Cadı Kazanı (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
açıklama.

Cadı Kazanı, Arthur Miller'ın 1952'de yazdığı bir oyundur. Salem, Massachusetts'te geçen Salem Cadı Olayları'nı kaynak olarak alan yazar, oyunu, 1950lerde kendini de etkilemiş olan McCarthyism'e karşı bir alegori olarak yazmıştır. Miller'ın kendisi Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi tarafından yargılanmıştır.

Oyun, ilk defa Broadway'de 22 Ocak 1953'te sahnelenmiştir. İlk eleştiriler olumlu olmasa da bir sonraki yıl başka bir prodüksyonla oyun klasikleşmiştir. Günümüzde Amerika'daki lise ve üniversitelerde, diğer ülkelerde de olduğu gibi okutulmaktadır.

Oyun, iki kere beyazperdeye aktarılmıştır. İlki Jean-Paul Sartre'ın senaryosunu yazdığı 1957 tarihli Les Sorcières de Salem filmiyle, diğeri de Miller'ın kendisi tarafından yaklaşık kırk yıl sonra oldu. Miller'ın versyonu, ona senaryo kategorisinde bir Akademi Ödülleri Adaylığı kazandırdı. Oyun aynı zamanda Robert Ward tarafından 1961'de operaya da uyarlanmış ve Pulitzer Ödüllerini kazanmıştır.

Sinema ve TV uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ad Ülke Yönetmen Senaryo Oyuncular not
1957 Les sorcières de Salem Fransa-Almanya ortak yapımı Raymond Rouleau Jean-Paul Sartre Simone Signoret ve Yves Montand siyah beyaz, sinema filmi
1965 Smeltedigelen Norveç Knut M. Hansson Eric Porter siyah beyaz, TV filmi
1967 The Crucible ABD Alex Segal George C. Scott renkli, TV filmi
1980 The Crucible İngiltere Don Taylor renkli, TV filmi
1996 The Crucible ABD Nicholas Hytner Arthur Miller Daniel Day-Lewis, Winona Ryder renkli, sinema filmi

[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Crucible" (İngilizce). IMDb. 25 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20101025181119/http://www.imdb.com:80/find?s=all&q=the+crucible. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2010.