Tayland'ın vize politikası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vizeden muaf ülkelerden gelinmediği sürece Tayland ziyaretçileri, Tayland'ın diplomatik temsilciliklerinden vize almaları gerekmektedir. Tayland şu anda 56 ülke vatandaşları için vizesiz seyahat sunuyor. Diğer ülkelerle, Tayland hükümetinin vize muafiyetiyle ilgili ikili anlaşmalar vardır. Çoğu Batılı ülkeler, vizesiz seyahat için uygundur ve aynı zamanda Avrupa Birliği'nin doğu kesiminde bazı ülkelerin (Letonya, Litvanya, Romanya, Bulgaristan), yanı sıra Malta ve Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir fakat ülkeye (uygun giriş noktalarından birinde gelinirse) varışta vize verilir.

Tayland'ın vize politikası haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tayland
  Vizesiz 3 ay boyunca
  Vizesiz 1 ay boyunca
  Vizesiz 1 ay/15 gün boyunca
  Vizesiz 14 gün süreyle (sadece Kamboçya)
  Geliş vize alınabilir

90 gün vizesiz (5 ülke)[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin hükümetleri Tayland ile karşılıklı vize muafiyeti anlaşması imzalamıştır. Ülke vatandaşları 90 güne kadar vizesiz birbirlerine seyahat edebilirler.

30/15 gün vizesiz (50 ülke)[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları 30 güne kadar bir süre için Tayland'a vizesiz seyahat edebilirler. Hava yolu ile ulaşıma en fazla 30 gün kalmak için izin verilir. Karadan gelenlere 15 gün kalmalarına izin verilir. (Özel vize muafiyeti ülkeler dışında) Tayland ile vize muafiyeti ile ilgili ikili anlaşmaları bulunan ülkelerden vatandaşları en fazla 30 gün kalmaları için izin verilir.

1 Kasım 2013 tarihinden itibaren G7 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya) vatandaşları ülkeye karadan 30 gün vize muafiyeti giriş yapabilmektedirler.[1][2]

Vizeden muaf ülkelerin çoğu 29 Ağustos 2014 tarihinden itibaren 30 gün boyunca uzatabilirler.[4]

14 gün (1 ülke)[değiştir | kaynağı değiştir]

Varışta vize (19 ülke)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyahati hava veya kara yoluyla yapan aşağıdaki ülkelerden gelen vatandaşlar önemli giriş noktalarında geliş vizesi için başvuruda bulunabilirler. 1,000 Tayland bahtı maliyeti ile turistlerin en fazla 15 gün kalmak için izin verilir. Varışta vize uzatılamaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Thailand reinstates 30-day overland visa-free entries for select nationalities | The Thailand blog". Travelfish.org. 1 Kasım 2013. 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 
  2. ^ "Citizens of G7 Countries Offered 30 Days at Land Borders". Chiangmaicitynews.com. 2 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2013. 
  3. ^ Estonian tourists can visit Thailand visa-free
  4. ^ Thailand to Offer Extra 30 Days to Visa Exempt Travellers
  5. ^ [1]