Birleşik Arap Emirlikleri'nin vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
BAE giriş mührü
BAE çıkış mührü

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretçileri vize muaf ülkelerden birinin vatandaşları ülkeye vardıklarında vize için uygun olan ülkelerden birinden gelmiş olmadıkça seyahate çıkmadan önce vize almak zorundadırlar.

Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi üyesi ülkelerin ve Schengen Bölgesi üyesi ülkelerin vatandaşları vize olmaksızın Birleşik Arap Emirlikleri'ne seyahat edebilirler. Diğer 12 ülkenin vatandaşlarına 30 günlük bir süre için BAE'ne varışta ücretsiz vize verilir.[1][2] Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Arap Emirlikleri vize politikası

Vizesiz giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları vizesiz BAE'ne girebilirler.

Ermenistan, Cezayir, Azerbaycan, Belarus, Brunei, Şili, Mısır, Endonezya, İrlanda, Kazakistan, Malezya, Meksika, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, Tunus, Türkiye, İngiltere (60 gün) ve Vietnam diplomatik veya resmi / hizmet / özel pasaport sahipleri, ülkeye varışta en 90 gün kalmak için ücretsiz bir vize alabirler.

Sadece Ermenistan, [[Beyaz Rusya, Ürdün (60 gün) ve Kazakistan'ın diplomatik pasaport sahipleri, en fazla 90 gün kalmak için varışta ücretsiz vize alabilirler.

Avustralya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nden diplomatik veya resmi pasaport sahipleri, e-Visa makbuzları varsa varışta vize alabilirler.

16 Ocak 2017'de Kosta Rika ile vize muafiyeti protokolü imzalandı.[5]

Resmi ve özel pasaportlar için vize muafiyeti protokolü Kazakistan ile imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmemiştir.[6]

Diplomatik pasaportlar için vize muafiyeti protokolü Kenya ile imzalanmış olup henüz yürürlüğe girmemiştir.[7]

Mart 2017'de Brezilya ile vize muafiyeti anlaşması imzalandı ve henüz onaylanmadı.[8]

Varışta Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 17 ülkenin vatandaşları varışta BAE vizesi alabilirler.[9] Kalış süresini uzatma, bir ücret ödeme karşılığında mümkündür.[10]

Kıbrıs, Mısır, Kazakistan, Meksika, Fas, Polonya, Rusya, Seyşeller, Tunus, Türkiye, Birleşik Krallık diplomatik veya resmi pasaport hamilleri ve Vietnam ve Çin ve Ürdün diplomatik pasaport sahiplerinde vize gerekmez.

Diplomatik ya da resmi / hizmet / pasaport sahibi olan Cezayir, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Brunei, Şili, Kıbrıs, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Endonezya (60 gün), İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Karadağ, özel pasaport sahipleri , Fas, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tunus, Türkiye, Birleşik Krallık ve Vietnam vatandaşları, 90 gün maksimum kalış süresi için ülkeye varışta ücretsiz vize alabilirler. Sadece Ermenistan, Yunanistan, Kazakistan, Polonya, Portekiz ve Rusya diplomatik pasaport sahipleri 90 gün maksimum kalış süreli olarak ülkeye varışta ücretsiz vize alabilirler.

Havayolu vizeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkeye gelmek isteyen ziyaretçilere vize almaları için normalde sponsor gerektirir ama vizeler bir havayolu üzerinden online düzenlenebilmektedir. Ziyaretçiler Air Arabia[12] Air Astana,[13], Emirates[14], Etihad[15] (and Air Baltic,[16] Air Serbia[17]) ve Flydubai havayolları[18], Türk Hava Yolları[19] ve Indigo Airlines[20] vasıtası ile vize alabilmektedirler.

Transit vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm uluslararası havayollarındaki yolcular, havaalanında transit vize aldıktan sonra 96 saat boyunca Birleşik Arap Emirlikleri'ne girebilirler. İki uçuş arasındaki zaman farkının 8 saatin üzerinde olması ve yolcunun üçüncü bir hedefe devam etmesi gerekir. Yolcuların da bir otel rezervasyon yaptırması gerekir. Bu, Afganistan, Irak, Nijer, Somali ve Yemen vatandaşları için geçerli değildir.[21]

Vize başvurusu için şartlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşımda vizesiz veya vize verilmeyen tüm diğer vatandaşlar için BAE vizesi kuralları uyruğa, yaşa ve cinsiyete göre değişir. Örneğin, Faslılar, Cezayirliler, Libyalılar, Moritanyalılar ve Tunuslular için vizeden muaf şartında minimum yaş 40'tır. Diğer vatandaşlar için, vize için en az yaş gereksinimi erkekler için 21, kadınlar için 23'tür.[22][23]

İsrail[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail vatandaşlarının ülkeye girişleri reddedilir.[24]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]