Amerikan karşıtlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Altıncı Filo'yu Protesto Olayları sırasında Türk protestocular tarafından denize fırlatılmış Amerikan askerlerinin sudan çıkarılması.

Anti-Amerikanizm, Amerikan karşıtı duygular, politikalar, kültür, toplum, ekonomi ya da Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikasına, Amerika'nın Orta Doğu'da ve yeryüzündeki Amerikan çıkarlarına, İsrail ve Rusya ayrıca demokrasi, adalet tavrına karşıt olarak muhalefet, yazılı veya görsel tartışılabilir düşmanlık, kin anlamına gelebilir. Amerikalı bireyleri de kibirli, cahil, emperyalist, boşboğaz, militarist olarak algılama anlamını taşıyabilir.

Türkiye'de Amerikan karşıtlığı yüksek seviyededir. Türk halkının yarısından fazlası NATO'dan çıkılmasını,[1] ülkedeki ABD üslerinin kapatılmasını ister. Bu tip protestolar 60'lı ve 70'li yıllarda yoğunlaşmıştır. Altıncı Filo'yu Protesto Olayları, Kıbrıs Barış Harekâtı, ABD ambargosu, Kürt Sorunu, Çuval Geçirme Olayı vb. sorunlar yüzünden iki ülke ilişkileri zaman zaman gerilmiştir. Ayrıca halk arasında Amerikan askerlerine 'Coni' diye hitap edilir.[2]

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın "Amerika ve Siyonizm'in olmadığı bir dünya", "İran Amerika'nın ulusal çıkarları için bir tehdit", "Yeni bir Ortadoğu mu istiyorsunuz? Yeni Ortadoğu'da Amerikan varlığıyla Siyonistler olmayacak"[3] sözleri Amerikan karşıtı sözler olarak algılanabilir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevrimiçi Oxford Sözlüklerinde "anti-Amerikancılık" terimi "Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarlarına düşmanlık" olarak tanımlanmaktadır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TÜRKLER NATO'DAN UZAKLAŞIYOR". Bahçeşehir Üniversitesi. 8 Nisan 2011. 19 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2022. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2014. 
  3. ^ İsrail'i kudurtacak haber 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Tv5. Alıntı: 28 Eylül 2012
  4. ^ "anti-americanism: definition of anti-Americanism in English by Oxford dictionaries". Oxford University Press. 11 Ağustos 2014. 2 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2019.