Kraker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kraker
Kraker salatası
Ülke(ler)Amerika Birleşik Devletleri
Ana malzemelerun, su, tuz.
Bir kutu tam tahıllı kraker.
Krakerler

Kraker, genellikle unla yapılan yassı, kuru pişmiş bisküvidir. Tuz, otlar, tohumlar veya peynir gibi tatlandırıcılar veya baharatlar hamurun içine eklenir veya pişirmeden önce üzerine serpilir.[1]

Kraker, genellikle temel gıda maddesi veya tahıl gevreği olarak tüketilir..

Krakerler tek başına yenebileceği gibi peynir veya et dilimleri, meyveler, dip soslar veya reçel, tereyağı, fıstık ezmesi, pâté veya mus gibi diğer yiyeceklerle birlikte de tüketilebilir. Yumuşak veya hafif krakerler bazen numuneler arasında gıda ürünü denerken veya lezzet testinde damak temizleyici olarak kullanılır.

Krakerler ufalanıp çorbaya da eklenebilir.[2]

Modern kraker, gemi bisküvilerine,[3] askeri peksimete, gevrek bisküvilere[4] ve biraz da kutsal ekmeğe benzer.

Lavaş, pide, matzo, flatbrød ve gevrek gibi eski yassı ekmekler krakerin eski benzerleridir. Asya'daki benzer yiyecekler ise Papadum ve senbei’dir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD İngilizcesinde "kraker" adı, görünüş ve doku bakımından krakerlere benzeyen ancak tatlı bir tada sahip olan "kurabiyelerden" (tatlı bisküviler) farklı olarak, genellikle yassı tuzlu bisküviler için kullanılır. Krakerlerde bazen malzeme olarak peynir ve baharatlar ve hatta tavuk bile bulunur.

Pişirirken krakerde aşırı büyük hava ceplerinin oluşmasını önlemek için özel bir alet olan roller docker ile hamurda delikler açılır.[5]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarımsak soslu aperitif olarak servis edilen krakerler

Krakerlerin başarısı, 1801'de Amerikalı Josiah Bent'in Massachusetts, Milton'da bir fırın işletmesi kurmasıyla gerçekleşti. Kendisi sadece denizcilere değil aynı zamanda Boston[5][6] limanlarından yapılan uzun deniz yolculukları sırasında sıradan insanlara da bozulmamış "su bisküvisi" veya kraker sattı.

Daha sonra 1810'da Nabisco (National Biscuits Company) büyük miktarda kraker üretimine başladı. Orijinal krakerler, Amerikan İç Savaşı ‘nda askerler tarafından da tüketildi.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Krakerler yuvarlak, dikdörtgen, üçgen veya düzensiz vb birçok şekilde ve boyuttadır.

Krakerlerde bazen içerik olarak peynir veya baharatlar hatta çeşitli lezzetlerle uluslararası satılan In a Biskit'de tavuk bile bulunur.

Tuzlu krakerler ve istiridye krakerleri genellikle çorbada kullanılır veya onunla servis edilir. Kremalı krakerler ve su bisküvileri de benzer krakerlerdir.

Peynirli krakerler, ana malzeme olarak peynir kullanılarak hazırlanır. Cheez-It, Cheese Nips ve Goldfish markaları bazı ticari örnekleridir.

Graham krakerleri ve sindirim bisküvileri, her ikisi de sözde sağlığa yararlı olması için icat edilmiş olmalarına ve modern graham krakerlerinin tatlı olmasına rağmen krakerden çok kurabiye gibi muamele görürler.

Kraker ile hazırlanan yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir Amerikan tatlısı olan sahte elmalı turta, Ritz krakerlerinden veya benzerlerinden yapılır. New England'a özgü istiridye krakerleri genellikle istiridye çorbasına eşlik eder.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Manley, D. (2011). Manley's Technology of Biscuits, Crackers and Cookies. Woodhead Publishing Series in Food Science, Technology and Nutrition. Elsevier Science. ISBN 978-0-85709-364-6. Erişim tarihi: 29 Eylül 2018. 
  2. ^ "The right moves for soup sippers". tribunedigital-baltimoresun (İngilizce). 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018. 
  3. ^ Gooii. "Hardtack (Ships Biscuits) recipe - Cookit!". cookit.e2bn.org. 7 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2018. 
  4. ^ Raffald, Elizabeth (1818). The Experienced English Housekeeper: For the Use and Ease of Ladies, Housekeepers, Cooks, &c. : Written Purely from Practice, and Dedicated to the Hon. Lady Elizabeth Warburton, Whom the Author Lately Served as Housekeeper, Consisting of Near Nine Hundred Original Receipts, Most of which Never Appeared in Print ... with Two Plans of a Grand Table of Two Covers and a Curious New Invented Fire Stove Wherein Any Common Fuel May be Burnt Instead of Charcoal (İngilizce). James Webster. 
  5. ^ a b Fabrizio Diolaiuti (2014). Sperling & Kupfer editori (Ed.). Alla scoperta del cibo. ISBN 88-200-9152-6. 
  6. ^ "G H Bent Co". bentscookiefactory.com. 5 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2023.  Bilinmeyen parametre |dataarchivio= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |accesso= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |urlmorto= görmezden gelindi (yardım); Bilinmeyen parametre |urlarchivio= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]