Rus pop müziği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rus pop müziği
Müzikal kökenleri Klasik pop, Romantik, Klasik müzik, Europop
Kültürel kökenleri 1950'ler, SSCB
Popülerlik 1950'lerden beri

Rus pop müziği, Rusya'da, BDT ülkelerinde, Baltık ülkelerinde ya da şarkıların ağırlıklı olarak Rusça veya BDT ülkelerinin dillerinde çalındığı diğer yabancı ülkelerde üretilen Rusça pop müziktir. Günümüz Rus pop müziği, Alla Pugaçova va Valeri Leontyev gibi pop idolleriyle birlikte popüler Sovyet müziğinin devamı niteliğindedir.

Günümüzün modern ana akım Rusça pop müziği çok çeşitlidir ve dinleyiciye yaymanın birçok yolu bulunmaktadır. En ünlü pop yıldızları genellikle talk showlarda ve MTV Rusya ve Muz-TV gibi müzik televizyon kanallarında görülebilirler.

Rusça müzik marketi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusça popüler müzik pazarı, dünyada Sovyet etkisinin artmasıyla büyümeye başladı. 1990 yılında dünya kara kütlesinin %13'ünde yaşayan yaklaşık 300 milyon Sovyet vatandaşına ek olarak, Sovyet pop müziği eski Varşova Paktı ülkelerinde, özellikle de Slav ülkelerinde (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Bulgaristan ve eski Yugoslavya, ek olarak Macaristan, Çin ve Küba) popüler hâle geldi. Bu zamanlarda Rus pop müziğinin merkezi Moskova ve daha az ölçüde Sankt-Petersburg'du.

Sovyetler Birliği'nin dağılması ve 90'ların başında kitlesel göçe sebep olan Demir Perde'nin düşüşü; Avrupa Birliği, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve diğer bölgelerde Rusça konuşan büyük diasporanın oluşmasına yol açtı. Bu ülkelerdeki yerel halk; internet, televizyon, çeşitli medya araçları ve gece kulüpleri aracılığıyla farklı türlerdeki Rus müziğini tanıma fırsatı buldu.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Rusya, hâlâ Rusça müziğin önemli bir yapımcı ve tüketicisi ülke konumundadır. Bazı yeni bağımsız devletlerde, özellikle Ukrayna ve Belarus'ta talep hâlâ yüksektir.

Rus olmayan ancak Rusça müziğin gelişmesinde katkıda bulunan kayda değer sanatçılara Bulgar kökenli sanatçı Filip Kirkorov, Ukraynalı Verka Serduçka ve Ani Lorak, Letonyalı Laima Vaikule, Belaruslu Seryoga ile Dzmitrıy Kaldun, Suriyeli Avraam Russo ve Kazak A-Studio[1] grubu örnek olarak gösterilebilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1960-70'li yılların pop yıldızı Müslüm Magomayev

1960'lı yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1960'ların başında dünyanın en büyük pazarlarından biri olarak kurulan Rus pop müziği; Edita Pieha, Valeri Obocinski, Müslüm Magomayev, Vesiolie Rebiata ve Poyusşçiye Gitari gibi sanatçılar tarafından temsil edildi.

1970-80'li yılların pop yıldızı Alla Pugaçova

1970'li yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerde Sofia Rotaru, Alla Pugaçeva, Valeri Leontyev kariyerlerine başladılar ve tanınmaya başladılar. Aynı zamanda Rus pop müziği bu döneminde çeşitli batı türlerini (caz, rock vb.) etkilemeye başlarken Sovyet pop müziği de Doğu Avrupa'da büyük bir popülerlik kazanmaya başladı. İlk Vesiolie Rebiata EP'si 1970 yazında yayımlandı ve birkaç yılda 15.975.000 kopya sattı. 1973'te Liverpool'daki (İngiltere) uluslararası bir yarışmada sanatçı ikincilik ödülüne layık görüldü. Bu, Sovyet pop müziğinin ilk büyük başarısıydı.

