Katar'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Katar vize politikası

Katar ziyaretçilerinin vize almaları gerekir.

Turist vizesi sahibi ziyaretçiler ayrıca otel rezervasyon belgesi ve en az 1.500 $ limitli kredi kartına sahip olmalıdır.

Bununla birlikte, bu plan geçici olarak BAE, Bahreyn ve Suudi Arabistan olmak üzere üç ülke için iptal edilmiştir.

Şubat 2016 yılında Katar makamları, online turist vizesinin tanıtılması planlarını açıkladı.[3]

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları, Katar'a ziyaretlerinde vize almaları gerekmez ve ülkeye girmek için kimlik kartlarını kullanabilirler:

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının 5 Haziran 2017 tarihinden itibaren Birleşik Arap Emirlikleri hükûmeti tarafından Katar'a seyahatleri yasaklandı.[4]

Cezayir, Fransa, İtalya, Fas, Portekiz, Tunus, Türkiye ve Birleşik Krallık diplomatik veya resmî pasaport hamilleri  ve sadece Azerbaycan, Brezilya, Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, El Salvador, Gürcistan ve Ukrayna diplomatik pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmez.

Varışta vize alabilen uygun ülkelerin vatandaşları, Umman tarafından verilen geçerli bir vize sahibiyse vizeden muaftırlar.

Varışta Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkeler ve bölgeler tarafından verilen pasaport sahipleri, en fazla 1 ay kalmak için varışta vize alabilirler. Ücret 50 ilâ 150 QAR arasındadır. Vize İnternet'ten online olarak da verilebilir. Varışta vize verilmesi için şartlar, dönüş / dönüş bileti, konaklama ve 1500 ABD Doları karşılığı nakiti ya da kredi kartı limiti bulundurulmalıdır. Pasaportlar, giriş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olmalıdır.[5]

İran vatandaşlarının 5,000 QAR limitinde bir kredi kartı, dönüş bileti, Üst sınıf otel rezervasyonu ve Hükûmet tarafından onaylanmış bir şirket tarafından gönderilen davetiye'ye sahip olmaları gerekmektedir.

Hindistan vatandaşları, geçerli bir Birleşik Krallık veya bir Amerika Birleşik Devletleri daimi ikâmetgâhı ya da yeşil kart sahibi ise Katar'a varışta Vize'yi elde edebilirler.

Transit[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Eylül 2016'da İçişleri Bakanlığı, Hamad Uluslararası Havalimanı'ndan transit geçiş yapan herhangi bir uyruklu yolcuya ücretsiz transit vize verileceğini ilan etti. Yalnızca 5 ilâ 96 saat arasında bekleme yapan yolcular için uygun olacaktır.[6]

Online vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Katar, 23 Haziran 2017'de online bir vize sistemi başlattı.[7] Sistem, tüm ülkelerin yabancı vatandaşları tarafından kullanılabilir.[8] Qatar Airways tarafından Katar'a gelenler, rezervasyon sisteminden otomatik olarak elektronik vizeye sahip olacaklardır.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Visa Information - Qatar". Timatic. IATA. 19 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2013. 
  2. ^ Hukoomi Portal Entry Visas
  3. ^ "Qatar MOI official: Tourist visas to be available online soon". 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2016. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017. 
  6. ^ "New Transit Rules Make Visiting Qatar Easier". 8 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2017. 
  7. ^ "Qatar Visa Online". 13 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2017. 
  9. ^ Visiting Qatar now made easy, Ministry launches e-visa service