İçeriğe atla

Harvest

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harvest
Neil Young stüdyo albümü
Yayımlanma1972
KaydedilmeABD
TarzFolk rock
Süre37.11
ŞirketReprise
YapımcıNeil Young, Elliot Mazer, Henry Lewy, Jack Nitzsche
Neil Young kronolojisi
After The Gold Rush
(1970)
Harvest
(1972)
Time Fades Away
(1973)

Harvest, Kanadalı rock sanatçısı Neil Young'ın 1972 tarihli albümüdür. Albüm, 1972 yılının en çok satan albümlerinden olmuştur.

Albümün ilk iki şarkısı "Out on the Weekend" ve "Harvest", albümün karakterini yansıtan akustik balladlardır. "A Man Needs a Maid", Londra Senfoni Orkestrası'yla kaydedilmiş olup, sanatçının boşandığı eşinin yokluğunun getirdiği hüznü ve boşluğu anlatmaktadır. "Heart of Gold", aslında "A Man Needs a Maid"in bir parçası olarak bestelense de Young bu albümde iki şarkıyı ayırmış ve "Heart of Gold" çok büyük başarı elde etmiştir. Bu şarkıda James Taylor ve Linda Ronstadt geri vokal yapmıştır. "Are You Ready for the Country?" ise bir kovboy şarkısı görünümündedir.

Albümün arka tarafının ilk şarkısı "Old Man", bir genç ve bir yaşlı adamın hayat beklentilerinin benzerliğini işlemektedir. "There's a World" de Londra Senfoni Orkestrası'yla kaydedilmiştir. "Alabama", bu eyaletin durumunu ve buradaki ırkçılığı anlatmış ve tepki almıştır. "The Needle And The Damage Done", Young'ın beraber çalıştığı Crazy Horse grubunun bir üyesinin uyuşturucudan ölmesi üzerine yazılmış ve tüm bu şekilde hayatını kaybeden müzisyenlere adanmıştır. Albümün son şarkısı "Words (between the lines of age)" uzun gitar soloları içeren karamsar bir şarkıdır.

Şarkı listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön yüz
  1. "Out on the Weekend" – 4:34
  2. "Harvest" – 3:11
  3. "A Man Needs a Maid"* – 4:05
  4. "Heart of Gold" – 3:07
  5. "Are You Ready for the Country?" – 3:23
Arka yüz
  1. "Old Man" – 3:24
  2. "There's a World"* – 2:59
  3. "Alabama" – 4:02
  4. "The Needle and the Damage Done" – 2:03
  5. "Words (between the lines of age)" – 6:40