Güney Kaliforniya Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
University of Southern California/ Güney Kaliforniya Üniversitesi
Harita
SloganPalmam qui meruit ferat, "Palmiyeyi kim kazanırsa o taşımalıdır."
Kuruluş1880
TürÖzel üniversite
Eğitim dil(ler)iİngilizce
Gelir5,9 milyar dolar (2021)
RektörCarol Lynn Folt
Öğretim üyeleri6,522
Kayıtlı46,000
Lisansüstü öğrencileri26,500
KonumLos Angeles, Kaliforniya, Kaliforniya, ABD
YerleşkeŞehir, Los Angeles
MaskotTommy Trojan Truva Askeri
Web sitesiwww.usc.edu

University of Southern California ya da kısaca USC olarak bilinen Güney Kaliforniya Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde yer alan bir üniversitedir. ABD'nin kabul yüzdesi olarak en seçkin eğitim kurumlarından biri olan üniversite, 1880'de kurulmuştur. 2021 yılı itibari ile kabul yuzdesi %12'dir. Onlarca ünlü devlet başkanı ve başbakanı adamı yetiştirmiş olan USC, bunun yanında birçok farklı dalda sayısız ünlü isim yetiştirmiştir. Okulda görev yapmış 10 profesör Nobel Ödülü'ne layık görülmüştür, okul profesörlerinin en çok Nobel Ödülü almış olduğu dal ise ekonomidir.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Sinema Sanatları Okulu, dünyada en fazla Oscar Ödülüne sahip olan mezunlara sahiptir. USC, Forbes'e göre dünyada en fazla milyarder mezuna sahip 7. okuldur, okulun toplam bilinen mezun ve yaşayan milyarder sayısı 29'dur.

USC, çeşitli üniversiteler arası sporlara sponsorluk yapmıştır ve Pac-12 Konferansı'nın bir üyesi olarak Ulusal Kolej Atletizm Birliğinde (NCAA) halihazırda yarışmaktadır. USC'nin spor takımlarının ismi olan Trojans, 107 NCAA takım şampiyonası kazanarak onları Amerika Birleşik Devletleri'nde 412 NCAA bireysel şampiyonası kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'nde üçüncü ve NCAA Bölüm I okulları arasında ikinci sırada yer almıştır. "Trojans", Olimpiyat Oyunlarında 309 madalya kazanmıştır (144 altın, 93 gümüş ve 72 bronz), bu ABD'deki diğer tüm üniversitelerden daha fazladır. USC, ABD'deki en yüksek ikinci draft edilmiş oyuncu sayısına sahiptir ve National Football League'de (NFL) toplam 537 Amerikan futbolcusu mezunu bulunmaktadır.

Üniversite sıralamalarında ABD içinde en iyi 20 üniversite arasında bulunan USC, İngiliz Times Higher Education (THE) ve ABD'li Wall Street Journalın ortak çalışmaları sonucunda 2021 yılında Carnegie Mellon Üniversitesinden bir sıra önde olarak 19. sıraya yerleşmiştir. Bir diğer saygın sıralama olan QS World University Rankings ise USC'yi Northwestern Üniversitesinden bir sıra önde olarak 14. sıraya yerleştirmiştir. USC aynı zamanda 2021 yılında, ABD merkezli Niche Rankings tarafından ABD'deki en iyi öğrenci yaşamına sahip olan üniversite olarak seçilmiştir.

"Tommy Trojan", okulun maskotu olmasa da üniversitenin önemli bir sembolüdür.

Önemli Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nin önemli mezunları arasında önde gelen bilim adamları, müzisyenler, iş liderleri, mühendisler, mimarlar, sporcular, oyuncular, politikacılar bulunmaktadır. Mezunların bağlantıda kalmasını sağlamak için, Trojan ağı beş kıtada 100'den fazla mezun grubundan oluşmaktadır.

Önemli USC mezunlarından bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]