Beyaz üstünlükçülüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Ulusun Doğuşu (The Birth of a Nation) isimli, KKK (Ku Klux Klan) ve beyaz üstünlükçülüğü propagandası yapan sessiz filmin afişi (1915)

Beyaz üstünlükçülüğü, Beyazların diğer ırklardan üstün olduğu ve bu nedenle onlara karşı baskın olması gerektiği yönündeki ırkçı inanç ve ideoloji. Günümüzdeki Neo-Nazizm gibi bazı beyaz üstünlükçüsü hareketler, Yahudilerin yanı sıra diğer ırklara karşı çıkarlar.

Bu terim aynı zamanda, politik, tarihi veya kurumsal egemenliğini sürdüren bir siyasal ideolojiyi tanımlamak için de kullanılır. (Tarihsel ve çağdaş sosyopolitik yapıların da gösterdiği gibi Atlantik köle ticareti, Amerika Birleşik Devletleri'nde Jim crow yasaları, 1890'lardan 1970'lerin ortalarına kadar "Beyaz Avustralya" politikaları ve Güney Afrika'da apartheid).[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Wildman, Stephanie M. (1996). Privilege Revealed: How Invisible Preference Undermines America. NYU Press. s. 87. ISBN 978-0-8147-9303-9. 
  2. ^ Helms, Janet (2016). "An election to save White Heterosexual Male Privilege". Latina/o Psychology Today. Cilt 3. ss. 6-7.