Suudi Arabistan'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Suudi Arabistan'a gelen ziyaretçiler, vize muaf ülkelerinden birinden gelmedikçe vize almak zorundadır.

Tüm ziyaretçiler altı ay geçerli bir pasaport bulundurmalıdır.[1]

Bahreyn, Kuveyt, Umman, ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi üyelerinin vatandaşları dışında tüm ülkelerin vatandaşları Suudi Arabistan'ı ziyaret etmeleri için vize almaları gerekmektedir.[2] Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir.[1] Pasaportunda herhangi bir İsrail vizesi ya da damgası içeren ziyaretçilerin ülkeye girişi reddedilebilir.[3]

2019 yılında ve Suudi turizm mevsimi faaliyetleri çerçevesinde, Suudi Arabistan, başvuru sahiplerinin Cidde Mevsimi'ne katılmak için üç dakika içinde vize alabilecekleri, etkinliklerden biri için bilet almaları gereken online bir vize platformu başlattılar.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Suudi Arabistan'ın vize politikası
  Saudi Arabia
  Serbest dolaşım
  eVisa / Varışta vize
  Vize gerekli
  Ülkeye girişi reddedildi

Vize Muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki dört ülkenin vatandaşları, Suudi Arabistan'ı ziyaret etmek için vize gerektirmez ve ülkeye girmek için ulusal kimlik kartları kullanabilir:

Vize muafiyeti, Fransa'nın resmi ve resmi pasaport sahipleri için de geçerlidir.

Varışta eVisa veya Vize[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Eylül 2019 tarihinden itibaren Aşağıdaki 51 ülke'nin ait pasaport sahipleri, Suudi Arabistan'a varıştan veya varıştan önce bir ücret karşılığında eVize'lerini çevrimiçi olarak alabilirler ve bu vizeler Suudi Arabistan'a 90 gün boyunca girmek için geçerlidir:[4]

Hac vizeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Umre ya da Hac görevini gerçekleştirmek için gelen Müslüman kadın yolculara ya 18 yaş ve üstü olması gereken bir baba, erkek kardeş, kocası ya da oğlu gibi bir erkek aile üyesi eşlik etmelidir; ya da 45 yaşını doldurmuş ve ayrılıncaya kadar bir grup lideri eşliğinde aynı yaştaki bir grup kadın yolcu ile birlikte seyahat edebilirler.

Kabul reddi[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Haziran 2017'deki diplomatik ilişkilerin bozulmasının ardından Katar vatandaşları ülkeye girişleri kabul edilmedi. Katar vatandaşlarına ülkeden ayrılmak için on dört gün verildi. Daha önce, ülke vatandaşları Suudi Arabistan'ı ziyaret etmek için vize istemiyorlardı.[5][6] Katar vatandaşlarının şimdilik yalnızca hac yapmalarına izin veriliyor.[7]İsrail vatandaşlarının ülkeye kabulü ve transit geçişleri reddedilir.

Herhangi bir İsrail vizesi veya damgası içeren bir pasaportu bulunan veya İsrail'den içeriye veya dışarıya seyahat etmeyi öneren Mısır ya da Ürdün sınır geçişlerinden damgalar kabul edilmeyebilir.

Reform Planları ve Turistik vizelerin gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2013 yılında Suudi Arabistan tarihinde ilk kez turist vizesi vermeye başlamak niyetinde olduğunu açıkladı. Bakanlar Kurulu, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından onaylanan bazı düzenlemeler temelinde turist vizesi verilmesi ile ilgili Turizm ve Eski Eserler Anayasa Komisyonu çalışma yaptı.[8] Sınırlı bir turist vizesi programı Mart 2014 tarihinde iptal edildi.[9] Aralık 2014 yılında Suudi Arabistan makamları, turist vizesinin yeniden olmayacağını yineledi. Bununla birlikte, Nisan 2016'da, Veliaht Prens Muhammed bin Nayif, Suudi ekonomisini çeşitlendirmeyi ve ekonominin petrole bağımlılığını uzaklaştırmayı hedefleyen Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu'nun bir parçası olarak, turist vizesini düzenlemeye başlamayı planladığını duyurdu. Suudi Arabistan'ın, Uber ve Six Flags parklarını, turizm sektörünü güçlendirmeye yönelik ilk adımlarını memnuniyetle karşılandı.[10] Kasım 2017’de, Suudi Arabistan’ın 2018’de turist vizesi ve online başvuru yapmaya başlayacağı açıklandı.[11]

Kasım 2017’de, Suudi Arabistan’ın 2018’de turist vizesi ve online başvuru yapmaya başlayacağı açıklandı.

30 yaş altı kadınların eşlik etmesi ve yabancı Müslüman olmayan ziyaretçilerin Mekke şehrine ve Medine Şehir Merkezine seyahat etmelerine izin verilmeyecektir.

