi olan adaylara girişleri reddedilir. Haziran 2017'den Mart 2019'a kadar, başvuranların % 95'inden fazlası onaylanmıştır.[30]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Visa Information - UAE". Timatic. IATA. Erişim tarihi: 17 Aralık 2013. 
 2. ^ UAE Visas, Emirates
 3. ^ "UAE visa information". Emirates (airline). 18 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2017. 
 4. ^ "Archived copy". 2 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2019.  Birden fazla |arşivurl= ve |archive-url= kullanıldı (yardım)
 5. ^ http://www.wam.ae/en/news/emirates-international/1395306001543.html
 6. ^ [1]
 7. ^ [2]
 8. ^ http://www2.anba.com.br/noticia/21874441/diplomacy/brazilian-tourists-to-not-need-visas-for-uae/?indice=0
 9. ^ "Services". Mofa.gov.ae. 17 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Visa & Passport Information Results - Visa & passport information". Emirates.com. 16 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; tim isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 12. ^ Belarus And UAE Sign Mutual Visa-Free Entry
 13. ^ [3]
 14. ^ [4]
 15. ^ "News". Mofa.gov.ae. Erişim tarihi: 22 Nisan 2019. 
 16. ^ "UAE signs visa exemption MoU with two Pacific countries". Khaleejtimes.com. 3 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 17. ^ "Kenya and UAE sign visa waiver agreement for diplomats". 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 18. ^ [5]
 19. ^ [6]
 20. ^ [7]
 21. ^ [8]
 22. ^ [9]
 23. ^ [10]
 24. ^ [11]
 25. ^ [12]
 26. ^ "Welcome to travel2dubai with IndiGo". indigo.travel2dubai.com. 28 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2016. 
 27. ^ 96-hour transit visa for all airline passengers at UAE airports
 28. ^ [13]
 29. ^ [14]
 30. ^ "Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Qatar v. United Arab Emirates)" (PDF). International Court of Justice. 22 Mart 2019. s. 22. 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.  Bilinmeyen parametre |= görmezden gelindi (yardım)