Laos'un vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vizeden muaf ülkelerden birinden gelinmediği sürece Laos ziyaretçileri, Laos'un dış temsilciliklerinden vize almak zorundadırlar. Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Laos vize politikası
  Laos
  Vizesiz (30 gün)
  Vizesiz (15 gün) veya eVize (30 gün)
  Vizesiz (14 gün) veya eVize (30 gün)
  Vize varışta (30 gün) veya eVize
  Önceden vize gerekli

Vize muafiyeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki 15 ülke vatandaşları vizesiz Laos'u ziyaret edebilirler:

Varışta vize[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer milletlerden gelen ziyaretçiler, aşağıdaki havaalanlarından birinden gelmişlerse, ülkeye varışta 30 gün boyunca (süresi uzatılabilir) geçerli vizelerini alabilirler:[16]

Afganistan, Cezayir, Bangladeş, Burundi, Kamerun, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Gana, Gine, Gine-Bissau, Ürdün, Lesotho, Liberya, Libya, Mozambik, Nauru, Nijer, Nijerya, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Sri Lanka, Surinam, Esvatini, Suriye, Tonga, Türkiye, Zambiya ve Zimbabve vatandaşları, sadece Laos Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen resmi davet mektubu ile ülkeye varışta vize alabilirler.

eVize[değiştir | kaynağı değiştir]

Laos, Temmuz 2019'da bir eVisa hizmeti başlattı.[17][18]

Laos için eVisa, vatandaşları varışta vize almaya uygun olmayan ülkeler dışındaki tüm ülkelerin vatandaşlarına sunulmaktadır.[19] eVisa, veriliş tarihinden itibaren 60 gün boyunca geçerlidir ve sahipleri Laos'ta 30 güne kadar kalabilirler.[20] eVize masrafları ülkeye göre değişiklik gösterir ve 3 iş günü içerisinde verilebilir.

eVisa aşağıdaki giriş noktalarından Laos'a girmek için kullanılabilir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]