İçeriğe atla

Melih Kibar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Melih Kibar
Doğum6 Eylül 1951(1951-09-06)[1]
İstanbul, Türkiye
Ölüm7 Nisan 2005 (53 yaşında)[2]
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebiCilt kanseri
Defin yeriNakkaştepe Mezarlığı, İstanbul
MilliyetTürk
MeslekBesteci, aranjör
Etkin yıllar1975-2005
Ebeveyn(ler)Sami Kibar[1]
Behire Kibar[1]

Melih Kibar (6 Eylül 1951, İstanbul - 7 Nisan 2005, İstanbul), Türk bestecidir.[3] Çiğdem Talu ile Erol Evgin için bestelediği şarkılarla bilinir. Ayrıca başta Hababam Sınıfı olmak üzere birçok filmin müziğini yaptı. ‘Hep Böyle Kal’ ve ‘Söyle Canım’ 45’lik plak çalışmaları Altın Plak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot’ta ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı.

Rizeli bir babanın çocuğu olarak İstanbul'da doğan Melih Kibar,[4] 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı yarı zamanlı piyano bölümüne başladı. Liseyi Alman Lisesi'nde okudu. 1970 yılında okul orkestrası ile Milliyet Liseler Arası Müzik Yarışması'na katıldı. Org çaldığı bu orkestra ile en iyi beste ödülünü kazandılar.[5] Bu grup daha sonra Dönüşüm adını alarak profesyonel müzik yaşantılarına başlarken, Kibar ise Timur Selçuk ile çalışmaya başladı, bir yandan da Robert Kolej Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi.

1974'te Timur Selçuk Orkestrası'nın kendi adını taşıyan albümünde org çaldı. Bu albümde ayrıca ilk bestelerini de piyasaya çıkarmış oldu. Bu bestelerden "Panayır Günü" birçok Yeşilçam filminde kullanıldı.

Çoban Yıldızı

[değiştir | kaynağı değiştir]

TRT 1975'te Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk kez katılan Türkiye'nin elemelerinde kullanılmak için bir sinyal müziği bestelenmesine karar verdi. Bu amaçla Melih Kibar, "Çoban Yıldızı"nı besteledi. Düzenlemeyi Timur Selçuk yaptı ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla parçayı seslendirdi. Çoban Yıldızı, yarışma dışı olduğu bilindiği halde 1975 Türkiye elemelerinde halktan en çok oy alan şarkılar arasına girdi. "Çoban Yıldızı" Türkiye'de Eurovision Şarkı Yarışmaları'nda sık kullanılan bir parça oldu.

Çiğdem Talu dönemi

[değiştir | kaynağı değiştir]

"Çoban Yıldızı", Melih Kibar'a büyük bir başarı getirirken 45'liğin arka yüzü "Ferahnak" ise söz yazarı Çiğdem Talu'yu çok etkiledi ve Timur Selçuk aracılığıyla ikili 25 Mayıs 1975'te tanıştı.[6] İkili ilk olarak "İşte Öyle Bir Şey" şarkısını besteledi. Şarkı, Erol Evgin tarafından 1976'da 45'lik olarak piyasaya sürüldü. Plağın arka yüzünde yine bir Kibar-Talu eseri "Sevda Olmasa" bulunuyordu. Plak, büyük sükse yaptı. Kibar'ın Çiğdem Talu'yla yaşadığı aşk, Türk pop müziğine sözlerini Talu'nun yazdığı ve Kibar'ın bestelediği nice şarkı kazandırdı. Bunlar arasında "Bir de Bana Sor", "İçimdeki Fırtına", "Söyle Canım", "Hep Böyle Kal", "Bunlar da Geçer" gibi eserler vardır. Evgin'in yanı sıra Kibar ve Talu, Füsun Önal, Nil Burak, Zerrin Özer gibi isimlere de besteler verdiler. İkili 28 Mayıs 1983'te Çiğdem Talu'nun hayatını kaybetmesine kadar beraber çalıştı.