Tam kuralların Mart 2018 sonunda yayınlanması bekleniyordu.[12] Mart 2018'de Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu, tüzüklerin kabul edilmeye hazır olduğunu ve 2018'in ilk çeyreğinin sonunda yayınlanacağını açıkladı.[13][14]

25 Eylül 2018'de, Genel Spor Otoritesi, sharek.sa aracılığıyla özel spor etkinlikleri, konserler veya kültürel festivallerin nitelendirilmesi için bir bilet alımıyla eşzamanlı olarak verilen bir elektronik vize olan "Sharek International Events Visa" (SIEV) 'yi açıkladı.[15][16] "Sharek" vizesi, etkinliğe katılmak için ziyaretçilerin Suudi Arabistan'a girmesine izin verir ve geçerliliği etkinlikten birkaç gün önce ve sonrasına kadar geçerlidir. Adaylar 640 riyal için (170.65 $) tek girişli, tek çıkışlı 30 günlük vizeyi çevrimiçi olarak alabilecek ve herhangi bir giriş limanından girebileceklerdir. BAE haber ajansı WAM tarafından Birleşik Krallık'ın eVisa sistemini Amerika Birleşik Devletleri, tüm Schengen (AB) ülkeleri, Avustralya, Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Brunei, Malezya ve pasaportları tutan genel ziyaretçilere açmaya ayarlandığı bildirildi.[17]

2 Mart 2019'da Suudi Arabistan, yabancı ziyaretçilerin ülkedeki spor, eğlence ve iş etkinliklerine katılması için düzenlenecek yeni bir vize kategorisini açıkladı.[18]

Wall Street Journal, 5 Mart 2019’da, “Suudi yetkililer, ABD vatandaşlarına, Avrupa’ya, Japonya’ya ve Çin’e ya vatandaşlık için vizesiz erişime izin vermeyi planlıyor ya da vize sonunda vizeye izin vermeyi planlıyorlar. "Bu çaba, Suudi Arabistan'ı Dubai gibi komşu Arap turistik yerlerine seyahat etmek kadar kolay hale getirmek anlamına geliyor."[19][20]

Eylül 2019’da, Suudi Arabistan’ın, 27 Eylül’de 51 ülkenin vatandaşlarına 90 gün geçerli turist vizesi vermeye başlayacağı, ancak hükümetin bu tarihe kadar taahhütte bulunmadığı bildirildi.[21]

Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu Başkanı Ahmed Al-Khateeb, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, 49 ülkenin vatandaşlarına yönelik çevrimiçi turist vizesi için başvuruların 28 Eylül 2019 Cumartesi’de açılacağını, diğer ülke vatandaşlarının ise elçiliklere ve konsolosluklara başvurabileceğini söyledi. yurtdışı.[22]

Ekim 2019’da, Suudi Arabistan turistler için politikasını değiştirdi ve yabancı erkek ve kadınların ilişkilerini kanıtlamadan (evli olmasalar bile) otel odalarını paylaşmalarına izin vereceğini açıkladı. Suudi Turizm ve Ulusal Miras Komisyonu, yalnızca Suudi vatandaşlardan aile kimliği veya otel girişinde ilişki kanıtı isteneceğini söyledi. Ayrıca, Suudiler dahil tüm kadınların, check-in sırasında kimlik belgesi vererek kitap ayırıp sadece otelde kalmasına izin verildi.[23]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Visas for Saudi Arabia
 2. ^ "Visa Information - Saudi Arabia". Timatic. IATA. 14 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2013. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2014. 
 4. ^ Visit Saudi Visa
 5. ^ [1]
 6. ^ http://gulfnews.com/news/gulf/saudi-arabia/saudi-uae-bahrain-egypt-cut-ties-with-qatar-over-terrorism-1.2038481
 7. ^ https://www.thenational.ae/world/gcc/saudi-arabia-offers-visas-on-arrival-for-qatari-hajj-pilgrims-1.758511
 8. ^ Tourist visas to be introduced
 9. ^ Saudi suspends tourist visa scheme
 10. ^ No tourist visas for foreigners
 11. ^ Saudi Arabia to introduce tourist visas and online application in 2018
 12. ^ "Saudi Arabia to announce tourist visa regulations within two months". 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2019. 
 13. ^ SCTH: Bylaws for tourist visas complete
 14. ^ SCTH: Tourist visa details and regulations will be announced soon
 15. ^ "General Sports Authority on Twitter". Twitter (İngilizce). 17 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 
 16. ^ Editorial, Reuters. "Saudi Arabia to offer visitor visa for special events from December". U.S. (İngilizce). Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 
 17. ^ "Saudi to open e-visa service to tourists". Gulf Business (İngilizce). 18 Aralık 2018. 25 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2018. 
 18. ^ "Saudi Arabia steps up tourism push with new visas". Arab News (İngilizce). 2 Mart 2019. 5 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 
 19. ^ "Cloistered Kingdom of Saudi Arabia Aims to Ease Entry for Tourists". Wall Street Journal (İngilizce). 5 Mart 2019. 25 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2019. 
 20. ^ "Saudi Arabia set to offer visa-free entry to travelers from U.S. and other countries". MarketWatch (İngilizce). 5 Mart 2019. 25 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2019. 
 21. ^ Nereim, Vivian; Algethami, Sarah. "Holiday in Saudi Arabia? Kingdom Mulls Launch of Tourist Visas". Bloomberg News. Bloomberg L.P. 30 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2019. 
 22. ^ Nereim, Vivian; Algethami, Sarah. "Saudi Arabia Drops Dress Code for Foreign Women in Tourism Push". 28 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2019. 
 23. ^ "In a first, Saudi Arabia allows foreign men and women to share hotel rooms". NYK Express. 6 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2019.