Vietnam'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vizeden muaf ülkelerden birinden gelinmediği sürece Vietnam ziyaretçileri, Vietnam'ın dış temsilciliklerinden vize almak zorundadırlar.[1] Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam vize politikası

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam hükümeti, 23 ülke vatandaşına süreleri değişen vizesiz Vietnam'a girmek için izin verir.[2]

90 gün (1 ülke)

30 gün (7 ülke)

21 gün (1 ülke)

14 gün (2 ülke)

15 gün, kısıtlamalarla (13 ülke)

* - İki vizesiz ziyaret arasında en az 30 gün boşluk olması gerekir. Devam eden bir bilet çıktısına sahip olmak gereklidir.
1 - sadece İngiliz vatandaşları için.

chan
  • Brunei Brunei vatandaşlarına ve Myanmar Myanmar vatandaşlarına 14 gün için vize almaları gerekmez.

Çin, Küba ve Kuzey Kore halkı için pasaport düzenleyen ya da "kamu işleri için" onaylanan normal pasaportları bulunan vatandaşlar Vietnam için vize gerekmez.

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Angola, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Beyaz Rusya, Brezilya, Bulgaristan, Şili, Çin, Kolombiya, Kosta Rika, Fildişi Sahilleri, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Dominik'teki diplomatik veya resmi / hizmet pasaport sahipleri Moğolistan, Karadağ, Fas, Moğolistan, Myanmar, Nikaragua, Kuzey Kore, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Filistin, Ekvator, Ekvator, Mısır, El Salvador, Macaristan, Hindistan, Irak, Japonya, Kazakistan, Kuveyt, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Rusya, Sırbistan, Seyşeller, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, Güney Kore, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Uruguay Venezuela ve sadece diplomatik pasaport sahipleri, Estonya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Malta, Polonya, Slovakya, İspanya, İsviçre ve Özbekistan, Vietnam'ı ziyaret etmek için vizeden muaftır.

Phú Quốc[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm gezginler 30 güne kadar vizesiz Phú Quốc'u ziyaret edebilirler.[3][4]

Transit[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir vatandaşlığa sahip Yolcular, steril transit bölgeyi terk etme niyetinde olmadıklarında, 24 saatten az bir süre için vizesiz Vietnam'ı hava yoluyla havadan geçirebilirler. Transit salonda geceleme yasaktır.

E-vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam, 1 Şubat 2017'de elektronik bir vize sistemi başlattı.[5] E-vizelerin maliyeti 25 ABD dolarıdır ve aşağıdaki 40 uygun ülkenin vatandaşlarına 30 güne kadar tek girişli ziyaretler için verilir:

1 – e-pasaport sahipleri için geçerli değildir.

Varışta Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Hanoi veya Da Nang veya Ho Chi Minh şehrinde, Kamu Güvenlik Bakanlığı veya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bürosu tarafından Vietnam Göçmenlik Departmanı tarafından basılan ve damgalanmış bir vize mektubu sahipleri, en fazla 1 veya daha fazla kişi için vize alabilirler. Hanoi, Ho Chi Minh City veya [[Da Nang havaalanlarında 3 aylık bir konaklama için varışta vize alabilirler:[6]

APEC İş Seyahat Kartı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartın arkasında "VNM" bulunan bir APEC İş Seyahat Kartına (ABTC) sahip aşağıdaki ülkeler tarafından düzenlenen pasaport sahipleri, 60 güne kadar olan iş gezileri için vizesiz girebilirler.

ABTC'ler aşağıdakilerin vatandaşlarına verilir:[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]