Sonraki yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

1983'te İlhan İrem ile çalışmaya başlayan Kibar, Pencere albümünün müzikal direktörlüğünü yaptı. 1986'da İlhan İrem'in sözlerini yazdığı Kibar bestesi "Halley", Klips ve Onlar tarafından yorumlandı. Bu şarkı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç’teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu. Türkiye'nin Eurovision'da o döneme dek elde ettiği en büyük başarı da bu performanstı. 1995'te bu sefer Arzu Ece'nin söylediği, sözleri Çiğdem Talu'nun kızı Zeynep Talu'ya ait Kibar bestesi "Sev" Türkiye'yi Eurovision'da temsil etti ama bu eser Halley kadar başarılı olamadı.

Sanatçı, 2001 yılında Yadigar albümünü yayınladı. Albümün ilk yarısında Candan Erçetin, Yaşar, Demet Sağıroğlu gibi isimler ünlü Kibar bestelerini seslendirirken, ikinci yarısında Melih Kibar ve orkestrasının enstrümantal eserleri yer almaktaydı.

Film ve oyun müzikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Melih Kibar, sanatçılık hayatında birçok film ve oyun müziğine de imza attı. Bunların en önemlisi 1975'te yayınlanan Hababam Sınıfı filmine yaptığı müzik oldu. Bu şarkı ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü aldı. 1980 yılında yayınlanan Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalinin de bestelerini yaptı. Kibar, 2000 yılında da Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı oyunun müzikleri ile 4. Afife Tiyatro Ödülleri'nde "Yılın En Başarılı Sahne Müziği" ödülünü aldı.

Melih Kibar'ın Nakkaş Baba Mezarlığı'ndaki bulunan kabri, İstanbul

Uzun bir süre kanser tedavisi gören Kibar, bu hastalık nedeniyle, 7 Nisan 2005 tarihinde İstanbul'da 53 yaşında öldü. Eşi Ethel'den Merve adlı bir kızı var.[7] Melih Kibar’ın cenazesi, Bebek Camii ’nde öğleyin kılınan namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedildi. Bebek Camii’ndeki cenaze törenine, Kibar’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Atilla Koç, Muammer Güler, Celalettin Cerrah, Berhan Şimşek, Yıldız Kenter, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Nükhet Duru, Bedri Baykam, Ferdi Tayfur, Haldun Dormen, Selçuk Ural ve Orhan Gencebay gibi isimler katıldı.[8]

Katkıda bulunduğu albümler

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • 1980: Hisseli Harikalar Kumpanyası
 • 1981: Geceye Selam Müzikali[9]
 • 2001: Yadigâr
 • 2002: Gülüm (Film Müzikleri)
 • 2003: Saat Sabahın Dokuzu
 • 2004: Hababam Sınıfı Merhaba Orijinal Film Müziği
 1. ^ a b c "Yavuz Hakan Tok - Çoban Yıldızı - Melih Kibar Biyografisi" (PDF). 2 Haziran 2023 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 2. ^ "Melih Kibar vefat etti". 11 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "Sinematürk' te Melih Kibar". 18 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2022. 
 4. ^ Mahmut Övür (13 Ocak 2005). "İstanbul Rize hattı". sabah.com.tr. 8 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2024. 
 5. ^ Doğan Şener (1 Mart 1970). "Bütün liselere bravo". Milliyet Hafta Sonu İlavesi. s. 2. 
 6. ^ Can Dündar, Yüzyılın Aşkları
 7. ^ "Star Gazetesi "Notalar öksüz" (10 Nisan 2005 Pazar, 00:00)". 26 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2009. 
 8. ^ "Melih Kibar Toprağa verildi". Arsiv NTV. 11 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2005. 
 9. ^ "Geceye Selam". Milliyet. 20 Kasım 1981. s. 11. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]