Reality TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Reality TV, senaryosu olmayan gerçek yaşamdan kaydedilmiş dramatik ve mizahi durumları ekrana yansıtan ve karakter olarak profesyonel aktörler yerine gerçek kişileri kullanan bir televizyon programı çeşididir. Bir çeşit belgesel olduğu söylenebilir. Televizyonun ilk günlerinden beri çeşitli şekillerde var olmuş olsa da popüler bir furyaya dönüşmesi 2000'li yıllara rastlar.

Bu kategori altında yarışmalardan, gözetleme programlarına (Biri Bizi Gözetliyor gibi) kadar pek çok program çeşidi girmektedir.

Fakat, eleştiriler reality-gerçeklik teriminin yanlış olduğunu çünkü programlarda kişileri ya bir yere hapsettiği, ya egzotik bir adaya gönderdiği, ya alışılmadık hareketlerde veya durumlarda bulunmalarına sebep olduğu ve sonra tüm bunların üst düzey montajlama teknikleriyle programlaştırıldığı, bu sebeple gerçeği yansıtan bir yanlarının bulunmadığını iddia eder.

Reality showları, belgesel tarzı, ünlü kişileri konu alan (The Osbournes), Profesyonel Aktiviteler (Jackass), Yarışma Tarzı (Biri Bizi Gözetliyor), Kişisel Gelişim Tarzı, Randevulaşma Tarzı, Talk Showlar ve gizli kamera programları gibi kategorilere sahiptir. Reality showlar hızlı bir tempo, sansasyonelleştirme, kişileştirme, daha az soyutlama, dramatik çatışmanın artması gibi özelliklere de sahip olabilmektedir. Örneğin WWE (Amerikan Güreşi) de bir Reality Show'dur.