Türk pop müziği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türk pop müziği, popüler Türk müziği, hafif Türkçe müzik, hafif Türk müziği, hafif Türk müziği, Türkçe sözlü müzik, Türk popu[1], Türkçe sözlü hafif Batı müziği, Türkçe sözlü hafif müzik veya Anadolu pop alaturka ve halk müziği kalıpları üzerine modern müzik kalıplarının monte edilmesiyle oluşturulmuş bir Türk müziği çeşididir. Batı Avrupa melodileri baz alınarak geliştirilen Türk pop müziği, hem Klasik Türk müziğinden ve halk müziğinden yoğun olarak beslenmiş hem de popüler müziğin evrensel çizgilerine sadık kalmayı başarmıştır.

Türk pop folk müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk pop folk müziği iki kısımda incelenir: Anadolu rock ve Anadolu pop. Türkülerin batı enstrümanları ile söylenmesi sonucu oluşmuş müzik türüdür. En önemli temsilcisi Modern Folk Üçlüsüdür. Selda Bağcan ve Gülden Karaböcek bu akımda önemli bir yer tutar. Barış Manço, Cem Karaca, Ersen ve Dadaşlar ile Edip Akbayram'ın da bu türde çalışmaları vardır. Kubat, Ayşegül, Orhan Hakalmaz ve Yavuz Bingöl bu akımda yer alan diğer günümüz sanatçılarıdır. Pop folk olarak adlandırılan Balkan ve Orta Doğu müziği etkili Arabesk müzikten tamamen ayrışmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dilmener, Naim. Bak Bir Varmış Bir Yokmuş (Hafif Türk Pop Tarihi). İstanbul: İletişim Yayınları. Mart 2006. 3. baskı. ISBN 975-05-0149-7