1970-80'li yılların pop yıldızı Sofiya Rotaru

1980'li yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerin başlarında, Rusça Sovyet müzikleri patlama yaşadı. Letonyalı besteci Raimonds Pauls'un "Dāvāja Māriņa" eseri bu dönemde yayımlandı. Yine bu dönemde Yuri Çernavski filmler için şarkılar yazdı. Bu dönemde kariyerlerine başlayan şarkıcılar arasında Vladimir Presnyakov da vardı. 1980'lerin ortasında Vladimir Matetski, Sofiya Rotaru ile "Lavanda" şarkısıyla düet yaptı. 1980'lerin sonunda Laskovyi Mai ve Mirage grupları pop müziğin gelişiminde etkili olarak Rusça popüler müziğinde yeni bir dönem başlattılar. Larisa Dolina, İrina Allegrova, İgor Talkov, Aleksander Serov, İrina Ponarovskaya, Laima Vaikule, Aleksandr Malinin ve Filip Kirkorov gibi isimler bu dönemde popülerlik kazanmaya başladılar.[2]

1990'lı yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1980-90'lı yılların pop yıldızı Valeri Leontyev

Ülkenin ciddi bir ekonomik ve siyasi krizden geçtiği 1990'ların başlarında bile özellikle Moskova, Rusça müzik yapımının önemli bir merkezi olmaya devam etmekteydi. Rock müziğinin de popülerlik kazanmaya başladığı bu dönemde DDT, Lyube, Sektor Gaza gibi müzik grupları da tanınmaya başladı. Bu dönemde Valeriya, Anita Tsoy, Blestyaşçiye ve Ruki Vverh! gibi isimler şarkıcılık kariyerlerine başladılar Ayrıca İgor Nikolayev, Natalya Korolyova, Na Na, Tatyana Bulanova, Leonid Agutin, Oleg Gazmanov, Valeri Meladze ve Dmitri Malikov bu dönemin popüler şarkıcılarındandırlar. Vesiolie Rebiata bu dönemde 179.850.000 kopya satarak satış rekoru kırdı.

2000'li yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

1990-2000'li yılların pop yıldızı Filip Kirkorov

1990'ların sonu ve 2000'lerin başı, dünyada, özellikle Rus müziğinin geleneksel hakimiyetinde Amerikan müziğiyle birlikte üzere artışın dönemi olmuştur. Müzik dünyasını tam olarak deneyimlemiş Rus popüler sanatçılar bu dönemde deneyimlerinden özellikle aranjman açısından oldukça faydalandılar. 200'lerin sonunda Rus pop müziği geçiş dönemine girdi. Dünya genelindeki satışlarda ciddi düşüş nedeniyle, İnternet üzerinden müzik satmak için etiketlerin yeniden sınıflandırılması söz konusu oldu. 2009'a gelindiğinde dijital içerik satışlarının (dijital single'lar, zil sesleri vb.) artması nedeniyle albüm satışları, 1990'lara ve 2000'lerin ortalarına kıyasla önemli ölçüde düştü.

Billboard listelerinde[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih Liste Sanatçı
19 Mayıs 1990 Billboard Hot 100, Billboard 200 Gorky Park[1]
27 Nisan 2002 Dance Club Songs PPK
15 Mart 2003 Billboard Hot 100, Billboard 200, Pop Songs, Dance Club Songs, Latin Pop Airplay, Eurochart Hot 100 Singles, European Albums t.A.T.u.
28 Mayıs 2011 Next Big Sound Neoclubber

Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

t.A.T.u., 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Rusya'yı temsil ederek üçüncü oldu

2006 yılında Dima Bilan Eurovision'da ikinci olup o yıla kadar ülkesi Rusya'ya en iyi sonucunu verdikten sonra aynı yıl Londra'daki World Music Awards'a aday gösterildi. Beş MTV Avrupa Müzik Ödülü aldı, 2009'da Berlin'de düzenlenen MTV EMA'da en iyi Avrupalı ​​sanatçı dalında aday gösterildi. 2006 yılında Rusça konuşan iki ikiz kız kardeş Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması'nı kazandı. 2007 Eurovision Şarkı Yarışması'nda üçüncülük Serebro grubuna gitti. 2008 yılında Dima Bilan, Belgrad'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na "Believe" adlı parça ile katıldı ve 272 puan alarak yarışmanın birincisi oldu. Bu sebeple Rusya, 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapma hakkı kazandı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus pop endüstrisinin temel özelliklerinden biri, Rusya ve BDT'deki sanatçıların konser turnelerinin geniş dağılımı ve bunun yanı sıra oldukça yaygın korsan ürün üretimi nedeniyle CD'lerin satışından elde edilen kârın fazla olmadığı gerçeğidir.

Rusya'nın Tataristan, Başkurdistan ve Çuvaşistan gibi çeşitli bölgelerinde, yerel dillerle pop müzik yapan yerel pop müzisyen toplulukları bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Korsun, Olya. "Post-Soviet pop: 10 music videos which were huge in 90s Russia". The Calvert Journal. 20 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020. 
  2. ^ "Russian Pop Music Guide". BYT // Brightest Young Things (İngilizce). 17 Ocak 2017. 31 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]