Glüten

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Glüten, buğday içerisinde yer alan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur.[1] Unun içerisinde yaş glüten değeri 28-32 arası ideal olup eksikliği durumunda iyi buğday ile karıştırılarak veya kuru gluten ilavesi ile istenen değerlere ulaşılabilir. Kuru glüten, buğday nişastası üreticilerinin yakın geçmişe kadar teknoloji yetersizliğinden dolayı elde edilmesi zor olan ancak bugün un sanayi, dayanıklı unlu mamüller, ve balık yemi başta olmak üzere yem sanayinde kullanılan bir sanayi hammaddesi haline gelmiştir.

Yem sanayisindeki kullanımı özellikle balık yavru yemlerinde 2 mm'nin altında yer alan ıslak ürünlerinin imalinde avantaj sağlamaktadır. Son yıllarda birçok yem üreticisi tarafından tercih edilmektedir.

Kullanımının sınırlı veya kontrollü olması gerekliliği Çölyak hastalığının bu protein grubuna karşı hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Batı ülkelerinde hazır gıdalarda, içindekiler listesinde belirtilmesi gereken belli bir oranın üzerinde risk taşıyan alerjenlerin başındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Food and Drug Administration (January 2007). "Food Labeling ; Gluten-Free Labeling of Foods" (PDF). 9 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Aralık 2017.