İçeriğe atla

LGBT'lere yönelik şiddet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anti-ayrımcılık yasalarının dünyada cinsel yönelime dayalı durumu.
  Ayrımcılık karşıtı yasaları olan ülkeler
  Eşcinsellik yasa dışı
  Bilgi yok

LGBT'lere yönelik şiddet, diğer adıyla eşcinsel, gey düşmanlığı, eşcinsel karşıt odaklı karşı cins tarafından uygulanan şiddettir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlü şiddet yanında, dayak, yaralama, yaşam hakkını ihlal gibi ağır suçlar içeren fiziksel tehditler, hakaretler ile gasp, şantaj, soygun, zorbalık gibi bedenen ve ruhen şiddet türleridir. LGBT karşıtı biri bilerek veya bilmeyerek bireyin cinsel tercih'ni yaşama hakkını yok saymaktadır.

Demografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşcinsellerin genel nüfusa oranla çoğunluğu bu tür şiddetlerle sık sık karşılaşmakta ve homofobik tutumunu şiddete yansıtan bu tür eşcinsel karşıtı birey ya da gruplar birçok devletin halen hak tanımamasından da faydalanmaktadır. Birçok ülkede henüz eşcinsel ilişkilerin dahi yasal zeminde yasak olduğu gerçeği[1] şiddeti savunan birey ya da toplulukları şiddete, ayrımcılığa eğilimleştirmektedir.

Avrupa ülkelerinde eşcinsellere yönelik saldırılar ve homofobik tutumlar vardır. 28 Şubat 2007'de Londra'da düzenlenen "Avrupa kentlerinin belediye başkanları toplantısı"nda Yuri Lujkov "Eşcinselliğin teşvik ve kabul edilemez" olduğunu söylemiş, buna karşın Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit eşcinsellere karşı hoşgörülü olunması gerektiğini söyleyerek "Eşcinsellere de kamusal yaşama haklarını veriyoruz." demiştir. Öte yandan, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone İngiltere'de amaçlarının çeşitli aktivitelerde bulunarak toplumun cinsel ve cinsiyet azınlıklarına yönelik daha hoşgörülü bir tutum oluşturmak olduğunu, İngiltere nüfusunun yaklaşık %20'sinin LGBT bireyi olduğunu belirtmiştir.[2] Paris ve Berlin'in belediye başkanları ise kendi eşcinselliklerini gizlememektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan Ceza Yasası’nın eşcinsel ilişkileri "doğaya aykırı ilişki" çerçevesinde suç kapsamına sokan 171. maddesinin uygulanıyor olması Kuzey Kıbrıs'ta insan haklarını ihlal ettiği gibi[3] birçok örneği bulmak mümkündür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]