Bucatini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bucatini
Alternatif isimPerciatelli
Ülke(ler)İtalya
TürüMakarna
Ana malzemelerDurum buğdayı unu, su
Çeşitleriziti, zitoni

Perciatelli olarak da bilinen bucatini, ortasından geçen bir delik olan kalın, spagetti benzeri bir makarnadır. Lazio'da, özellikle Roma'da yaygındır.

Ziti, benzer olan, dokuları pürüzsüz olan ve kenarları kare şeklinde kesilmiş uzun içi boş çubuklardır; "kesilmiş ziti" daha kısa tüpler halinde kesilir.[1] Ayrıca ziti'nin daha geniş bir versiyonu olan zitoni de mevcuttur.[2]

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Makarnanın ismi İtalyancada delik anlamına gelen buco'dan gelir, aynı zamanda bucato veya Napolice karşılığı perciato delinmiş anlamına gelir.[3][4]

İçindekiler ve kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bucatini, sert durum buğdayı unu ve sudan yapılan tüplü bir makarnadır. Uzunluğu 25–30 cm'dir, çapı ise 3 mm'dir. Ortalama pişirme süresi dokuz dakikadır.

Bucatini all'amatriciana, bucatini makarna ile hazırlanan bir yemek

İtalyan mutfağında bucatini, tereyağlı soslar, pancetta veya guanciale, sebze, peynir, yumurta ve hamsi veya sardalya ile servis edilir. Bucatini ile servis edilen en yaygın soslardan biri Amatriciana sosu, bucatini all'amatriciana'dır. Geleneksel olarak domuz gıdı etinden alınan bir tür işlenmiş et olan guanciale ile yapılır.[5]

Ham bucatini, biyolojik olarak parçalanabilen bir pipet olarak kullanılabilir.[6]

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Standart makarna makineleri, daha sonra fettuccine, tagliatelle veya pappardelle gibi düz, şerit tarzı makarnalar yapmak için şeritler halinde kesilen düz makarna yapraklarını çıkarır. Öte yandan, Bucatini'nin haddelenmek yerine ekstrüde edilmesi gerekiyor.

Makarna hamuru, kıyma makinesine çok benzeyen delikli bir diskten geçmeye zorlayan bir makineye beslenir. Makarnanın şekli, deliklerin şekline bağlıdır. Bucatini, makarna hamurunu uzun tüpler halinde çıkmaya zorlayan küçük dairesel delikli bir diskle yapılır. Tüpler daha sonra istenen uzunlukta kesilir ve ardından kurutulur veya taze pişirilir.

Bucatini evde bir stand mikseri ve makarna ekstrüderi ile yapılabilir. Bucatini'nin ortasında bir delik olduğundan, yemekten önce kapanan deliği sıkmamak için nazikçe tutulması gerekir.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cook's Thesaurus: Pasta Tubes". Foodsubs.com. 13 Ekim 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2013. 
  2. ^ "Type Of Pasta". Thenibble.com. 24 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2013. 
  3. ^ Giacomo Devoto, Gian Carlo Oli, Il Devoto-Oli. Vocabolario della lingua italiana, edited by Luca Serianni and Maurizio Trifone, Le Monnier.
  4. ^ "Perciare in italiano". Glosbe - Il dizionario multilingue on line. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
  5. ^ a b "Bucatini Pasta and How to Use It". TheSpruceEats. 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2018. 
  6. ^ Handler (28 Aralık 2020). "The Very Real, Totally Bizarre Bucatini Shortage of 2020". Grub Street (İngilizce). 5 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2021.